Locked N’ Loaded
Published in

Locked N’ Loaded

Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Jūsų teismui — savaitės (gruodžio 4–10 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

 • Vakarai toliau siunčia signalus agresoriui, kad kremliaus chicken-game neveikia. NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas paskelbė, kad konfliktas Ukrainoje gali virsti rusijos ir NATO karu. Žinoma, jis padarė išlygą, kad tai įvyks tuo atveju jei viskas pasisuks neprognozuojamu keliu, o NATO visomis išgalėmis siekia to išvengti. Išvertus iš diplomatų kalbos, tikėtina tai reiškia: vova, mes pasiruošę kautis jei reikės, o ar tu pasiruošęs mirti?
 • rusija stiprina savo bendradarbiavimą su Iranu. Lėktuvai su dronais — kamikadzėmis vėl skraido į Maskvą. Po orkų gynybos viceministro vizito į Teheraną ėmė sklandyti gandai (tikėtina pačių rusų paskleisti), kad mainais už dronus — savižudžius rusai Iranui perduos karines technologijas, pavyzdžiui naujos kartos naikintuvus. Galimai, kad tai aktyvių priemonių dalis siekiant amerikiečius sodinti prie derybų stalo.
 • Sudėtingoje situacijoje Turkija toliau siekia būti tarpininku tarp rusijos ir Ukrainos. Tikėtina didžiausias Ankaros tikslas — išlaikyti grūdų susitarimą, kad 1) pasikelti savo pozicijas nelengvuose santykiuose su JAV ir ES, 2) padidinti autoritetą musulmoniškame pasaulyje (kurio nemaža dalis badaus, pvz. Afrikoje, jei ukrainietiški grūdai neišplauks iš Juodosios jūros), 3) apsisaugoti nuo galimos bado sukeltos pabėgėlių migracijos į Turkiją. Sunku pasakyti, ką davė Erdogano pokalbiai su putka ir Zelenskiu. Tačiau tai, kad rusai intensyviai raketomis apšaudė Odesą rodo, kad turkams nerimauti yra dėl ko.
 • putinas pareiškė, kad šiuo metu atnaujinti mobilizaciją nėra poreikio. Kas tik patvirtina įvairių analitikų spėjimą, jog 2–3 mėnesių bėgyje nauja mobilizacijos banga tikėtina bus, o kol kas vainkamatai bei daliniai užsiėmę rūpesčiais susijusiais su naujų šauktinių atėjimu.

Situacija fronte

 • Svatove. Ukrainiečių taktinė sėkmė Yahidne — Kyslivka ruože nevirto platesnio puolimo dalimi. Jei tikėsime rusų žiniomis, ukrainiečių priekinėje linijoje veikia lengvųjų pėstininkų vienetai, tad Ukrainos gynėjai vykdo žvalgybą mūšiu bei dar turi rezervų. Agresoriaus atakos Noveselivske — Stelmahivka ruože nepriverčia ukrainiečių keisti savo planų.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

 • Kremina. Visą savaitę vyksta mūšis dėl iniciatyvos. Ukrainiečiai veržiasi link kelio Svatove — Kremina ir buvo pasiekę taktinių laimėjimų. Panašu, kad orkai eina va bank ir meta viską ką gali šiame ruože, kad tik atstumtų ukrainiečius nuo kelio Svatove — Kremina. Nežiūrint į tai ukrainiečiams pavyksta nedideliais vienetais prasiveržti iki Nevske ir Torkse, tačiau atakos atmušamos ir jie bent kol kas priversti atsitraukti.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Lysychansk. Agresorius suintensyvino savo veiksmus Bilohorivka ir Berestove. Tikėtina tai susiję su jo siekiu atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų nuo Kremina ir Bakhmut sektorių. Ukrainiečiai atmušė atakas, tačiau priversti taikytis prie agresoriaus diktuojamo mūšio ritmo.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Bakhmut. Rusai įsitvirtino užimtose pozicijose į vakarus nuo kelio Horlivka — Bakhmut, vystė taktinę sėkmę rytinėse ir pietrytinėse Bskhmut prieigose bei turi taktinę sėkmę prie Yakovlivka. Ukrainiečiai ginasi ir kontratakuoja. Jų veiksmai prie Opytne kausto agresoriaus pajėgas pietrytinėse Bakhmut prieigose bei prie Klishiivka, tačiau nepriverčia pakeisti orkų sumanymo.

