Longboard táborok Magyarországhoz közel

Wakeshoptours
Longboard Magyarország
7 min readJan 21, 2018
Lukács András a BelaJoyRide-on, 2016-ban

Mostanában egyre többen tolják, egyre komolyabban itthon is a longboardozást. Bár Magyarországon is egyre több izgalmas lejtőt fedezünk fel, de ha igazán brutális hegyeket keresünk, akkor néha túl kell néznünk Magyarország határain.

Szerencsére a környező országokban nincs hiány magas hegyekből, és longboard freeride eseményekből. Ezek azok az események, amikor egy nagyobb lejtőt több napra lezárnak a forgalomtól és szabadon lehet csapatni lefelé a hegyen longboarddal. 1–2 év intenzívebb longboardozás után már érdemes meglátogatni egy ilyen eseményt is, mert 3–4 nap alatt több tapasztalatot és kilométert lehet összegyűjteni, mint itthon több hónap alatt.

Az egyik legjobb dolog ezeken a freeride eventeken az, hogy nem kell a forgalom miatt aggódni, és így nyugodtabban lehet közös meneteket tolni és igazán közel gurulni egymáshoz. Be lehet vállalni olyan slide-okat és kanyar íveket, amelyeket egy forgalmas úton nem szabad beadni. Természetesen itt is a biztonság az elsődleges, ezért vannak a pályák kritikus helyein szalmabálákkal, matracokkal biztosítva, és ezért is alapvető követelmény általában a full-face sisak.

A hab a tortán, hogy néha a világ legjobb longboardosaival gurulhatsz együtt. Nyáron elég sok amcsi longboardos átjön európai versenyekre és így olyan nagy nevekkel találkoztunk már ilyen eventeken, mint James Kelly, vagy akár Brandon DesJarlais. Ők az IDF versenyeket járják, és általában mindig van náluk 5–10 szett alig használt DH kerék olcsón. Érdemes beszélgetni velük:)

Eddig 4 ilyen táborban voltunk, és most elmondjuk ezekről a véleményünket.

Bela Joyride

Ez legyen az első event, amit kipróbálasz. Mi is itt kezdtük, és azóta már több évben voltunk. Ideális gyakorlóterep a tuck-ok tökéletesítéséhez, és az ideális kanyarívek begyakorlásához. 15 hajtűkanyarból igazából csak 3 kanyar előtt kell slide, a többit be lehet tapadni. Az aszfalt elég széles, és jó minőségű. Kanyarokban még néha be is dől, ami extra élvezetet jelent. A pálya felső részén van egy viszonylag gyorsabb és hosszabb egyenes, amit egy igazán élvezetes jobb-bal sikán tör meg, míg a végén egy nagyobb jobbos visszafordító.

Várd ki az esernyős kanyart

A pálya első alkalomra elég kihívást és izgalmat rejteget, második alkalommal viszont már teljes magabiztossággal, felhőtlenül lehet itt gurulni. Az viszont igaz, hogy harmadik évben már unalmas lenne. A pályában nincs nagyon meredek és technikás rész, inkább a combizmokon, és a tuck-on múlik, hogy milyen gyorsan jut le az ember.

A tábor patak mellett fekszik, a környező hegyektől körülvéve. Mivel sokat árnyékos a hely, ezért elég hideg tud lenni. Kell a vastagabb hálózsák. Fürödni, wc-zni pedig a szomszédos focipálya öltözőjében lehet, de nem árt sietni, ha kell a melegvíz.

