Speed wobble — minden longboardos rémálma

Wakeshoptours
Longboard Magyarország
4 min readFeb 10, 2018

Mindenki, aki gurult már le longboarddal egy picit is nagyobb lejtőn, átélte már a speed wobble szörnyű érzését. Speed wobble-nek hívjuk azt, amikor az egyre nagyobb sebesség, vagy az úthibák miatt a deszka beszitál. Ezekből a speed wobble-kből lesznek a kezdő longboardosok legnagyobb első esései és ennek még gyakran a tapasztaltabb deszkások is áldozatául esnek.

Egy tekintélyes speed wobble a KFKI-n. Szerencsére Peti be volt öltözve:)))

Ha valaki longboard karrierje elején gyakran kap speed wobble-t, akkor általában 3 tanáccsal találkozik:

Húzd meg jobban a függődet, vegyél droptrough lapot vagy használd hosszabb tengelytávon a deszkád.

Elsőre mindegyik hasznos tanácsnak tűnhet, mert időszakosan megoldja a speed wobble problémát, de igazából nem tanít meg arra, hogyan kell ezt a kritikus szituációt kezelni. Igazából nem a deszkádnak, hanem az agyadnak kell tudnia a speed wobble-eket kezelni.

Ha meghúzod a függőket, akkor bár nehezebben fog kanyarodni a deszka, stabilabbnak hat majd, de csak addig amíg nem fokozod tovább a sebességet. Nagyobb sebességnél fog beszitálni a deszka és azt még nehezebb is lesz korrigálni a túlságosan merev függőkkel. 1 pillanat alatt le fog dobni a deszka és időd sem lesz reagálni. Az viszont jó tipp, hogy csak a hátsó függődet húzd meg. Mivel a speed wobble alapvetően “hátulról jön” (erről később többet), ezért ha az a függő picit feszesebb az nem gond. Az első függő pedig maradjon laza, hogy könnyen lehessen kanyarodni.

Droph-through lap is jó megoldásnak tűnhet elsőre. A topmount lapokkal ellentétben nem a függők felett áll a deszkás és az alacsonyabb súlypont miatt is stabilabbak, nehezebb velük kanyarodni. De ezzel csak ugyanazt éred el, mint a merevebb függőkkel. Nagyobb sebességnél fog utolérni a speed wobble.

Könnyen kikövetkeztethető, hogy a hosszabb tengelytáv okozta stabilitás is ugyanazt fogja okozni.

Pont ezért érdemes inkább alacsonyabb sebességnél elsajátítani, a speed wobble “kiszedését”.

Speed wobble-t bárki kaphat. Jó technikával csökkenthető ennek az esélye. De azt is meg kell tanulni, hogyan reagáljunk.

Mind meghalunk, ha itt valaki speed wobble-t kap

A legfontosabb, hogy tudjuk miért is kapunk speed wobble-t.

Ahogy az autóknál, úgy a gördeszkáknál is (elsősorban) az első kerekekkel történik a kormányzás. Ha a hátsó kerekekre terhelve próbálnánk kanyarodni, úgy annak biztos esés lesz a vége. Éppen ezért a speed wobble elkerülésének és kezelésére az egyik leghasznosabb tipp:

az első lábra kell terhelni a testsúlyunk túlnyomó részét.

Én is azért kaptam az első pár alkalommal speed wobble-t, mert megijedtem a lejtőtől és ösztönösen hátra terheltem. Ezzel csak még inkább rosszabbodott a szituáció és ledobott a deszka. Ezekben az esetekben a legnagyobb probléma az, hogy az ember bepánikolva próbálja menteni a helyzetet.

Ha úgy érzed, hogy speed wobble kezd kialakulni, akkor ne félj a lejtőtől, ne feszülj be, és ne dőlj hátra. Inkább lazíts picit a bokádon, vidd előbbre a testsúlyod, állj bele a lejtőbe. Ne felejtsd a speed wobble akkor lesz katasztrófa, ha a deszka irányít téged, és nem te irányítod a deszkát.

Amikor már bekaptál egy nagyobb speed wobble-t, akkor nem mindig lehet megúszni azzal csak, hogy jobban az első lábra terhelsz. Ebben az esetben úgyanúgy az a cél, hogy visszanyerd a kontrolt a deszka felett. Erre a nagyobb kanyarívek, carve-ok a legjobbak. Ha már szitál a deszka, akkor nem görcsölve, a testedet lazán tartva egyenesedj ki picit, és csak kezdj el belecarve-olni. Persze úgy kezd meg a mozdulatot, ahogy a speed wobble ritmusa megkívánja.

A legrosszabb amit tenni lehet speed wobble esetén az, hogy nem reagálsz semmit és megpróbálsz csak túlélni a deszkán. Azt ne felejtsd el, hogy a deszka csak gyorsulni fog a lejtőn lefelé. Nem fog magától megoldódni a helyzet, a speed wobble csak egyre rosszabb lesz. Ha nem tudod mit csinálj, akkor még mindig az a legjobb megoldás, hogy még kezelhető sebességnél leugrasz a deszkáról és kifutod, vagy bukfencezel párat. És mivel sisak, védők mindig lesznek rajtad, ezért még túl is lehet élni horzsolásokkal. Inkább mint a deszkán maradva nagy sebességgel a korlátnak, vagy villanyoszlopnak csapódj.

Ez is ugyanolyan mint a többi trükk. Érdemes lassabban megtapasztalni és begyakorolni. Ha már megfogtál 1–2 speed wobble-t akkor már nagyobb sebességnél is magabiztosabban fogsz reagálni. Csak fokozatosan szabad gyorsulni.

Itt még több tippet olvashatsz, hogyan érdemes nekiállni a longboardozásnak:

Köszi a figyelmet! Még jövőnk hasonló anyagokkal a jövőben is, megéri minket követni:

https://www.instagram.com/explore/tags/wakeshoptours/

--

--