Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
8 min readApr 2

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (kovo 26 — balandžio 1 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

 1. Ši savaitė ir toliau turėjo svarių kiniškų akcentų. Panašu, jog neklydome sakydami, kad Xi vizitas Maskvoje nesibaigė visiškai taip, kaip Kinija planavo, ypač kas liečia vadinamąjį kinišką „taikos planą“. Pirmiausia, dėl rusijos siekio baltarusijoje dislokuoti Iskander raketas su branduoliniu užtaisu. Šią savaitę Kinijos URM atstovai įvairiais lygmenimis pasisakė, jog branduolinio karo nelaimės nei viena pusė bei paragino karą Ukrainoje spręsti diplomatinėmis priemonėmis siekiant sumažinti ginkluoto konflikto eskalavimą. Signalas aiškus. Tuo pačiu pragydo ir baltarusijos bulbafiureris, teigdamas, jog „reikia derėti dėl Ukrainos be išankstinių sąlygų“. Sunku pasakyti, ką tiksliai lukašenka tuo norėjo pasakyti, gal sustabdyti karinius veiksmus, įšaldant konfliktą. Susidaro įspūdis, kad jis sakydamas tokius teiginius stojo į „taikos planą“ siūlančio Pekino pusę, o ne liko toliau kariauti siekiančio putkos šalininkas. Tikėtina, Pekinui vizito Maskvoje nuosėdos tikrai yra nemalonios, o Vakarai savo ruoštu stengiasi išnaudoti šią situaciją. Antai, Europos komisijos vadovė U. von der Leyen pabrėžė, kad santykiai su Kinija priklausys nuo Pekino veiksmų karo Ukrainoje atžvilgiu. ES ir Kinijos prekybiniai ryšiai itin svarbūs Pekinui, tad tai papildomas signalas nedaryti per staigių judesių.
 2. Agresorius pradėjo pirmininkauti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai. Praeitą kartą kai rusija pirmininkavo JT ST, ji pradėjo didžiausią konvencinį karą prieš kitą JT nare nuo pat 1945 m. birželio 26 d. Jungtinių Tautų organizacijos įkūrimo. Akivaizdu, kad šį organizacija privalo keistis, nes iš jos mažai naudos, šio totalaus ginkluoto konflikto kontekste, kurį sukėlė viena iš nuolatinių JT ST narių.
 3. Tuo tarpu rusija demonstruoja intensyvėjančius ryšius su Iranu. Kovo 29 d. Maskvoje lankėsi Irano užsienio reikalų ministras, su agresoriaus „diplomatijos“ vadovu aptarė bendradarbiavimą saugumo srityje. Tikėtina, palydint šį vizitą į Maskvą atnaujino skrydžius lėktuvai iš Teherano, kurie labai tikėtina atgabeno naują dronų — savižudžių partiją. Pasirodžiusios kalbos, kad rusai ir iraniečiai pasistūmėjo derybose dėl Su-35 perdavimo Iranui, šalia praktinių aspektų turi ir informacinę dedamąją. Neatmestina, kad tai žinia Vakarams, susilaikyti nuo F16 perdavimo Ukrainai. Tikėtina, sustiprinant šią žinutę, pastarąją savaitę Su-35 gana dažnai buvo naudojamas atakuojant Ukrainos karinę ir civilinę infrastruktūrą.
 4. Tuo tarpu Vakaruose daugėja kalbų apie prancūziškų naikintuvų Mirage 2000 perdavimą Ukrainos oro pajėgoms. Ekspertų vertinimu, jie labiau tinka taikiniams ant žemės naikinti, nei „dog fights“ metų kautynėse ore prieš kitus naikintuvus. Neatmestina, kad tai kompromisas tarp vakarų valstybių visoje toje F-16 ir Su-35 istorijoje. Nežiūrint į tai, Ukraina šią savaitę komentavo, kad jai reikalingi F-16. Labai gerai, kad Ukraina šiame kontekste aktyvi ir nesiruošia nuolaidžiauti.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

 • Svatove. Situacija esmingai per savaitę nepasikeitė. Tiesa, agresorius pakeitė pagrindinę puolimo pastangų ašį iš šiaurinio flango (kur jam nepavyko nieko nuveikti) į pietinį flangą bei vykdė atakas centre (Yahidne — Novoselivske). Tikėtina, ukrainiečiai buvo pasiruošę tokiam priešo veiksmų eigos variantui, kadangi atrėmė rusų atakas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

 • Kremina. Antroje savaitės pusėje agresorius pabandė atakuoti viso ruožo kontaktinėje linijoje. Tikėtina, jis vylėsi, kad kažkur ukrainiečių gynyba neatsilaikys ir rusams pavyks prasiveržti į ukrainiečių gynybos gilumą. Ukrainos gynėjai sugebėjo išlaikyti gynybos liniją nepralaužtą, šių atakų išdavoje agresoriaus puolimo potencialas dar labiau sumenko. Bandydami tai kompensuoti, rusai ėmėsi įprasto sau metodo — ukrainiečių pozicijas atakuoti termobarinėmis sistemomis „Solncepiok“.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Lysychansk. Savaitės bėgyje ukrainiečiai ne tik apsigynė nuo intensyvių rusų atakų, tačiau ir sugebėjo susigrąžinti dalį anksčiau prarastų pozicijų prie Bilohorivka. Tuo pačiu, agresoriaus atakos Spirne — Berestove ruože taip pat buvo bevaisės. Galima teigti, kad Ukrainos vienetams pavyko stabilizuoti situaciją sektoriuje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

