Karo savaitės Ukrainoje apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
7 min readMay 21

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (gegužės 14–20 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Specialusis Kinijos pasiuntinys pradėjo darbą, siekiant sukurti prielaidas įtvirtinant Pekino siūlymą dėl karo Ukrainoje įšaldymo. Pirmiausia jis susitiks su Ukrainos vadovybe, po to lankysis Maskvoje ir Vakarų Europos sostinėse.
  2. Estijos parlamentas nubalsavo už paramą Ukrainos narystei NATO. Ar tai pirma kregždė į NATO viršūnių susitikimą Vilniuje, ar tik drąsus vienas iš nedaugelio moralinio palaikymo gestų — pamatysime.
  3. F-16 perdavimo klausimas Ukrainai pajudėjo. Tikėtina, jį išjudino rusų Su-35 perdavimas Iranui. JK ir Nyderlandai ėmė telkti šiuos naikintuvus Ukrainai galinčius perduoti sąjungininkus. Kita vertus, patys dar nėra nusprendę ar perduos šį modernų aviacijos papildymą Ukrainos oro pajėgoms: „Mes norime perduoti Ukrainai F-16, bet jų neturime, o jei turime, tai per mažai“. Panašaus lygio retoriką jau kuris laikas girdime iš Vakarų valstybių vadovų. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo, kaip akių dūmimas. Tačiau kitas faktas, kad bus plečiamas Ukrainos pilotų rengimas valdyti vakarietiškus naikintuvus suponuoja, jog visa ši nerangi retorika yra tam tikra prasme pasiruošimo žingsniai prieš perduodant naikintuvus. Tiesa, tai gali būti susiję ir su vakariečių bandymais įtikinti ukrainiečius, kad F-16 nėra vienintelis naikintuvų modelis, kuris padėtų jiems kovoje prieš agresorių.
  4. Pasirodė informacija, kad y. prigozhin vienoje iš Afrikos šalių susitiko su Ukrainos karinės žvalgybos (GUR) atstovais ir pasiūlė manais už Ukrainos vienetų pasitraukimą iš Bakhmut, GUR‘ui perduoti rusų reguliarių vienetų išsidėstymo vietas. Mažai tikime tokia kreiva schema, tačiau įdomiau yra, kodėl ši informacija pasirodė viešoje erdvėje? Žinoma, tai gali būti ukrainiečių ir sąjungininkų paleista antis, kad dar labiau sukiršinti Wagner samdinius ir rusų reguliarius vienetus. Tuo pačiu, neatmestina, kad ši informacija viešoje erdvėje pasirodė iš shoigu ir gerasimovo aplinkos (pirmiausia — rusijos karinės žvalgybos) dėka. Po samdinių vadeivos viešų įžeidimų, „gynybos“ ministras ir generalinio štabo viršininkas tikrai turėjo motyvą atsakyti. Parodant prigozhyną išdaviku galėtu reikšti: 1) netiesiogiai pateisinti tariamą šaudmenų nepristatymą Wagner samdiniams ir sukurti priežastį riboti aprūpinimą šaudmenimis ateityje, labiau paremiant savo reguliarius vienetus, 2) sukurti papildomas įtampas tarp Bakhmut sektoriuje dominuojančių reguliarų ir mažumoje esančių samdinių bei taip priversti prigozhyn užverti burną, 3) pateisinti galimas ateities „netikėtas nelaimes“, kurios gali nutikti „bazaro“ nevaldančiam prigozhynui.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

Praeitą savaitę pradėję smūgius Luhansk, šią savaitę ukrainiečiai tęsė šį darbą. Tikėtina, pagrindinis ukrainiečių taikinys — agresoriaus vadovavimo ir valdymo sistema (vadavietės, mobilus ryšių mazgai ir pan.).

