Hogyan válassz longboard lapot? — 2. rész — A konkávok

Wakeshoptours
Longboard kezdőknek
5 min readOct 31, 2017

Ebben a részben a tovább folytatjuk a longboard lapok különböző alapvető tulajdonságainak bemutatását. Most a konkávokról lesz leginkább szó.

Egy kis ismétlés az előző részből:

A sokféle longboard stílus, sokféle lapot eredményezett
A függő elhelyezkedése alapvetően befolyásolja a longboard viselkedését

Itt újra elolvashatod az első részt:

Most pedig térjünk rá az egyik legizgalmasabb, és a gurulási élményt nagyban meghatározó területre. Mindenki másképp szeret a deszkán állni. Van aki szeret szabadon helyezkedni rajta, és van aki szereti, ha a lába jobban ki van támasztva, megadott pozícióba van kényszerítve (locked-in feeling). A konkávok a második csoportnak lesznek fontosabbak.

Konkávok

A konkávok alapvető célja az, hogy stabilabban tudj a deszkán állni, hogy nagyobb támaszt adjanak a talpadnak a különböző oldalirányú erőkifejtések során (amik azért rendesen fellépnek slide-ok közben). Ezen felül referenciapontként is szolgálnak, így le sem kell pillantanod a deszkára, a talpad tudja hol van. Az egyszerűség kedvéért a konkávok részben mutatunk be minden hajlítást, amivel a megformálják a deszkát, és megváltoztatja a sík felületét.

A konkávok leginkább akkor láthatóak, ha keresztbe vágnánk egy lapot. Ekkor látható pontosan, hogy milyen ívet is követ a lap.

A legegyszerűbb verzió a radial konkáv. Ez alapvetően egy folyamatos ívet követő hajlítás. Amikor az ív a deszka szélei felé egyre nagyobb, azt hívjuk progressive konkávnak. Amikor a lap közepén lapos az állófelület, de a két szélén vannak hajlítások az a flat-cave konkáv (ami olyan mint egy kád). Ezek mind azt szolgálják, hogy a hegyen lefelé csúszásnál a lábad ne tudjon előre lecsúszni a deszkáról, és jobban bele tudj állni a slideoknál. Ezek a konkávok általában a deszka egész hosszán végigfutnak, és előfordulhat, hogy változik a nagyságuk. Progressive és flat cave kialakítás esetén, mivel teljesen lapos középen a lap ezek alkalmasabbak pusholásra/cruisolásra, így jó választás ha cruisra és dh/freeridera is ugyan azt a setupot használod (köszi Radó Berti a tippet).

A konkávok meggátolják, hogy a lábad lecsússzon előre — http://bit.ly/2fTXhXb

A W konkáv esetén a deszka közepén (a hasznos állófelületen) lévő púp, ami amellett, hogy pl. toe-side predriftek esetén remek támaszt biztosítanak a talpadnak (nézd meg itt a how-to videót), még tuck-olás közben is remekül helyezi el és tartja a hátsó lábad.

Van úgy, hogy a W konkáv csak a deszka hátsó részén van — https://www.hi5ber.com/rebel

Az is előfordul, hogy a konkávok asszimetrikusak, és nem ugyanolyanok a deszka elején és hátulján, vagy akár a jobb és bal oldalán. Az utóbbi viszonylag ritkábban de ez a lap extrém példája az asszimetrikus felépítésnek, konkávoknak:

A Landyachtz Rotor-on a snowboardos beállást segítő asszimetrikus konkávok vannak — http://wakeshop.hu/en/landyachtz-rotor-365-longboard-3945

A microdop hajlításokkal a csökkenthető a deszka súlypontja azáltal, hogy a deszkát állófelületét megsüllyesztik a függőkhöz képest. Ennek mérete az egészen picitől az olyan méretűig fokozható, hogy már csak drop lapoknál működik.

Cut out lapon nagyobb lehet a microdrop, mint egy topmount lapon — Rayne Nemesis vs. Rayne Otherside

A microdrop-ok ezen felül nagyon jó támasztékot tudnak biztosítani főleg a toeside trükköknél. A kis mélyedésekbe elhelyezve a talpunkat nagyobb magabiztossággal lehet irányítani a deszkát kanyarodás, slide-ok közben. Biztosabbak lehetünk abban, hogy nem fog csúszkálni a talpunk. Az első és hátsó micro drop-ok segítenek abban is, hogy hosszanti irányban fixálják a lábad és mint egy foot-stop (első) tartják stabilan.