Vertinimas: taktinių laimėjimų visuma artina agresorių prie operacinio tikslo pasiekimo (sąlygų Bakhmut šturmui iš rytų, pietryčių ir pietų sudarymas).

 • Avdiivka — Mariinka. Agresorius įsitvirtino Vodiane — Opytne ruože, tačiau ukrainiečiai gynybinių operacijų ir kontratakų pagalba, neleidžia agresoriui toliau vystyti taktinės sėkmės link Pervomaiske. Mariinka ruože ukrainiečiams taip pat pavyko stabilizuoti situaciją.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Vuhledar. Ukrainiečiai toliau sėkmingai vykdo gynybą, neleidžia rusijos pajėgoms vystyti puolimo siekiant apsaugoti orkams strategiškai svarbų komunikacinį mazgą Volnovakha (ukrainiečiai jį vėl apšaudė su artilerija). Savo ruožtu agresorius nežymiai pagerino taktinę padėtį prie Pavlivka, sektoriuje fiksuojamas rusų pajėgų telkimas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Ukrainiečiai sėkmingai artilerijos ir raketų pagalba daužė agresoriaus komunikacinius mazgus bei logistinius vienetus. Agresorius bandė nelikti skolingas — smogė kariniams ir civiliams taikiniams Zaporizhia mieste, jo artilerija buvo labai aktyvi kontaktinėje linijoje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Agresorius vėl atakavo civilinę infrastruktūrą Cherson mieste. Ukrainiečiai smogė orkų komunikacijoms ir logistikai agresoriaus gynybos gilumoje. Rusų nustatyta 1,5 t riba transportui kirsti Kerches tiltą, verčia Pietų ir Zaporizhia kryptyse esančias orkų grupuotes savo logistiką užkrauti ant geležinkelių per Mariupol — Berdiansk — Volnovakha.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

 1. Ukrainiečių smūgiai Riazanės ir Saratovo kariniams oro uostams privertė agresorių perdislokuoti savo strateginę aviaciją labiau į rytus. Tuo pačiu agresorius ėmė rimtai svarstyti apie savo strateginių objektų geresnį pridengimą oro gynybos priemonėmis bei procedūrų tobulinimą reaguojant į tokius incidentus. Tai teigiamai atsilieps tiek Ukrainos civiliams (ilgėja rusiškų raketų skrydžio iki taikinių Ukrainoje laikas), tiek kariams (nors ir nežymi, bet dalis oro gynybos priemonių bus atitraukta nuo kontaktinės linijos). Viešoje erdvėje pasirodė vertinimai, jog JAV nuomone, smūgiai rusijos teritorijoje yra Ukrainos apsisprendimo reikalas, svarbu kad būtų laikomasi karo teisės. Dėl to labai tikėtina, jog tokių smūgių ateityje gali būti daugiau. Tuo labiau, kad orkai soc. tinkluose itin aktyviai aptarinėja informaciją, kad Ukrainoje pastebėtas ankščiau nenaudotų oro uostų ir pakilimo takų atnaujinimas.
 2. Agresorius vėl surengė „raketų dieną“, ukrainiečiai numušė 61 raketą. Mažai tikėtina, kad ši ataka yra tik reakcija į ukrainiečių smūgius rusijos gilumoje. Labiau tikėtina, kad šiai atakai buvo ruoštasi išanksto (reikalingas taikinių sąrašas, reikiamoje vietoje esantys palydovai jei raketas veda jie, parengti lėktuvai, budinčios įgulos ir pan.). Tačiau tikėtina smūgiai Riazanės ir Saratovo oro uostams paspartino orkų smūgius ir galbūt padidino jų mastą. Tai, kad šios atakos rengiamos nebe kas savaitę, o kas dvi yra signalas, kad agresorius iš tiesų taupo raketas. Tačiau ar tai virs tendencija, reikia daugiau duomenų.
 3. Taip pat rusai atnaujino smūgius iranietiškais dronais — savižudžiais, tai atsispindi agresoriaus UAV nuostolių dinamikoje (18 vs 40). Tačiau to nesietume su šių dronų naujomis siuntomis iš Teherano. Vertinant viešus šaltinius panašu, kad jų atsargų agresorius yra sukaupęs (išnaudota keli šimtai, o sukaupta keli tūkstančiai). Labiau tikėtina, kad šie smūgiai atspindi jau ne kartą matytą veiklos algoritmą — smogė raketomis, kitą dieną efektui sustiprinti intensyvesnis smūgis dronais, kartu tikintis, kad ukrainiečių oro gynyba bus pasimetusi ir ne tokia efektyvi.
 4. Kontaktinėje linijoje rusijos ginkluotųjų pajėgų nuostolius išskirtume į du probleminius blokus:
 • Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos (3840 vs 2990) ir šarvuotos technikos (53 vs 48) nuostoliai nežymiai sumažėjo. Tai sietume su mūšių dinamikos sumažėjimu visų pirma Vuhledar ir Avdiivka — Mariinka sektoriuose.
 • Artilerijos nuostoliai. Po praeitos savaitės itin žemų agresoriaus nuostolių, šią savaitę jie padidėjo dvigubai (11 vs 22). Ypač džiugina, tai kad po labai ilgo laiko ukrainiečiai sunaikino bent dvi rusų MLRS, kas rodo, jog jie suranda gynybos gilumoje esančias priešo ugnies sistemas (geriau veikia žvalgyba) ir turi priemonių jas naikinti atitinkamais atstumais (vamzdžiai ir šaudmenys). Viliamės, kad tai taps tendencija, kuri augs geometrine progresija.
 • Panašu, kad po praeitos savaitės aviacijos nuostolių, agresorius ėmė ją naudoti atsargiau (nuostoliai 4 vs 1). Tikėtina, prie to prisidėjo ir savaitės antroje pusėje subjuręs oras.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai yra čia:

