Karo savaitės Ukrainoje apžvalga
--
Jūsų teismui — savaitės (kovo 12–18 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.
Geopolitinis kontekstas
1. Tarptautinio teismo Hagoje arešto orderis v. putinui verčia labai svarbų puslapį ne tik šiame rusijos — Ukrainos kare, bet ir globalioje saugumo architektūroje. Tai didžiulis reputacinis smūgis rusijai (ypač iš kolektyvinių Vakarų pusės), kuris turės ir ekonominę dedamąją. Tikėtina, noro investuoti ar kitaip kišti pinigus į valstybę, kurios vadovas yra tarptautinis nusikaltėlis bus dar mažiau. Be to, nuo šiol bet kuri užsienio valstybė, savo šalyje priimanti putką ir nevykdanti Tarptautinio teismo sprendimų stumiama į civilizuoto pasaulio paraštes su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis (politinės ir ekonominės problemos, pavyzdžiui sankcijos). Tokiu būdu branduolinės valstybės ir JT nuolatinės saugumo tarybos narės, rusijos, geopolitinės galimybės užtikrinti režimo interesus gerokai sumažėja.
2. Ateinančią savaitę Kinijos lyderis Xi Jinping lankysis Maskvoje. Neatmestina, kad Tarptautinio teismo Hagoje sprendimas kinams buvo žinomas iš anksto, todėl galimai tai buvo viena iš priežasčių, kodėl Kinijos vadovas ir nusprendė geriau pats atvažiuoti į Maskvą. Tikėtinas pagrindinis šio vizito tikslas — aptarti Pekino pasiūlymus dėl karo prieš Ukrainą užbaigimo pagal visiems puikiai žinomą kiniškąjį „taikos planas“. Šis faktas, kad Kinijos vadovas pats leidžiasi į kelionę rodo tai, kad: 1) Kinija yra suinteresuota įtikinti rusijos vadovybę ne tik nebyliai pritarti šiam planui, bet ir imtis praktinių veiksmų jį įgyvendinant bei 2) tikėtina, v. putinas spyriojasi, todėl reikia svarbius klausimus aptarti tête-à-tête. Taip pat, galimai rusijos paskelbtas sutikimas pratęsti „grūdų susitarimą“, gali būti siekis ne tik Vakarams, bet kartu ir Kinijai pademonstruoti kompromisus ir taip palengvinti savo derybinę poziciją prieš kitos savaitės vizitą.
3. Po rusijos chuliganiško elgesio, Juodosios jūros tarptautiniuose vandenyse nukrito JAV žvalgybinis UAV MQ9 Reaper:
- Agresorius savo veiksmus aiškino „išaugusiu JAV žvalgybos aktyvumu nukreiptu prieš rusijos interesus“ ir kad „kremlius reaguos į amerikiečių provokacijas“. JAV UAV skrydžiai, o tiksliau žvalgybinės informacijos rinkimas ir perdavimas Ukrainai, agresoriaus soc. tinkluose buvo įvardijami viena esminių priežasčių, kodėl rusai patiria tokias nesėkmes mūšio lauke. Dėl to neatmestina, kad toks veiksmas buvo pirmiausia duoklė agresoriaus vidinei auditorijai. Savo ruoštu, jinai šią „pergalę“ sukramtė su pasimėgavimu — skambėjo bravūriški pareiškimai, kad čia tik pradžia, kalbėta apie žvalgybinių JAV skrydžių absoliučią pabaigą. Mhm… :D Tuo pačiu neatmestina, kad šis veiksmas buvo priderintas prie jau minėto susitikimo su Kinijos vadovu. Gal putka tikisi savo „bachuriškais“ žygdarbiais padaryti įspūdį Xi Jinping? Tik klausimas, ar toks bandymas eskaluoti konfliktą kinams patiks. Tai niekaip nepadeda įgyvendinti Kinijos pasiūlyto plano dėl karo įšaldymo.
- Savo ruožtu JAV pareiškė, kad tęs veiksmus virš Juodosios jūros tarptautinių vandenų. Štai penktadienį pakilo RQ-4B Global Hawk, kuris skris panašiu maršrutu kaip ir prieš tai skrido Reaper. Nuojauta kužda, kad tai ne paskutinis JAV atsakymas. Tai gali atsispindėti ir ginkluotės tiekimo Ukrainai intensyvinimu arba pavyzdžiui, JAV laivyno Juodojoje jūroje suaktyvėjimu. Antai, pasirodė žinia, kad Turkija neprieštarautų, jei šio incidento kontekste JAV karo laivai per Bosforo sąsiaurį įplauktų į Juodąją jūrą. O jei dar koks vienas, kitas rusijos dūmos deputatas leptels kokią nesąmonę apie rusijos istorines žemes Turkijoje, gali ir pati Turkija suaktyvinti savo veiklą Juodojoje jūroje…
4. Vakarietiški sparnai keliaus į Ukrainą. Kol kas ne F16, bet Lenkijos ir Slovakijos dėka Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms bus perduota MiG29 (4 — Lenkija, 13 — Slovakija). Tai gerokai operatyvesnis variantas nei perdavinėti vakarietiškus naikintuvus. Svarbu paminėti ir tai, kad šie paukščiukai bus užpildyti vakarietiškomis technologijomis. Be to, ukrainiečiai jau išmoko/mokosi prie šio modelio naikintuvų montuoti Vakarų perduodamą ginkluotę (pvz.: HARM raketas, JDAM bombas).