 • Bakhmut. Ukrainiečiams pavyko stabilizuoti padėtį šiauriniame flange. Nors ten agresorius kasdien vis dar intensyviai atakuoja, tačiau rusų grupuotė gerokai nukraujavusi ir pasistūmėti jiems nebepavyksta. Mieste savaitės pabaigoje rusams pavyko užimti spalvotųjų metalų perdirbimo gamyklą bei pajudėti arčiau miesto centro. Taip pat, rusai po truputį stumiasi pietinėje miesto dalyje. Tačiau kai sektoriuje Ukrainos pajėgų gynybos flangai laikomi pakankamai tvirtai, tai yra ne tokia didelė bėda. Tuo labiau, kad pietiniame flange prie Chasiv Yar veikia ukrainiečių mechanizuotas rezervas. Nors dėl dydžio duomenų nėra, ukrainiečiai tai puikiai slepia, o rusų propagandistai sako „labai daug“, karinė logika diktuoja, kad tai galėtų būti mažiausiai bataliono, daugiausiai brigados dydžio vienetas. Panašu, rusams nepavyko jo įvelti į kautynes, tad ukrainiečiai ir toliau išlaiko galimybę vykdyti kontratakas.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Avdiivka — Mariinka. Savaitės bėgyje ukrainiečiams pavyko numušti agresoriaus puolimo tempą ir aptirpdyti potencialą aplink Avdiivka įtvirtintą gynybos rajoną. Rusai intensyviai spaudžia gynėjus šiauriniame flange, bet tai labiau primena bangų mūšą į uolėtą krantą. Taip pat, nepaisant intensyvių rusų atakų, ukrainiečiai ir toliau išlaikė Mariinka įtvirtinto gynybos rajono kontrolę. Visgi, ukrainiečiai toliau yra priversti gintis, apie iniciatyvos perėmimą dar kiek per anksti kalbėti.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

 • Vuhledar. Sektoriuje štilis. Rusai pabandė keletą kartų atakuoti, tačiau tai sėkmės neatnešė. Nepaisant vis dažniau atsiveriančių galimybių pereiti į puolimą, ukrainiečiai atsargūs. Galimai, jie vengia daryti neapgalvotus ir gerai nesuplanuotus žingsnius, kad pasileidę į puolimą nenusilpnintų gynybinės linijos Vuhledar — Pobeda — Mariinka.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Ukrainiečiai tęsė lokalias atakas Polohi ir ypač Orohiv ruožuose, tačiau jos nebuvo tokios dažnos ir sėkmingos, kad leistų Ukrainos pajėgoms čia perimti iniciatyvą. Jie tęsė smūgius į agresoriaus užnugarį, jo logistinei ir komunikacinei sistemai. Rusai atsakė artilerijos ir raketų smūgiais ukrainiečių gynybos gilumoje. Tuo pačiu gerokai išaugo Ukrainos spec. tarnybų ir partizanų operacijos prieš kolaborantus.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Ukrainiečiai toliau smūgiavo kariniams agresoriaus taikiniams Kryme. Šį kartą atakuoti kariniai taikiniai prie Hvardeysk (geležinkelio mazgas ir karinis oro uostas). Abi pusės keitėsi artilerijos apšaudymais, vykdė žvalgybą.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

 1. Šią savaitę rusai taupė savo raketas ir dronus — savižudžius, nemaža dalimi smūgius rengė netaikliomis S300 raketomis. Nors į rusiją atvyko nauja iranietiškų dronų — savižudžių siunta, jos rusai prieš Ukrainą dar nespėjo panaudoti. Dronų nuostoliai sumenko (57 vs 33). Nepamirškime, kad į šį skaičių įeina ir žvalgybiniai dronai, tokie kaip Orlan.
 2. Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose sumenko. Tai nulėmė rusų nesėkmės Kremina, Avdiivka — Mariinka sektoriuose, silpstantys mūšiai Bakhmut šiauriniame flange. Dažniausiai operacijų metu puolančiųjų nuostoliai ima mažėti dėl dviejų priežasčių:

a. Jis pasiekia operacinius tikslus, todėl oponento pasipriešinimas sumažėja.

b. Puolančios pajėgos nebegali įvykdyti iškeltų operacinių tikslų, todėl atskiruose ruožuose pereina į gynybą ir toliau vykdo tik lokalaus pobūdžio atakas.

