Hogyan kell longboarddal stand-up slideokat csinálni?

Wakeshoptours
Longboard kezdőknek
6 min readAug 13, 2018

Ez a bejegyzés haladóbb longisoknak szól, akik már kellő magabiztossággal elsajátították az alapokat (carve, footbreak, kesztyűs slide-ok) és szeretnének belevágni a stand up slide-ok gyakorlásába.

Ha még csak ismerkedsz a longboardozással, akkor inkább ez a cikk szól neked:

Standup slide-ok fajtái

Standup slide lényege, hogy csúszás közben nem teszed le a kesztyűd, így csak a kerekeken csúszol. Ebből kifolyólag ez picit nehezebb is, hiszen nem tudod a slide közben a kezeddel kitámasztani magad, sokkal több múlik azon, hogy mennyire tudod megtartani állva az egyensúlyod.

Kesztyűs slide-okhoz hasonlóan álló slide-ok esetén is alapvetően kétféle slide-ot különböztetünk meg.

Heelside slide, amikor a lábujjaid a hegynek lefelé néznek a deszkán, kvázi előre nézve csúszol, a törzsed is a hegynek lefelé néz (regular ridereknél ez balra forgás, míg goofy ridereknél ez jobbra forgás).

Heelside slide by Marci

Toeside slide, amikor a lábad a hegynek felfelé áll a deszkán. Ilyenkor a törzsedet egy picit kifordítva, a fejeddel a vállad felett átnézve csúszol lefelé a hegyen. A két slide közül ez a nehezebb irány, általában mindenki a heelside slideokkal kezdi az álló slideokat.

Toeside slide by Gergő

Ha slide közben teljesen átfordulsz a deszkával, azt 180-nak hívjuk. Ha pedig slide közben kitartod valahol 0–90 fokban a deszkát és slide végén visszahúzod eredeti menetiránynak megfelelően, azt check-nek nevezik.

Ha slide közben nagyon alacsonyan guggolsz a deszka felett akkor azt hívjuk squat/sit down slidenak (heelside irányba) vagy roman candle-nek (toeside irányba)
Ezeknél a csúszásoknál akár meg is foghatod a deszkát az egyik kezeddel: grab.

Az ülős slide-ok már több gyakorlást igényelnek, főleg toeside irányba

Hogyan kezdj bele a standup slide-okba?

Álló slide-ok tanulásánál a legnagyobb kihívás az, hogy ráérezz, hogy mikor kezd el csúszni a kerék. Mivel nem lehet nagyon alacsony sebességnél megcsúsztatni a deszkát, ezért eleinte félelmetes lesz keresztbe fordítani a longboardot . A legtöbbünk fejében ott volt egyfajta gát, ami nem engedte, hogy tényleg megindítsuk a deszkát és keresztbe csússzunk lefelé a hegyen. Féltünk, hogy el fogunk esni, le fog tapadni a kerék, nem fog jol megcsúszni… féltünk az ismeretlentől. Éppen ezért igazából csak alibi próbálkozásokat csináltunk és bizonytalanul próbáltuk picit-picit kirúgni a deszkát. Ebből meg persze semmi jó sem származott.

A standup slide gyakorlás fejben kezdődik

Ha már rávetted magad, hogy elkezdj standup slide-okat csinálni, akkor első lépésben el is kell határoznod magad, hogy komolyan be fogod tenni keresztbe a slide-ot. Ha csak megpróbálod megcsúsztatni, akkor nem fog sikerülni. Vállald be, hogy lehet, hogy esés lesz a vége, de legalább megpróbálod. Egyébként még a közepes sebességű elhibázott stand-up próbálkozásokat is ki lehet futni esés nélkül, így nem is kockáztatsz túl nagyot.

Következzen pár tipp, ami segít gyorsabban megtanulni állva slide-olni, legyen szó bármilyen slide-ról.

Ez is carve-val kezdődik

Ha nem tudsz jól carve-olni és a testsúlyodat ez egyik oldalról a másikra terhelni a deszkán, akkor inkább bele se kezdj.
A standup slide-ok mozdulatsora is már korábban kezdődik, mint a tényleges csúszás. Érdemes előtte 2–3szor dinamikusan, a testsúlyodat jól előre helyezve carvolni és a carve közepéből elindítani a slide-ot.

Első lábra terhelj

A legtöbb deszkás az elején ösztönösen tart a lejtőtől, így félelmében automatikusan hátsó lábra kezd terhelni a carve során, így elrontva azt még mielőtt elkezdte volna.

Még ha úgy is érzed, hogy nagyon az első lábadon van a testsúly, általában még akkor is túlságosan hátra terhelsz.

Kérd meg egy barátodat, hogy vegye fel videóra a próbálkozásaid. Azt kielemzve te magad is meg fogsz lepődni, hogy mennyire hátra fogsz dőlni általában.

