Karo Ukrainoje savaitės apžvalga

Locked N' Loaded
Locked N’ Loaded
Published in
6 min readApr 16

--

Sveiki mielieji. Jūsų teismui — savaitės (balandžio 9–15 d.) rusijos — Ukrainos karo apžvalga.

Geopolitinis kontekstas

  1. JAV ir Ukrainą toliau purtė nutekintų dokumentų skandalas. Sunku pasakyti, ar tai padarys poveikį Ukrainos pasirengimui vykdyti kontrpuolimą, kadangi didžioji dalis tų dokumentų yra pasenę ir neatskleidžia jokių konkrečių operacinių planų ar potencialių puolimo ašių. Kita vertus, buvo surastas žmogus, kuris nutekino tuos dokumentus, tai buvo JAV Massachusetts Air National Guard cyber analitikas. Savanoris, 21 metų vyr. eilinis (airman first class). Gerai tai, kad tai nėra aukšto laipsnio, įtakingas JAV pareigūnas, kita vertus klausimas, kaip National Guard tarnaujantis vyr. eilinis galėjo prieiti prie Pentagonui jautrios informacijos. Taip pat, galima daryti prielaidą, kad įvertinus kaštų ir naudos santykį, tokį žmogų rusams nebuvo gaila sudeginti pabandant įvaryti pleištą (apribojant bendradarbiavimą) tarp Ukrainos ir JAV, ypač žvalgybinių duomenų apsikeitimo atžvilgiu.
  2. Po keisto (švelniai tariant) E. Macrono vizito į Kiniją, šią savaitę estafetę perėmė Vengrija. Jos užsienio reikalų ministras Maskvoje pasirašė atnaujintą sutartį dėl rusiškų energetinių išteklių tiekimo Vengrijai, o Budapešte lankėsi bulbafiurerio užsienio reikalų ministras. Panašu, Vengrija siekia pasinaudoti galimybių langu, kai kremlius yra sukalbamas ir pasirašyti sau naudingas sutartis. Tai dar vienas signalas agresoriui, kad geopolitiniame fronte ne viskas baigta ir galima pabandyti išvengti kilpos panaudojant turimus svertus, šiuo atveju, energetinius išteklius.
  3. Paskelbta, kad į Maskvą atvyks Kinijos gynybos ministras. Šį susitikimą lydi liūdnokas šleifas po ne itin sėkmingo Xi vizito pas putka, kinų pareiškimų dėl nepritarimo branduolinio ginklo dislokavimui baltarusijoje, oficialiai rusijos okupuotų teritorijų nepripažinimo ir viešų pažadų nepardavinėti ginkluotės agresoriui. Žinoma, kinai gali gudrauti ir per dideliu optimizmu nereikėtu užsikrėsti. Tačiau neatmestina, kad tai bus protokolinis susitikimas su tikslu pagąsdinti Vakarus, kad neva rusai ir kinai pereina prie praktinio bendradarbiavimo (po prezidentų lygmens, susitinka gynybos ministrų delegacijos) bei taip priversti Vakarus priimti Kinijos siūlymą dėl karo Ukrainoje įšaldymo.

Situacija fronte

Luhansko kryptis

  • Svatove. Savaitės bėgyje sektoriuje dominavo lokalūs susidūrimai. Agresorius pasigerino taktinę situaciją šiauriniame flange, tačiau mūšio ritmo centriniame ruože ukrainiečiams primesti nepavyko. Rusai buvo nežymiai pasistūmėję prie Novoselivske, tačiau savaitės bėgyje Ukrainos gynėjai sukoncentravo ugnį ir surengė keletą kontratakų. Dėl jų rusai buvo priversti grįžti iš kur atėję, o jų bandymai susigrąžinti pozicijas baigėsi nesėkmėmis.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

