Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
5 min readApr 30

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (balandžio 23–29 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. Praeitą savaitę NATO šalys (tame tarpe ir generalinis sekretorius J.Stoltenberg) komunikavo apie didelį sąjungininkų indėlį sustiprinant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, informavo kiek ir ko perduota. Tikėtina, kad taip NATO siekia parodyti, jog šiuo metu kalbėti apie naują karinės pagalbos etapą vargu ar įmanoma, ukrainiečiams reikia galvoti kaip geriausia įsisavinti tai, ką jau gavo ir dar gaus. Ukrainos gynybos ministras O.Reznikov antrino, sakydamas, kad puolimui ukrainiečiai sutelkė pakankamai pajėgų ir pasiruošimai operacijoms eina į pabaigą.
  2. Agresorius siekė pasinaudoti Ukrainos dronų ataka Sevastopol tarptautinėje arenoje. Jie ėmėsi jau kelintą kartą nesuveikusio triuko: paskelbė, jog tokie smūgiai surengti iš Odesos, t.y. prisidengiant „grūdų susitarime“ numatytu laivų maršrutu, ir todėl neva rusija svarstys ar neverta nutraukti susitarimą. Suprask, tarptautinė bendruomenė turėtų spausti Ukrainą nutraukti tokias atakas, priešingu atveju Afrika ir Artimieji Rytai ims badauti ir Europoje vėl įsiplieks migrantų krizė.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Savaitės bėgyje toliau dominavo lokalūs susidūrimai. Agresorius soc.tinkluose skleidė žinias, jog aptariamuoju laikotarpi ukrainiečiai telkė šviežius manevrinius vienetus aplink Kupjansk ir rengėsi puolimui.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Ukrainiečiams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą miške į pietvakarius nuo Kremina. Tiesa, savaitės bėgyje rusai tęsė operacijas šiame ruože, tačiau jos nebuvo tokios intensyvios ir pavojingos, kaip praeitą savaitę. Ploshchanka — Chervonopopivka ruože ukrainiečių kontratakos aprimo, dominuoja pozicinės kautynės.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Lysychansk. Sektoriuje dominavo lokalūs susidūrimai. Tikėtina, agresorius operacijas vykdė atsargiau dėl nesėkmės savo šiauriniame flange (miškas į pietvakarius nuo Kremina). Ukrainiečiai savaitės bėgyje nežymiai sugebėjo pasigerinti savo padėtį prie Spirne, tačiau esmingai tai situacijos nekeičia.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Agresoriaus veiksmai kėlė realiai grėsmę ukrainiečių šiauriniam flangui, kas galėjo lemti gynėjų grupuotės Bakhmut mieste atkirtimą. Tačiau ukrainiečiai tvirta gynyba, kontratakomis ir juvelyriniu artileristų darbu sugebėjo stabilizuoti situaciją, rusai buvo priversti ieškoti naujų atakos ruožų. Pačiame mieste rusai sistemingai stūmėsi priekin, pasiekė svarbią Yuvileinaya — Chaikoskogo gatvių sankryžą. Ukrainiečiai su mūšiais traukėsi. Pietiniame flange situacija sunki, tačiau ją kontroliuoja ukrainiečiai.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Avdiivka — Mariinka. Panašu, agresorius pergrupavo pajėgas ir tęsė puolimą sektoriuje. Tačiau ir ukrainiečiai suaktyvino savo veiksmus. Antai pirmoje savaitės pusėje rusams buvo pavykę pasistūmėti link Novokalinove, tačiau ukrainiečiai susigrąžino prarastas pozicijas. Panaši situacija ir Pervomaiske ruože. Tuo tarpu Mariinka rusai sutelkė rimtas pajėgas ir bandė atsiimti prieš savaitę prarastas pozicija prie Pobeda, atakavo nuo Novomykhailivka su tikslu perkirsti kelią Vuhledar — Mariinka. Ukrainiečiai atsilaikė, tačiau neatmestina, jog tokiais veiksmais agresorius rengia didesniems puolamiesiems veiksmams Mariinka ir Vuhledar ruožuose.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Padėtis sektoriuje aprimo, abi pusės perėjo į gynybą. Kartas nuo karto tiek rusai, tiek ukrainiečiai vyko lokalias atakas, tačiau tai labiau išimtis iš taisyklės. Agresorius šiuo metu daugiausia dėmesio skiria bandymams aviacijos pagalba sulyginti Vuhledar gyvenvietę su žeme. Tikėtina, jie laukia savo operacijos Mariinka rezultatų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Savaitės bėgyje vyko apibusės lokalios atakos, sektoriuje dominavo artilerija. Ukrainiečiai atnaujino intensyvius smūgius agresoriaus logistinei sistemai (smūgiai Tokmak ir Melitopol). Ukrainiečiai toliau telkė pajėgas ir resursus ateities operacijoms.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Kartu su intensyvesniais smūgiais Zaporizhia kryptyje, ukrainiečiai ėmė intensyviau atakuoti agresoriaus karinius taikinius Kryme. Dronų ataka Sevastopolyje rusams buvo skausminga, nes šie vėl ėmė žviegti diplomatiniame fronte, bei surengė raketų smūgius prieš Mykolaiv.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Per praėjusią savaitę rusai ne tik suintensyvino dronų naudojimą (nuostoliai išaugo nuo 63 iki 73 ), bet ir po ilgo laiko surengė didesnio masto raketų smūgį. Lygina su ankstesniais smūgiais tai nebuvo labai didelė ataka. Ketvirtadienį surengto smūgio metu rusai panaudojo 23 raketas, ukrainiečiai numušė 21. Smūgio metu iš esmės atakuoti civiliai taikiniai (Uman, Dnipro), tad labiau panašu į keršto akciją. Neatmestina, kad tai galėjo būti neplanuota reakcija į Ukrainos smūgį Sevastopol.
  2. Įdomi agresoriaus nuostolių kituose parametruose dinamika:
  • Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai gerokai išaugo (43 vs 82 ), tas pats pasakytina ir apie MLRS nuostolius (1 vs 5 ). Tikėtina, kad ukrainiečiai pergrupavo ir sustiprino savo artilerijos grupuotes karščiausiuose taškuose (Bakhmut, Avdiivka), patikslino žvalgybos duomenis ir ėmė geriau pataikyti. Dar anksti spręsti, ar tai kaip nors susiję su Ukrainos puolimo (pvz. parengiamoji fazė eliminuojant agresoriaus paramos ugnimi vienetus).
  • Rusų gyvosios jėgos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (4350 vs 4090), o šarvuotos technikos nuostoliai taip pat ženkliai ėmė augti (66 vs 82). Tai gali būti ukrainiečių aktyvesnės artilerijos darbo rezultatas.

