6 tipp, hogyan ne halj meg longboardozás közben

Wakeshoptours
Longboard kezdőknek
4 min readDec 1, 2017

A longboard veszélyes sport. Ezt senki nem vitatja egy percig sem. A közúton deszkázás tele van veszélyes szituációkkal, éppen ezért fontos, hogy a lehető legtöbb helyzetre megpróbáljunk felkészülni, és így csökkentsük a kockázatot.

Most pár -főleg kezdő longboardosoknak fontos- tippet olvashattok arról, hogyan tudjátok megelőzni a komolyabb baleseteket, elkerülni a necces szitukat.

1. Védők nélkül egy métert se!

Ezt nem kell nagyon magyarázni. Az esés a longboard tanulás természetes része. Ha valaki azt hiszi, hogy nem fog elesni, vagy hogy kis sebességnél nem lehet nagyot esni, az elég nagyot téved. Már a legalapvetőbb slide-ok elsajátításánál, kis sebességnél is lehet úgy esni, hogy abból komoly sérülés származhat. Ja, és nem elég megvenni a bukósisakot, védőket azokat hordani is kell.

A láthatósági mellény is hasznos tud lenni, főleg szürkületben, éjszakai gurulásoknál. Inkább legyünk egy picit cikik, mint, hogy a kikanyarodó autósok ne lássanak minket.

Tomi mesél a védőfelszerelésekről

2. Ne gurulj egyedül, lehetőség szerint mindig legyen valaki veled

A legjobb lejtők általában elhagyatott útszakaszok, ahol ritkán jár valaki. Ha egy ilyen helyen esel el, és nincs aki segítsen, akkor elég nagy bajba tudsz kerülni. Nem kell, hogy elveszítsd az eszméleted, elég ha csak kimegy a bokád, térded és máris kész a baj.

Ha többen vagytok deszkázás közben, akkor nem csak akkor tudtok segíteni egymásnak, ha megtörtént a baj. A társaid be tudnak állni beláthatatlan kanyarokba és tudnak neked gurulás közben is jelezni, ha kocsi közeledik. Fontos, hogy mindig beszéljétek meg előre, hogyan jelzitek egymásnak, hogy tiszta az út, vagy hogy jön valami autó. Mi sokszor használtunk már walkie-talkiet is gurulás közben. Így a lejtő alján álló, társunk tud szólni, ha jön autó lentről.

3. Figyelj a többi közlekedőre

A közutakon általában mindig a longboardos a leggyengébb szereplő. Ha valami baleset van, akkor tuti, hogy mi húzzuk a rövidebbet. Ezért is nekünk kell jobban figyelni a többi közlekedőre (leginkább az autókra) és nem tőlük elvárni, hogy figyeljenek ránk.

Vedd figyelembe, hogy ha az átlag autós még nem nagyon találkozott longboardosokkal az úton, így azt sem tudja, hogyan kell ilyen helyzetben viselkedni. Sokszor reagálnak hülye módon, csinálnak az autósok kiszámíthatatlan manővereket, ha meglátnak minket (pl. megállnak az út közepén). Ezt mindenképpen vedd számításba és készülj fel erre. Sokszor hatásos ha egyértelmű kézmozdulatokkal próbálod meg kommunikálni, hogy mit fogsz csinálni, merre fogod kikerülni őket (mint amikor a biciklis jelez lekanyarodásnál).

Ezt már csak azért is érdemes betartani, mert a magyar kresz szabályok szerint igazából semmi helye nem lenne a longboardnak a közutakon. Minden esetben amikor utakon deszkázunk szabálytalanságot követünk el. Ne tetézzük ezt azzal, hogy még hülyén is viselkedünk és nekünk áll feljebb.

Ja és a legfontosabb!!! MARADJ A SÁVODBAN! Ha nem látsz be magad előtt egy jelentős útszakaszt, akkor ne lépd át a felezővonalat. Ezt slide-ok közben is be kell tartani.

4. Ismerd a határaidat, képességeidet

Bár 1–2 youtube videó megnézése után azt hiheti az ember, hogy a longboard egy könnyű sport, de ez nem így van. Rettentő sok gyakorlásra, és ismétlésre van szükség, ahhoz, hogy bármilyen szituációban megfelelően tudjunk reagálni. Az egy dolog, hogy hosszas rákészülődés után tud valaki slide-olni, de ez még nem jelenti azt, hogy ezt minden esteben azonnal, és nagy biztonsággal be tudja adni.

Jellemző az is, hogy sokan már 1–2 hónap után azt hiszik, hogy magabiztosan tudnak gurulni és slide-olni. Ez a hamis magabiztonság nagyon veszélyes tud lenni.

Próbálj meg apró lépésenként, türelmesen fejlődni. Ne akarj azonnal DH király lenni, ha még nem is tudsz biztonságosan minden helyeztben azonnal megállni.

5. Ismerd az utat, amin gurulsz

Minden út más és más. Más az aszfalt minősége, váratlan úthibák mindig előfordulhatnak, a kanyarok íve is tartogathat meglepetéseket.

Mi általában nem gurulunk olyan utakon, amin előtte ne sétáltunk volna fel legalább egyszer, vagy előtte párszor lemegyünk rajta kocsival, és próbáljuk memorizálni a kanyarokat. Fontos, hogy ismerd az utat amin mész és ne lefelé gurulásnál érjen meglepetés.

Amikor egy új úton gurulsz, az első pár menet mindig biztonsági ride legyen. Nem kell azonnal kimaxolni a kanyarokat. Ebben az esetben is érdemes inkább lépésről lépésre vadulni.

6. Tiszteld az esőt, a nedves aszfaltot

Esőben minden más!!! Aki már próbálta, az tudja, hogy esőben rossz technikával szinte lehetetlen megállni. Már egy kis nedvességtől is rendkívüli módon le tud csökkenni a kerekek tapadása (főleg, ha éppen most kezdett el esni az eső egy poros úton).

Lehet esőben is biztonságosan deszkázni, de mielőtt forgalmas útra menne az ember esőben érdemes kellő magabiztonságot szereznie az ismerős, alacsony forgalmú spotokon. Itthon még a legprofibb deszkásoknak sincs túl nagy tapasztalatuk esős körülmények közbeni DH-zásról. Így leginkább mi is csak teljesen kontrolált körülmények között, kb 0 forgalom mellett gyakoroljuk a nedves úton való gurulást.

Nem állítjuk, hogy ha betartod ezeket a szabályokat, akkor nem fog semmi baj érni. A kockázatot nem lehet teljesen nullára csökkenteni, de fontos, hogy legalább mi ne növeljük feleslegesen a veszélyfaktort. Vigyázzatok magatokra és másokra, és mindig hordjatok védőfelszereléseket és remélhetőleg nem ilyen séróval fogtok ébredni a kórházban:

Ezt ugye te sem ezt szeretnéd látni a tükörben

Köszi a figyelmet! Még jövőnk hasonló anyagokkal a jövőben is, megéri minket követni:

https://www.facebook.com/Longboarder-Hungary-266788663354382/

--

--