  • Kremina. Tikėtina, bandydami sukelti grėsmę ukrainiečių grupuotės Bilohorivka šiauriniam flangui, agresorius savaitės bėgyje savo veiksmus koncentravo miške į pietryčius nuo Kremina. Jam pavyko nežymiai pajudėti į priekį, tačiau ukrainiečiai sustabdė okupantų puolimą ir antroje savaitės pusėje stabilizavo padėtį.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Lysychansk. Pirmoje savaitės pusėje tęsėsi palyginti vangios rusų atakos prie Bilohorivka. Ukrainos pajėgų vienetai pabandė tuo pasinaudoti ir pradėjo kontratakas Spirne — Berestove ruože. Kita vertus, ukrainiečiai norėdami nupjauti Zolotarivka pleištą ar imtis kitų didesnio masto operacijų Lysychansk sektoriuje, priversti elgtis atsargiai (nepriiminėti skubotų sprendimų) dėl rusų aktyvumo Kremina sektoriuje. Savaitės pabaigoje agresorius nusprendė perlaužti situaciją ir perėjo į lokalias kontratakas. Jų pagalba, okupantams pavyko pastumti ukrainiečių pozicijas prie Bilohorivka, tačiau Ukrainos vienetai susigrąžino dalį pozicijų.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Donecko kryptis

  • Bakhmut. Rusų sumanymas apsupti Bakhmut gynėjus įstrigo, ukrainiečių operacijos šiauriniame ir pietiniame flanguose išlygino situaciją. Okupantams pavyksta po truputį stumtis Bakhmut mieste, tačiau tai agresorius daro patirdamas didžiulius nuostolius. Rusų pajėgos pradėjo savo vienetų pergrupavimą, flangus atiduodant reguliariems vienetams, o Wagner samdinius koncentruojant pačiame mieste. Tokia reorganizacija rusams leidžia išlaikyti iniciatyvą savo rankose.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Avdiivka — Mariinka. Ukrainiečiai ir toliau neleidžia rusams pasistūmėti šiauriniame (Novokalinove) ir pietvakariniame (Pervomaiske) Avdiivka flanguose tokia apimtimi, kad būtų pasiektas operacinis efektas (pvz. ukrainiečiams palikti tik vieną rusų artilerijos apšaudomą tiekimo kelią). Visgi antroje savaitės pusėje rusai pritraukė rezervus ir suintensyvino puolimą tiek Avdiivka, tiek Mariinka ruožuose.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

  • Vuhledar. Sektoriuje toliau dominuoja pozicinės kautynės. Savaitės antroje pusėje agresorius surengė keletą nesėkmingų atakų, po to situacija vėl aprimo. Galima tik pakartoti prieš porą savaičių išsakytą vertinimą: nepaisant vis dažniau atsiveriančių galimybių pulti, ukrainiečiai atsargūs. Tikėtina, jie vengia daryti neapgalvotus ir tinkamai nesuplanuotus žingsnius, kad pasileidus į puolimą nesusilpnintų linijos Vuhledar — Pobeda — Mariinka gynybos.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Ukrainiečiai surengė žvalgybą mūšiu Orohiv ruože, tačiau aktyvesnes manevrinių vienetų operacijas ribojo prastos oro sąlygos. Dėl to Ukrainos gynėjai prioritetą teikė agresoriaus logistinės sistemos sekinimui. Beveik kasdien jie smūgiavo Melitopol, taip pat atakavo taikinius Polohy, Volnovakha. Rusai atsakė artilerijos ir aviacijos smūgiais į Ukrainos karinius ir civilinius objektus.

Vertinimas: lygiosios pozicinėje gynyboje.

Pietų kryptis

Ukrainiečiai tęsė smūgius Kryme. Ryškėja jų siekis plėsti taikinių sąrašą. Prie logistinės arterijos Sevastopol — Simferopol — Dzhankoy — Armiansk nuolatinio apšaudymo, intensyvėja smūgiai palei aprūpinimo arteriją Kerch — Dzhankoy — Simferopol. Pastaroji ir taip yra apribota dėl nesibaigusių Kerch tilto taisymo darbų. Šią problemą rusai tikėtina bandė spręsti logistinius krovinius gabendami jūra ir oru. Panašu, ukrainiečių smūgiai nutaikyti į šiais keliais atvykusių šaudmenų ir degalų atsargas. Tokį įspūdį leidžia susidaryti šis mūsų jau skelbtas žemėlapis:

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

  1. Šią savaitę agresorius mažesne apimtimi naudojo dronus — savižudžius, todėl sumenko jo dronų nuostoliai dvigubai (63 vs 27). Rusai rengė pavienius smūgius raketomis, pirmiausia prieš civilinius objektus (Slavyansk). Neatmestina, kad pildosi mūsų prognozė, kad tokių barbariškų smūgių matysime daugiau.
  2. Agresoriaus nuostoliai kituose parametruose išliko sąlyginai žemi. Tai nulėmė rusų nesėkmės Kremina, Avdiivka — Mariinka sektoriuose bei silpstantys mūšiai Bakhmut šiauriniame flange:
  • Bendri agresoriaus artilerijos nuostoliai išliko panašiame lygmenyje (59 vs 60), tas pats pasakytina ir apie jo MLRS nuostolius (6 vs 5).
  • Gyvosios jėgos netektys lyginant su kovo mėnesio savaitės vidurkiu (5350) praeitą ir šią savaitę išlieka mažesni, tačiau ženklūs (3600 vs 3920). Tuo tarpu rusų šarvuotos technikos netektys išaugo (56 vs 80). Tikėtina, kad daugiausia jų rusai neteko Avdiivka — Mariinka sektoriuje, kur vis dar naudojama puolimo šarvuotomis kolonomis taktika.

Jūsų dėmesiui pateikiame mėnesio agresoriaus nuostolių dinamiką.

Grafike pateikiami santykiniai nuostolių dydžiai kiekvienoje kategorijoje, siekiant pademonstruoti dinamiką. Detalūs skaičiai už praėjusias dvi savaites yra žemiau esančiose lentelėse.

Prognozės

  1. Tikėtina, kad keliems masiniams smūgiams pakankamą kiekį raketų sukaupęs agresorius, surengs didesnio masto ataką Ukrainos civilinei infrastruktūrai. Galima daryti prielaidą, kad atėjus pavasariui (nebe tiek aktualus šildymas ir elektra), agresorius gali nebe taip intensyviai smūgiuoti energetinei Ukrainos sistemai. Taigi, rusai gali imti intensyviau atakuoti karinius objektus bei Ukrainos gyvenamuosius rajonus, taip varginant Ukrainos visuomenę.
  2. Neatmestina, kad agresorius išlaikys aukštą puolimo tempą Kremina sektoriuje. Tai kol kas vienintelė jo galimybė perimti iniciatyvą Lysychansk sektoriuje ir bandyti stumtis link Lyman ir Syversk.
  3. Tikėtina, kad persigrupavę rusai su nauja jėga bandys įžengti ir įsitvirtinti ruože Bohdanivka — Khromove, su tikslu atkirsti Bakhmut vis dar veikiančią Ukrainos pajėgų grupuotę. Čia gali suveikti rusijos gynybos ministerijos bei Wagner konkurencija, kai reguliarai norės parodyti, kas yra tikroji jėga ir sieks užverti Bakhmut „katilą“. Savo ruožtu, Wagner samdiniai gali bandyti maksimaliai spausti Bakhmut mieste likusius Ukrainos gynėjus bei užimti likusią miesto dalį, nežiūrint į tai, ar rusų reguliarūs vienetai strigs flanguose ar pasieks sėkmę.
  4. Tikėtina, kad agresorius toliau puls Avdiivka įtvirtinto gynybos rajono flangus, tačiau šio mūšio eiga signalizuoja, jog vargu ar jam šiame ruože pavyks pasiekti operacinius tikslus.
  5. Neatmestina, kad ukrainiečių lokalios atakos Zaporizhia kryptyje gali kartotis ar net intensyvėti (pvz. pereinant į puolimą Orihiv — Polohy ruože).
  6. Labai tikėtina, kad Ukrainos pajėgos tęs agresoriaus logistinės sistemos trikdymą apšaudant karinius taikinius jo užnugaryje Doneck, Zaporizhia bei Pietų kryptyse. Neatmestina, kad Ukraina vėl organizuos smūgius kariniams objektams ir pačioje rusijos teritorijoje.

--

--