A az első lábat nem engedi előrecsúszni, míg a hátsó lábnak jó támaszt biztosít a microdrop

Topmount lapoknál a kerekek felett gyakran találhatunk wheel-flares-nek nevezett hajlításokat. Ezek két célt szolgálnak. Egyrészt azáltal, hogy kiemelkednek a deszka síkjából, nagyobb helyet adnak a kerekeknek, nem kapsz könnyen wheelbite-ot. Illetve a többi konkávhoz hasonlóan nem hagyja a lábat lecsúszni a deszkáról.

A Rayne Fortune-ön a wheel flares-ek mellett még egy extra hajlítás is található. Ezt hívja a Rayne bacon concave-nek.

A lapokat nem csak a szélességben, de akár a hosszanti irányban is lehet alakítani. A rocker és camber ennek a két különböző módja:

Camber esetén a deszka közepe magasabban helyezkedik el, mint a két vége. Rocker esetén pedig “lóg a hasa” a deszkának.

Akkor beszélünk camber-ről, amikor a deszka, mint egy híd, a közepe felé kiemelkedik. Elsősorban flex-es, freestyle és dance lapoknál használják. A camber úgy működik flex-es lapokon mint egy rugó. Ahogy helyezed a lapra, lapon a testsúlyod úgy tudod ezt a rugózó mozgást kihasználni, hogy a deszka carve-olás közben extra lendületet kapjon. Ha szeretsz snowboardozni, akkor imádni fogod ezt az érzést.

Loaded Tan-Tien a legendás freestyle lap — http://wakeshop.hu/hu/node/10243

Rocker esetén a deszka közepe felé elmélyül, lóg a hasa. Az így elérhető alacsonyabb súlypont miatt leginkább downhill, freeride deszkákon található rocker. A rocker általában még extra merevséget is biztosít a lapnak, így az stabilabb is lesz a gyors kanyarokban, slide-ok közben. A rocker-rel rendelkező lapok sokkal több lehetőséget biztosítanak a különböző konkávok kialakítására.

A Loaded Truncated Tesseract a rockernek is köszönhetően extrém masszív és stabil lap — http://bit.ly/2z2bU3A

A konkávok méretének, formájának csak a fantázia szab határt. Nem is meglepő, hogy néhány gyártó elég extrém kialakítású deszkákat is piacra dobott. Ezeket sokszor elnevezik különböző sexy módon (Omen Spawn t-bar, stb), de az igazat megvallva ezek a különc formák már néha a használhatóság rovására mennek (vagy nagyon kényelmetlen állni a deszkán).

A Five Mile deszkák híresek az extrém konkávokról
Az Omen Spawn lapon a W konkáv egészen a hátsó micro drop-ig tart: T-bar

A közelmúltban még egy új trend ütőtte fel a fejét a konkávok világában: a konkáv inzertek. Ezek az általában rugalmasabb műanyagból készült darabok, a griptape alá helyezve további extra konkávokkal gazdagítják a lapokat. Egyébként jó hír, hogy ezeket a formákat otthon is viszonylag könnyen elő lehet állítani, így mindenki kedvére kísérletezhet a meglévő board-ján is különböző konkávokkal.

A grip alá elhelyezett különböző konkáv inzertekkel teljesen egyedi igényekre szabhatóak a lapok

A konkávokról is elmondható, hogy mindenkinek más és más lesz a leginkább kényelmes. Menj el közös gurulásokra, próbálj ki minél több lapot, így meg tudod találni azt, hogy neked mi jön be igazán. Persze, ahogy fejlődsz a longboardozásban, úgy változhatnak a preferenciáid, így nem árt néha újra kipróbálni korábban már leváltott deszkákat.

Következő részben még többet megtudhatsz a lapokhoz felhasznált anyagokról (fa, bambusz, üvegszál, karbon, stb), hogy melyik miért jó.

Ha nem csak a lapokról, hanem a kerekekről is szeretnél mindent megtudni, olvasd el ezt a bejegyzést:

--

--