Nei viename sektoriuje rusams nepavyko išpildyti pirmos sąlygos, tad galima drąsiai teigti, kad sumažėja jo nuostoliai — įstrigusio puolimo rezultatas. Mūšių kontaktinėje linijoje intensyvumą galime iliustruoti šiais parametrais:

 • Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai sumenko, nors ir toliau išlieka ženklūs (78 vs 61). Tas pats pasakytina apie jo MLRS nuostolius, tiesa čia pokytis didesnis (15 vs 5).
 • Taip pat, ženkliai sumažėjo rusų gyvosios jėgos nuostoliai (5640 vs 4000) bei rusų šarvuotos technikos netektys (157 vs 62).
 • Agresoriaus oro gynybos priemonių nuostoliai nukrito į šį mėnesį nematytas žemumas (7 vs 2). Tai sietina pirmiausia su didelėmis agresoriaus netektimis ankstesnėmis savaitėmis, kas galimai privertė rusus keisti šių sistemų dislokaciją, tobulinti maskuotę ir taktiką.

Jūsų dėmesiui pateikiame mėnesio agresoriaus nuostolių dinamiką:

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant parodyti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse:

Pažvelgus į vasario — kovo mėnesių vienos savaitės okupantų nuostolių vidurkius, darosi aišku, kas lėmė, jog rusų puolimas įstrigo. Agresoriaus gyvosios jėgos (5390 ir 5350) bei šarvuotos technikos (120 ir 123) savaitės nuostolių vidurkiai vasario ir kovo mėn. yra labai panašūs. Tiesa, jei skaičiuosime pirmas tris kovo savaites ir vasario mėnesio duomenis, kovo 4–25 d. agresoriaus nuostoliai šiuose dvejuose parametruose kiek išaugo (gyvosios jėgos 5390 vs 5810, o šarvuotos technikos 120 vs 144). Tačiau paskutinę kovo savaitę šie nuostoliai ženkliai krito, kas ir lėmė, jog bendri vasario ir kovo mėnesių nuostolių dydžiai šiose kategorijose išliko panašūs. Tačiau jei pažvelgsime į agresoriaus artilerijos nuostolių dinamiką, tai visą kovo mėnesį savaitės nuostolių vidurkis viršijo vasario mėn. vienos savaitės nuostolių vidurkį (56 vs 75). Netgi skurdesnę paskutinę kovo savaitę (kuomet kituose parametruose okupantų nuostoliai gerokai nukrito), agresoriaus artilerijos nuostoliai buvo didesni nei vasario mėn. savaitės vidurkis. Ką jau kalbėti apie pirmas tris savaites (56 vs 79), ar rekordinę antrą kovo savaitę (56 vs 95). Galima daryti išvadą, kad antrą — trečią kovo savaitę įvykęs agresoriaus ugnies paramos (pirmiausia artilerinės) minimizavimas didžiąją dalimi, leido ukrainiečiams numušti rusų puolimo tempą Bakhmut ir Avdiivka — Mariinka sektoriuose.

Prognozės

1. Neatmestina, kad pasigaminęs pakankamą kiekį raketų, agresorius surengs masinį smūgį Ukrainos civilinei infrastruktūrai. Tuo pačiu tikėtina, kad atėjus pavasariui (nebe tiek aktualus šildymas, elektra), agresorius gali nebe taip intensyviai smūgiuoti Ukrainos energetinei sistemai, imti intensyviau atakuoti karinius taikinius bei Ukrainos gyvenamuosius rajonus, taip kankinant paprastus gyventojus.

2. Tikėtina, dėl agresoriaus puolimo potencialo sumažėjimo ir puolimo tempo kritimo Kremina sektoriuje, mūšiai ims rimti. Galimas ukrainiečių bandymas pasinaudoti rusų daliniu išsekimu, tačiau nepanašu, kad šiuo metu Ukrainos gynėjų grupuotė yra pajėgi imtis platesnio masto kontrpuolimo.

3. Galimai rusai ir toliau bandys įsiveržti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove, taip atkertant Bakhmut vis dar veikiančią ukrainiečių grupuotę. Tačiau mažai tikėtina, kad jiems tai pavyks padaryti. Labiau tikėtina, kad rusai bandys išnaudoti taktinę sėkmę pačiame Bakhmut mieste. Savo ruožtu ukrainiečiai gali pradėti intensyvesnes kontratakas pietiniame sektoriaus flange, su tikslu pasiekti Klishiivka bei taip kelti grėsmę rusų grupuotės užnugariui pietinėje Bakhmut dalyje (pvz. Opytne).

4. Tikėtina, kad okupantai toliau atakuos Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flangus, tačiau vargu ar jiems pavyks pasiekti Stepove — Novokalinove liniją. Šiame ruože galimos intensyvesnės Ukrainos vienetų kontratakos, siekiant:

a. Apipjaustyti išsikišusias rusų pozicijas Pervomaiske — Opytne ruože.

b. Išstumti agresoriaus pajėgas iš Krasnohorivka apylinkių.

5. Galima daryti prielaidą, kad ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje gali kartotis ar net intensyvėti (pvz. pereinant į puolimą Orihiv — Polohi ruože).

6. Labai tikėtina, kad ukrainiečiai tęs agresoriaus logistinės sistemos trikdymą jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia ir Pietų kryptyse. Neatmestina, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos vėl surengs smūgius į karinius taikinius rusijos teritorijoje.

--

--