Slide előtt helyezd első lábra a testsúlyod

Vállból és törzsből fordulj

Sokszor hallja azt az ember, hogy “ki kell rúgni a deszkát slide közben”.
Ez egy elég rossz tanács szerintem. Ha a hátsó lábaddal próbálod megcsúsztatni a kerekeket, akkor csak azt éred el, hogy a testsúlyod a hátsó lábadra kerül és az istenért sem fog megcsúszni a kerék. Plusz ha egy picit meg is csúszik igy a deszka, akkor is azonnal vissza fog rántani egyenesbe, mert hátul van a testsúly.

A legjobb, ha a carve mozdulatát követve az egész slide-ot a felsőtestedből kezded meg és csak a vállaid és a törzsed után kezded el a lábad is befordítani.
Próbáld ki azt, hogy a kezeiddel lendületet véve és azt a válladdal, törzseddel majd a lábaddal lekövetve fordulsz be merőlegesen a hegyre. Ha így csinálod és még a testsúlyod is az első lábadon van meg fogsz lepődni, hogy milyen könnyen megcsúszik a deszka.

Ha már csúszik, akkor tartsd meg a csúszást az első lábaddal

Ha sikerült megcsúsztatni a deszkát, akkor jön csak az igazi munka. El kell kezdened a játszanod a testsúlyoddal és a tömegközéppontoddal. Érdemes egy picit a hegy felé terhelni, beleülni a slide-ba és a deszkát magad előtt tolni le a hegyről. Akkor fogsz hosszabbat csúszni, ha még csúszás közben is inkább az első lábadat terheled. Ha a hátsó lábadra terhelsz, akkor vagy gyorsan át fogsz fordulni 180-ba, vagy visszatapad a deszka és gurulsz tovább lefelé.

Rogyaszd be a térdeid

Ha teljesen nyújtott lábbakkal csúszol, akkor nem tudsz mindkét irányba korrigálni a terhelésen. Ha helyette berogyasztod a térdeid, és már picit alacsonyabbról kezded a csúszást, akkor könnyebben tudsz játszani azzal, hogy mennyire tolod, vagy engeded a deszkát csúszás közben. Az a legjobb, ha már carve közben alacsonyabban tartod a tömeged, berogyasztott térdekkel kanyarodsz rá a slide-ra.

Berogyasztott térdekkel, a hegy felé terhelve lehet a leghosszabbakat csúszni

Használd a kezeidet csúszás közben

Nem szégyen a kezeiddel kalimpálni csúszás közben. SŐT! A kezeiddel nagyszerűen tudod segíteni a slide elejét és a kitartását is.
Ha slide előtt a carve-ot lekövetve egy picit feldobod a kezeid, súlyt veszel le a deszkáról, ergo könnyebben meg tudod csúsztatni.
Slide közben pedig remekül tudsz velük egyensúlyozni, hogy megtartsd a kellő szöget a csúszáshoz.

Dobd fel az égbe a kezeidet csúszás közben, hogy könnyebben csússzon a deszka

Nem mindig a legcsúszósabb kerék a legjobb

A slide-ok kitartása elég jó egyensúlyérzéket igényel. Legtöbbször hasznosabb, ha kezdésnek nem a legcsúszósabb kereket választod. Ha túlságosan csúszós a kerék(jegesedik), akkor nehezebben fogod tudni megtartani slide közben a deszkát, és tovább fog tartani amíg ráérzel a helyes technikára.
Nem is beszélve arról, hogy a nagyon csúszós kerekeket általában gyorsan tudod flatspotolni 1–1 elrontott slide-dal. Ez pedig nem olyan pénztárcabarát.

Egy elrontott slide, egy flatspot és már dobhatod is ki a kereked

Érdemes egy picit tartósabb kerekekkel elkezdeni megtanulni slideolni (pl: Earthwing slide széria, Otang Fat Free vagy akár Powell Snakes). Itt még több infó slide kerekekről 👇👇👇

Az elején tényleg fejben dől el!

A longboard tanulás fájdalmas tud lenni. Biztos lesz 1–2 seggre ülés, vagy térdre esés miközben tanulod az álló slide-okat. De inkább ess el párszor, minthogy félig sikerült slide-ok miatt feladd az egészet. Készülj rá a slide-ra és adj bele mindent. Merd befordítani a törzsed, jól beletolni az első lábad, és akkor gyorsan rá fogsz érezni a kerekek csúszására. Ha mindig csak egy picit akarod megpróbálni és félsz belefordulni, akkor könnyen meg tudsz rekedni egy szinten.

A végére egy kis videós segítség a különböző slide-okhoz.

Heelside check:

Toeside check:

Squat slide:

Kövess minket YT-on, FB-on és IG-on is még több izgalmas tartalomért:
https://www.youtube.com/channel/UCemrsMZvhouMEWordfUzLGg?view_as=subscriber

https://www.facebook.com/Longboarder-Hungary-266788663354382/

https://www.instagram.com/wakeshop_longboard_team/

--

--