  • Svatove. Savaitės viduryje agresorius suintensyvino atakas šiauriniame flange, jam pavyko įsitvirtinti Masyutivka kaimelyje, tačiau taktinio tikslo, t.y. pasiekti Oskil upę rusams nepavyko. Ukrainiečiai telkė pajėgas ateities operacijoms, agresorius bandė šį pasiruošimą trikdyti aktyviu artilerijos ir aviacijos darbu.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Sektoriuje mūšiai įgavo pozicinį pobūdį. Dar atskiruose ruožuose rusai pabandė pulti (Nevske, pietinis flangas), tačiau tai buvo labiau lokalios atakos. Ukrainos vienetai nebando imtis aktyvesnių veiksmų, persigrupuoja ir telkia resursus tolimesnėms operacijoms.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Per praėjusias dvi savaites agresoriui nepavyko perlaužti įvykių savo naudai, todėl mūšių intensyvumas ir čia sumenko. Ukrainiečių persigrupavimą rusai bando trikdyti smūgiuodamas aviacija.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Smūgiavę eilę nedidelių, tačiau stiprių ir tikslių smūgių agresoriaus grupuotės flangams, Ukrainos pajėgos tam tikra prasme išlygino situaciją sektoriuje. Tikėtina, tai nemaža dalimi yra ukrainiečių artileristų nuopelnas, kurie gerokai praretino agresoriaus pajėgumą remti savo manevrinius vienetus ugnimi (pirmiausia kentėjo rusų artilerijos vienetai). Okupantai į flangus permetė papildomus vienetus iš kitų sektorių (Kremina, Avdiivka), intensyvino aviacijos smūgius. Šiais veiksmais jie bando stabilizuoti situaciją bei kaip įmanoma geriau pasiruošti galimoms intensyvesnėms ukrainiečių atakoms (pvz. prie Kurdiumivka). Nepaisant to, rusai toliau intensyviai atakavo Bakhmut mieste. Čia jie pasiekė taktinę sėkmę, pats miestas beveik visas kontroliuojamas agresoriaus. Tačiau turėdami didelių problemų flanguose ir veržliai puldami centre, rusai rizikuoja patekti į ukrainiečių ugnies maišą. Jei taip atsitiktu, Ukrainos vienetai galėtu smūgiuoti mieste veikiančiai okupantų grupuotei į flangus. Kita vertus, kad perimtų iniciatyvą į savo rankas, ukrainiečiai visų pirma turėtų pasiekti Krasna Hora (šiaurinis flangas) ir Klishiivka (pietinis flangas).

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Avdiivka — Mariinka. Mūšiai įgauna pozicinį pobūdį, tačiau agresorius toliau turi pajėgumo atakuoti Pervomaiske ruože. Savaitės pabaigoje rusai suintensyvino puolimą šiauriniame flange (prie Novokalynove). Čia jiems pavyko atsiimti anksčiau apleistas pozicijas palei geležinkelį. Intensyvūs mūšiai Mariinka tęsiasi, tačiau čia ukrainiečiai jau senokai laiko frontą net esant dideliam kovų tempui, o net ir palikus griuvėsiais virtusią gyvenvietę, gynėjai užims naują gynybos ruožą, kuris uždarys kelią agresoriui į rytus (link Kurachove) bei į pietus (link Vuhledar).

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Sektoriuje dominavo lokalūs susidūrimai ir artilerijos salvės, bet abi pusės vengė aktyvesnių manevrinių veiksmų. Rusai gana intensyviai naudojo aviaciją, tačiau nepanašu, kad jiems pavyko sumažinti ukrainiečių manevrinių vienetų pajėgumą. Radę progą Ukrainos gynėjai surengdavo lokalias atakas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Kontaktinėje linijoje visiškas štilis. Rusai soc. tinkluose jį vadina „bauginančia tyla“. Jei tikėsime okupantų karo propagandistais, tai ukrainiečiai toliau siuntė manevrinius vienetus ir formavo puolimui skirtas grupes, kurios sudarytos iš mechanizuotų, desantininkų ir teritorinės gynybos brigadų vienetų. Taip pat Ukrainos pajėgos tęsė smūgius agresoriaus logistinei sistemai (Tokmak, Melitopol), rusai atsakė atakuodami Zaporizhia.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Ukrainiečiai su dronais tęsė žvalgybą mūšiu. Agresoriaus oro gynyba Kryme intensyviai dirbo visą savaitę. Tai rusai bandė dangstyti neva vykdomomis pratybomis. Tuo pačiu, ukrainiečiai ėmė aktyviau veikti okupuotoje teritorijoje — surengė diversiją geležinkelio atkarpoje Simferopol — Sevastopol ir sutrikdė logistiką šiuo strategiškai svarbiu aprūpinimo keliu. Rusai atsakė raketų, dronų — savižudžių smūgiais Odesai, Mykolaiv bei artilerijos ugnimi (tame tarpe padegamaisiais užtaisais) apšaudytas Cherson.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Apžvelgiamuoju laikotarpiu agresorius beveik kasdien rengė didelio masto smūgius raketomis ir dronais — savižudžiais. Taigi ženkliai išaugęs raketų smūgių intensyvumas, lėmė didesnius jų nuostolius (23 vs 41). Dronų — savižudžių nuostoliai išliko panašiame lygyje (124 vs 126). Tikėtina, tuo siekta Ukrainos pajėgas sukoncentruoti į oro gynybą ir taip trikdyti pasiruošimą puolimui. Kita vertus, agresorius ir toliau vietoje karinių taikinių bandė smūgiuoti civilinei infrastruktūrai. Precedento neturintis moderniausių rusijos raketų „Kinzhal“ panaudojimo mastas gali būti siejamas su agresoriaus siekiu padaryti žalą naikinant Ukrainos vadovavimo ir valdymo sistemą. Po tariamo pasikėsinimo į putiną, toks veiksmas iš agresoriaus pusės galėjo būti laukiamas. Tačiau „kerštas“ nepavyko — Ukrainos oro gynyba suveikė puikiai, rusų raketos nepasiekė taikinių. Vienos Patriot sistemos lengvas apgadinimas tikrai nebuvo tas siektinas rezultatas.
  2. Manytume, Agresoriaus nuostolių dinamika kituose parametruose rodo ukrainiečių nuoseklų siekį (angl. shaping operation) artimiausiomis savaitėmis pradėti didesnio masto puolimą:
  • Rusų gyvosios jėgos (4450 vs 4280) ir šarvuotos technikos (110 vs 100) nuostoliai jau kelinta savaitė išlieka aukšti. Tai rodo, kad mūšiai kontaktinėje linijoje išliko intensyvūs.
  • Tačiau ženkliai ėmė augti nuostoliai agresoriui kritiškai svarbiuose parametruose. Antai, okupantų bendros artilerijos netektys augo ženkliai (114 vs 144). Šios savaitės metu net 3 kartus rusų paros nuostoliai viršijo 20 sunaikintų artilerijos sistemų, kas yra labai retas, o gal ir rekordinis reiškinys per visą laikotarpį nuo 2022 m. vasario 24 d. Taip pat, rusų oro gynybos nuostoliai pasiekė seniai nematytas aukštumas (8 vs 13). Žvelgiant į penkių savaičių perspektyvą:

bendri artilerijos nuostoliai (43 vs 82 vs 106 vs 114 vs 144),

oro gynybos priemonių nuostoliai (5 vs 6 vs 11 vs 8 vs 13).

Aiškesniam įsivaizdavimui pateikiame grafiką:

Tokiu būdu, ukrainiečiai atimdami iš agresoriaus esminę jų sėkmingų operacijų sąlygą, t.y. persvarą artilerijos ugnimi, sugebėjo stabilizuoti padėtį Bakhmut ir iš dalies Avdiivka sektoriuje. Tuo pačiu retindami rusų oro gynybos sistemas, Ukrainos pajėgos įgalina efektyviau veikti savo aviaciją (atakuojant Storm Shadow raketomis), MLRS (HIMARS ir Hrim2) bei tiek žvalgybinius, tiek dronus — savižudžius. Tai suteikė galimybes ukrainiečiams atakuoti agresoriaus karinius objektus Luhansk, Tokmak, Mariupol ir aišku Kryme.

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus mėnesio nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Prognozės

  • Ukraina operaciniu (smūgiai agresoriaus logistikos bei vadovavimo ir valdymo sistemai jo gynybos gilumoje) ir taktiniu (rusų netiesioginės ugnies paramos vienetų naikinimas, ukrainiečių pajėgų telkimas tikėtinuose puolimo ruožuose, iniciatyvos perėmimas Bakhmut sektoriaus flanguose) lygiais tęsia intensyvų pasirengimą puolimui. Veiksmų pradžios galima laukti artimiausiomis savaitėmis. Kita vertus, išnaudojant netikėtumo efektą, tokie veiksmai gali prasidėti ir anksčiau. Galimus veiksmų eigos variantus jau esame aptarę čia.
  • Neatmestina, kad artimiausiu metu agresorius sieks maksimaliai apsunkinti pasirengimą Ukrainos puolimui, tačiau mažai tikėtina, jog rusai bus pajėgūs ilgą laiką palaikyti tokį intensyvų raketų ir dronų — savižudžių smūgių tempą. Neatmestina, kad juos bus bandoma kompensuoti S300 raketų smūgiais bei didesnėmis pastangomis (provokacijomis) diplomatinėje arenoje (pvz.: „grūdų susitarimas“, Zaporizhia atominė elektrinė, branduolinis šantažas, „false flag“ operacijos siekiant apkaltinti ukrainiečius).
  • Tikėtina, kad rusams pavykus užimti likusią Bakhmut miesto dalį jie paskelbs apie „pergalę“, pereis į gynybą bei sieks sukurti naują trikdį fronte (pvz. Avdiivka), kad priversti Ukrainos pajėgas atsisakyti didesnio puolimo planų.
  • Neatmestina, kad okupantai kartu su intensyviais raketų smūgiais Ukrainos karinei infrastruktūrai gali surengti preventyvų puolimą Zaporizhia kryptyje arba pavyzdžiui Svatove sektoriuje.

--

--