Prognozės

· Neatmestina, kad siekdami užmarštin nustumti smūgių Riazanės ir Saratovo kariniams oro uostams kartėlį (pirmiausia savo auditorijos tarpe), orkai sieks surengti dar vieną barbarišką ataką raketomis nukreiptą į Ukrainos civilinę infrastruktūrą.

· Neatmestina, kad Svatove sektoriuje ukrainiečiai perkels pagrindinio puolimo kryptį nuo Nova Tatarivka į Pershotravneve — Orlianka ruožą, siekiant apeiti gynybai patogias pozicijas ir atakuoti Nova Tarasivka — Verkhnia Duvanka ruožą iš šiaurės rytų.

· Tikėtina, kad Kremina sektoriuje agresorius ir toliau mes visas įmanomas pajėgas siekdamas atmušti ukrainiečius nuo kelio Svatove — Kremina ir pasiekti išeities pozicijas ruože Torske — Terny — Nevske — Makiivka. Savo ruožtu, ukrainiečiai galimai toliau dės visas pastangas kirsti kelią Svatove — Kremina. Neatmestina, kad aktyviau ims veikti ukrainiečių grupuotė esanti į pietvakarius nuo Kremina.

· Tikėtina, agresorius sieks visomis pastangomis išspręsti Opytne problemą bei pradėti Bakhmut miesto šturmą. Kitas veiksmų eigos variantas — sukaustyti čia esančias gynėjų pajėgas ir perkirsti kelius Kostyantinivka — Bakhmut ir Slaviansk — Bakhmut. Tikėtina, kad ukrainiečiai sieks nemažinti aktyvumo Opytne bei tuo pačiu ieškoti naujų, orkams skaudžių, vietų kur galima būtu kontratakuoti.

· Neatmestina, kad matydamas Kerches tilto pralaidumo problemas ir ukrainiečių smūgius Volnovakha, agresorius sieks atnaujinti puolimą Vuhledar sektoriuje. Savo ruožtu, ukrainiečiai gali intensyvinti smūgius agresoriaus aprūpinimo sistemai ir komunikaciniams mazgams Pietų ir Zaporizhia kryptyse.

· Galima daryti prielaidą, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje, ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame rusų Zaporizhia sektoriaus gylyje (pvz. Polohy). Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti preventyvų puolimą šiame sektoriuje.

Žemėlapis (spausti čia)

--

--

Locked N’ Loaded — Karinės mintys ir aktualijos

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store