Longboard slide alapok kezdőknek

Wakeshoptours
Longboard kezdőknek
5 min readSep 16, 2017

Sokan kérdezitek, hogyan kell elkezdeni longboardozni. Többféle longboard stílus létezik. Dance, Freestyle, Tech slide, Freeride, Downhill. Legelső, hogy kiválaszd milyen stílust akarsz elsajátítani.

Ebben a cikkben segítünk elsajátítani az alapokat a freeride és downhill stílushoz.

Mit jelent az, hogy slide?

Egyszerű, amikor a deszka nem egyenesen lefelé gurul a lejtőn, hanem azzal egy bizonyos fokot bezárva, a kerekeken csúszik lefelé. Ehhez az kell, hogy a testsúlyunkkal, lábunkkal úgy állítsuk keresztbe a deszkát, hogy a kerekek elveszítsék a tapadásukat, és gurulás helyett, oldalirányban csússzanak.
A slide-olás a legjobb módja a hegyen a sebesség kontrollálásának.

A slideokat a legegyszerűbben az alábbi kategóriák mentén tudjuk megkülönböztetni:

Kesztyűs: a slide közben az egyik, vagy mindkét kezed leteszed és azon támaszkodsz. Átlalában DH és tech slide kategóriában bevett a kesztyűs slide. Dh közben praktikus, mert nagyobb sebességnél is biztonságosan, kiszámíthatóan lehet beadni kanyarok előtt, tech slide esetén pedig jól jön, hogy hosszan kitartva a kesztyűs slideokat még 1–2 trükköt is be lehet adni.

Stand up: ha pusztán a deszka négy kerekén egyensúlyozva csúszol. Mivel ebben az esetben nem segít a kezed a támaszkodásban, így ez egy picit nehezebb slide típus, nagyobb ügyességet igényel, de cserébe jóval izgalmasabb is tud lenni, mint egy sima kesztyűs slide. Standup slide-okat leginkább freeride stílusban használnak és ebben az esetben nem mindig a kanyar előtt sebesség csökkentése a cél, hanem egyszerűen csak jól esik egy nagyot csúszni.

Heelside: azok a csúszások, amikor a lábújjaid állnak hegynek lefelé, és a törzseddel előre csúszol. Legtöbbünk számára ez a könnyebb irány, hiszen így az elrontott slide-ot könnyebb kifutni -akár nagyobb sebességnél is-, vagy a térdvédőkön kicsúszni.

Toeside: azok a csúszások, amikor a sarkad áll a hegynek lefelé, és a háttaddal előre csúszol. Mivel ez alapból egy kifacsarodott testhelyzet, így nehezebb egyensúlyozni, és rontott trükk esetén szinte biztosan dobsz egy hátast az aszfaltba.

Hogyan kezdj el slide-olni?

Ha jól és gyorsan akarsz megtanulni slide-olni, akkor első körben szánj elég időt arra, hogy megtanulj szépen carve-olni mindkét irányba folyamatosan.

Mi is az a carve, és ez miért fontos?

Carve-nak hívjuk azt, amikor egyenletes íven, leginkább az első lábunkat terhelve kanyargunk jobbra, ballra a deszkával. Az elején próbálgass szép nagy íveket húzni, és mindkét irányba begyakorolni a mozdulatsort. Ezt követően pedig próbáld a súlypontodat egyre lejjebb és egyre előrébb vinni kanyarodás közben. Próbálj meg egyre jobban beleülni az ívekbe.

Hogy ez miért fontos? Azért, mert a slide-okhoz a szükséges mozdulatsort, már jóval a csúszás megkezdése előtt el kell indítani, és ez minden esetben carve-olással kezdődik. Profik már szinte 0 carve után szépen tudnak slide-olni, de kezdők esetében a carve elengedhetetlen ahhoz, hogy a kerekek megcsússzanak. Kerekek könnyebben elveszítik a tapadás, ha már amúgy is egy íven vannak, és alapból van rajtuk oldalirányú erőhatás.

Tehát a helyes carve technika elsajátítása nem kidobott idő! Ha az elején 1 hétig csak ezt gyakorlod, az később 1000x meghálálja magát.