Situacija fronte
Luhansko kryptis
- Svatove. Panašu, ukrainiečiams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą ir sumažinti potencialą. Šiauriniame flange rusų atakos fragmentinės bei tampa labiau lokalaus pobūdžio. Kituose ruožuose visą savaitę stabiliai dominavo apsikeitimai artilerijos smūgiais. Lokalios atakos buvo retas reiškinys. Išimtis galbūt tik Yahidne — Novoselviske ruožas, kur abi pusės kartas nuo karto išeidavo į medžioklę.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
- Kremina. Praeitą savaitę sektoriuje suaktyvėjus mūšiams, šią savaitę juose geriau pasirodė agresoriaus pajėgos. Rusams pavyko išplėsti placdarmą aplink Dibrova, atsiimti pozicijas netoli Chervonopopivka. Ukrainiečiai ginėsi, bandė kontratakuoti miške į pietvakarius nuo Kremina bei Ploshchanka link, tačiau šiais veiksmais nepavyko perimti iniciatyvos iš agresoriaus rankų ar pasigerinti savo taktinės situacijos kontaktinėje linijoje.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
- Lysychansk. Savaitės viduryje ukrainiečiai bandė pasinaudoti agresoriaus nesėkmėmis ir perėjo į kontratakas prie Zolotarivka. Tačiau agresorius sutelkė pajėgas ir neleido Ukrainos vienetams perimti iniciatyvos. Visą antrą savaitės pusę rusai intensyviai vykdė puolamuosius veiksmus visoje kontaktinėje linijoje, tačiau pasistūmėti ir jiems nepavyko.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Donecko kryptis
- Bakhmut. Vertinat bendrai, situacija sektoriuje po truputį, sistemingai blogėjo. Ukrainiečiai didvyriškomis pastangomis sugebėjo išlaikyti nedidelį koridorių prie Khromove, kuris yra vienintelė aprūpinimo, sužeistųjų evakuacijos, pajėgų rotacijos bei atsitraukimo arterija. Tačiau okupantai stūmėsi šiauriniame ir pietiniame Bakhmut flange, taip pat pasiekė taktinių laimėjimų pačiame mieste. Tuo pačiu, agresorius suintensyvino puolimą Slavyansk link, pasiekė taktinių laimėjimų.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
- Avdiivka — Mariinka. Gynėjams sėkmingų artilerijos ir manevrinių vienetų pagalba pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą. Panašu, kontratakos prie Nevelske rusams tapo nemaloniu siurprizu, jie buvo priversti palikti neseniai užimtas pozicijas. Tačiau savaitės pabaigoje agresorius į kontaktinę liniją pritraukė rezervą (tikėtina, tai 136 gvardijos motošaulių brigada) ir sugebėjo išplėsti savo placdarmą prie Krasnohorivka (šiaurinis Avdiivka flangas). Situacija prie Mariinka ir toliau išliko labai sunki, tačiau tą patį mes sakome jau kelis mėnesius. Akivaizdu, ukrainiečiai išmoko kautis tokiomis sąlygomis.
Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.
- Vuhledar. Savaitės bėgyje agresorius vykdė lokalias atakas, kaupė rezervus ir tikėtina, bandė išminuoti bent dalį ruožo Vuhledar prieigose. Šių veiksmų išdavoje jam savaitės pabaigoje pavyko nežymiai pasistūmėti rytinių ir pietinių gyvenvietės prieigų link. Tai labiau taktinio pobūdžio veiksmai, situacijos sektoriuje iš esmės kol kas nepakeitė.
Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Zaporizhia kryptis
Ukrainiečiai surengė eilę lokalių atakų Polohy ir Orikhiv ruožuose. Įvykdę žvalgybą mūšiu, jie nesistengė čia ir dabar nužygiuoti iki Melitopol, o toliau planuodami ruošiasi ateities operacijoms. Be to, jie tęsė smūgius agresoriaus logistinei, komunikacinei sistemai.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Pietų kryptis
Ukrainos vienetai intensyvino UAV operacijas Kryme. Karine prasme šių veiksmų efektas ribotas, tačiau ne mažiau svarbus psichologinis poveikis. Be to, neatmestina, kad vienas iš šių operacijų tikslų yra testuoti agresoriaus oro gynybą ruošiantis ateities operacijoms.
Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.
Mūšių dinamika
1. Po praeitą savaitę surengto masinio raketų smūgio, agresorius šią savaitę taupė raketas, rengė tik ribotus smūgius. Tuo pačiu rusai intensyvino iranietiškų dronų savižudžių atakas, dėl ko išaugo bendri rusų UAV nuostoliai (37 vs 51).
2. Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose išliko labai aukšti arba augo. Tai nulėmė intensyvėjančios kautynės Kremina, Bakhmut, Avdiivka — Mariinka sektoriuose. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galima iliustruoti šiais parametrais:
- Bendri rusų artilerijos nuostoliai ženkliai išaugo beveik trečdaliu (66 vs 95), o MLRS netektys išaugo net tris kartus (5 vs 15). Tikėtina, toks sėkmingas ukrainiečių visų lygių targering‘o procesas bei artilerijos vienetų darbas vykdant tiek counter-battery fire, tiek tiesiog atakuojant priešo artilerijos pozicijas, esmingai prisidėjo prie to, kad agresorius nesugebėjo baigti Bakhmut apsupimo (izoliavimo) operacijos. Ir rusų, ir ukrainiečių šaltiniuose dažnai minima, kad puolančiuosius Bohdanivka — Khromove ruože sulaiko sėkmingai dirbantys Ukrainos pajėgų netiesioginės ugnies vienetai.
- Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko labai aukšti (5970 vs 5820). Tuo tarpu, šarvuotos technikos nuostoliai toliau augo (126 vs 150). Tikėtina, kad tai galima susieti su rusų bandymais Avdiivka — Mariinka ir Vuhledar sektoriuose pakeisti situaciją sau naudinga linkme pasitelkiant daugiau šarvuotos technikos.
- Agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai išliko labai aukšti (11 vs 9). Ši tendencija tęsiasi jau kelinta savaitė, tad iš Vakarų parkeliaujantiems MIG‘ams bus daugiau erdvės veikti.
3. Jūsų dėmesiui pateikiame mėnesio agresoriaus nuostolių dinamiką:
Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse:
Prognozės
- Mažai tikėtina, kad Svatove sektoriuje kuri nors pusė imsis aktyvesnių veiksmų. Labai tikėtina, kad čia dominuos lokalūs susidūrimai ir artilerijos ugnis.
- Tikėtina, Kremina sektoriuje agresorius pabandys išvystyti savo taktinį pranašumą ir pasiekti Zarizhne, ruošiantis galimai operacijai Syversk link. Neatmestina, kad savo ruožtu ukrainiečiai imsis intensyviau atakuoti agresoriaus grupuotės Dibrova flangus.
- Prognozė dėl Bakhmut lieka nepakitusi. Labai tikėtina, kad agresorius, nesiskaitydamas su patiriamais nuostoliais, dės visas pastangas, kad įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove, taip atkertant Bakhmut vis dar veikiančius Ukrainos vienetus. Tikėtina, nepaisant apsupimo galimybės, ukrainiečiai gali rizikuoti likusiomis priešakinėmis pajėgomis tęsti miesto gynybą bei spartinti įsitvirtinimą galimame naujame gynybos ruože.
- Labai tikėtina, kad agresorius ir toliau vystys taktinę sėkmę šiauriniame Avdiivka flange bei pabandys vykdyti sėkmingesnį puolimą vakariniame flange (prie Pervomaiske). Ukrainiečių sėkmingos kontratakos prie Nevelske signalizuoja, kad gynėjai turi pajėgumo pabandyti perimti inciatyvą. Tikėtina, jų kontratakos dažnės bandant apkarpyti Nevelske — Pervomaiske — Opytne ruožo kontaktinėje linijoje išsikišusias rusų pozicijas. Bet kokiu atveju, mūšiai šiame sektoriuje intensyvės.
- Tikėtina, kad šios savaitės pabaigoje pasiekęs nežymių taktinių laimėjimų Vuhledar sektoriuje, agresorius gali imtis didesnio masto puolimo. Savo ruožtu, tikėtinos Ukrainos vienetų didesnės bei dažnesnės atakos link Vuhledar, taip siekiant agresorių nustumti į Mikilske prieigas.
- Ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje galimai kartosis ar net intensyvės. Ypač tai pasakytina apie Polohy ruožą.
- Labai tikėtina, kad Ukrainos pajėgos tęs agresoriaus logistinės sistemos trikdymą, naikinant jos elementus okupuotose teritorijose jo užnugaryje: Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse. Lygiai taip pat neatmestina, kad Ukraina vėl surengs smūgius į karinius taikinius rusijos teritorijoje.