Jūsų dėmesiui pateikiame agresoriaus mėnesio nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Prognozės

  • Praeitos savaitės agresoriaus teroristiniai smūgiai prieš Ukrainos gyventojus nekeičia anksčiau išsakytos prognozės dėl raketų smūgių. T.y. neatmestina, kad Ukrainos kontrpuolimo išvakarėse agresorius mažiau ims dėmesio skirti civilinės infrastruktūros naikinimui, o savo raketų smūgius gali nukreipti ukrainiečių puolimo potencialo ir logistikos naikinimu. Tuo labiau, kad praeitos savaitės pradžioje tokį veiksmų eigos variantą įvardijo ir Ukrainos karinės žvalgybos vadas K.Budanov.
  • Jei ukrainiečiai kaip vieną iš planuojamo puolimo krypčių numato Svatove, tuomet gali intesyvėti jų artilerijos darbas šiame sektoriuje.
  • Tikėtina, rusai bandys išlaikyti spaudimą pietiniame Kremina flange (miškas į pietvakarius nuo Kremina) ir taip grasinti ukrainiečių grupuotės Lysychansk šiauriniam flangui. Jei čia rusų puolimas galutinai išsikvėps, ukrainiečiams atsivers galimybės vykdyti aktyvesnius veiksmus Kremina ir kelio Svatove — Kremina link.
  • Labai tikėtina, kad agresorius dės visas pastangas iki gegužės 9 d. išstumti ukrainiečių pajėgas iš Bakhmut miesto ir savo vatagalvei auditorijai paskelbti apie grandiozinę pergalę.
  • Neatmestina, kad dėl nesėkmių šiauriniame Avdiivka įtvirtinto rajono flange, agresorius pagridnines pastangas perkels į Pervomaiske ruožą.
  • Tikėtina, kad ukrainiečių pasirengimas operacijoms Zaporizhia kryptyje bus baigtas. Neatmestina, jog artimiausiu metu gali prasidėti pirmasis jų etapas, t.y. gerokai intensyvesnis siekis artilerija, raketomis ir aviacija sugriauti agresoriaus logistiką ir valdymo punktus (tame tarpe ir Pietų kryptyje). Tokiu atveju tikėtini ir bandymai susikurti tvarius placdarmus Orihiv, Huliajpole ir Vuhledar sektoriuose su tikslu juos išnaudoti plataus masto puolimui.

--

--