Akkor most már lehet kezdeni slide-olni?

Még mindig nem! Még 1 dologot meg kell tanulni slide-olás előtt: a footbrake-et.

A footbrake az, amikor a hátsó talapat, a deszkáról levéve, az aszfalthoz nyomva lassítasz.

Ez azért fontos, mert a lejtőzések elején biztos lesz olyan pillanat, amikor már kényelmetlenül gyorsan megy a deszka, és inkább mégsem szeretnéd megpróbálni a slide-ot. Ilyen esetekben jól jön, ha a footbrake segítségével egyszerűen és kockázatmentesen tudsz lassítani (persze nagy sebességnél már a footbrake sem olyan egyszerű).

András és Csebe meg is mutatják, hogyan kell footbrake-et gyakorolni:

Akkor most már el lehet kezdeni slide-olni? #2

Most már igen.

Illetve még 2 dolog!!! Kesztyű, bukó mindenképpen!!! A bátrak kihagyhatják a könyök-, és térdvédőt, de az elején biztos gazdagabbak lesznek 1–2 felesleges sérüléssel.

Amit minden slide tanulásról általában tudni kell:
- mindegyik slide carve mozdulattal kezdődik. Általában jobb ha akár 2–3 carve-olást (tehát mondjuk jobbra-ballra-jobbra) is tolunk slide előtt, így jobban ráérzünk az ívekre.
- minden slide előtt az első lábunkra helyezzük a testsúlyunk döntő részét és a hátsó lábunkkal inkább csak irányítjuk a deszka hátulját, hogy milyen szögben csússzon lefelé.
- sokan (rosszul) a hátsó lábukkal akarják kirúgni a deszkát, slide tanulások közben. Ezzel szemben a slide-okat inkább törzsből kell indítani és a hátsó lábunk inkább csak követi a törzsünkkel megkezdett mozgást.
- kesztyűs slide-okkal kezd a tanulást és aztán ha már ezek biztosan mennek akkor próbálkozz álló slide-okkal.
- ha van a közelben egy jól belátható kanyar, akkor egyszerűbb a kanyarban gyakorolni a trükköket -könnyebben megcsúszik a kerék kanyarodás közben-. Persze ilyenkor a kanyar iránya meghatározza, hogy heelside, vagy toeside a csúszás.
- az elején mindenképpen olyan úton gyakorolj, ahol pici a forgalom, és jó előre belátod az utat.
- olyan kereket válassz, ami nem flatspotolódik. Flatspotról ide kattintva többet olvashatsz. Ebben a videóban pedig Viktor bemutat 3 kezdő slide kereket:

Coleman heel-side:
Általában legtöbben ezt a slide-ot kezdik tanulni. Ez a legegyszerűbben elsajátítható kesztyűs slide és könnyen meg lehet állni a segítségével még neccesebb szituációkban is.

Toe-side predrift:
Ez már egy fokkal nehezebb, de ha el akarsz kezdeni DH-zni, akkor elengedhetetlen, hogy mindkét irányba tudjál slide-olni, hiszen a kanyarok sem csak az egyik irányba lesznek.

Heel-side stand up 180:
Az egyik legkönnyebb stand-up slide. Elég csak követni és ráerősíteni a carve által meghatározott mozdulatsorra, és a lábakkal a törzset követve 180 fokban átfordítani a deszkát.

Heel-side stand up check:
Ez lesz a leghasznosabb és legtöbbet használt stand-up slide, amikor már hosszabb lejtőket is be tudsz adni, megállások nélkül. A 180-nal ellentétben itt nem fordulsz át teljesen, hanem a törzseddel és a lábaddal szabályozva csúsztatod a deszkát 30–90 fok közötti szögben.

Wakeshoptours Youtube csatornáján még több trükkről, slide-ról találhatsz videókat:

Ha szeretnéd felfedezni Magyarország legjobb longboardos lejtőit, akkor klikk ide:

Ha pedig szeretnél megtudni mindent a lognboard kerekekről, akkor ide:

Köszi a figyelmet! Még jövőnk hasonló anyagokkal a jövőben is, megéri minket követni:

https://www.facebook.com/Longboarder-Hungary-266788663354382/

--

--