KNK

A belső íven a vízelvezető árkot is be lehet adni

Ez a stand-up slide mennyország. Ide akkor gyere, ha iszonyat hosszúakat akarsz kanyarok előtt standup-olva csúszni, aztán pedig nagy sebességgel betapadni a kanyarokat. Ilyen szépen, és kiszámíthatóan csúszó aszfaltot eddig még nem találtunk sehol. Nem kell folyamatosan fejben tartani, hogy a pálya melyik több részén különbözőképpen tapad a kerék. Itt mindenhol ugyanúgy csúszik (na jó a 12-es kanyar előtt egy picit érdesebb a felület és ott be tud tapadni. Egy nagyobb zakó után ezt is megtanultam). Ezen a pályán van a legendás 8-as kanyar, ami előtt akár 80-ról is beadják az igazán nagyok a stand-up slideokat. Még nézni is élmény őket.

3:18-tól nézd meg, ahogy Dominik Schenk rámegy a 8-asra

Már 2x voltunk itt, de az is biztos, hogy idén újra megyünk. Ezt a pályát nem lehet megunni, és még elég komoly tudással is rengeteg kihívást tud tartogatni. A tábor pont ezért olyan népszerű, hogy egymás utáni 2 héten, 6 napos ciklusban rendezik.

A tábor különlegessége az is, hogy 2 mini versenyt is tartanak a két hét végén.
Az egyik a Red Bull No Paws Down verseny, ahol csak stand-up slide-okkal, a kesztyű letétele nélkül szabad lejönni. Ezt az első hét végén szervezik.
A versenyzők kapnak egy matricát a puck-okra a hegy tetején, és ha a matricák megsérülnek, akkor nem érvényes a menet. Pénzdíjas verseny és elég komoly nevek nyertek eddig itt.
A másik mini verseny a Cult Single Set Survivor, amikor a versenyzőnek a selejtezők és a döntők során csupán 1 szett kereket lehet használni. Ez a verseny a gyorsaság mellett arról is szól, hogy mennyire sikerül megóvni a kerekek tapadását a menetek során. Mi majdnem teljesen új kerekekkel indultunk a versenyen, de a harmadik menet után már érezhetően elkoptak. Nézzétek meg, ahogy James Kelly-vel toljuk a nyolcaddöntőben:

Az időjárás itt melegebb szokott lenni, mint Bela JoyRide-on. Ahhoz hasonlóan itt is van patak, és ezt a patakot jobban is szerettük. Iszonyat kellemes volt itt lehűteni az izmokat egy sok órás nap után.

Transylvania Downhill

  • Romania — Straja Lupeni (540km, kb. 6 óra kocsival Budapesttől)
  • 6 napos event június végén
  • 6km- 11 hajtűkanyar
  • 90km/h max sebesség
  • Downhill
  • szállás: hotel
  • event link: https://transylvaniadownhill.com/
Tavaly első nap még nedves volt az aszfalt

Ez egy viszonylag új event, de olyat tud, amit semmilyen más event nem. Hegynek felfelé nem buszok vannak, hanem GONDOLÁK! Az út egy sipálya tetejéről indul, és a 6km gurulás (és egy levezető séta) után a gondolák visznek vissza a hegy tetejére. Ez azt is jelenti, hogy annyit lehet gurulni, amennyit a lábaink bírnak. A gondolák miatt a pályát itt picit másképp zárják le, mint a többi helyen. Nem fél órás szakaszokban, hanem délelőtt és délután is 3–3 órara teljesen. Délben pedig lehet pihizni a hotel szobákban. Igen… szobákban. A nevezéshez pályaszállás is tartozik. Ami kb. azt jelenti, hogy kilépsz a szobád ajtaján és máris gurulsz le a hegyen. Ettől iszonyat kényelmes is ez az event.

A pálya nem kevésbé szolgálja ki az igényeket. Itt már lehet igazán jókat csapatni, és próbálgatni a különböző slide-okat, íveket. A pályan több olyan pont is van, ahol már át kell gondolni, hogyan slide-oljunk bele a kanyarba (vagy inkább a kanyar előtt). Vannak benne hosszú egyenesek, és nagy visszafordítók, ahol igazán fontos, hogy a legtöbb sebességet átvigyük. Ezért érdemes itt többféle ívet, és akár két slide-os verziót is kipróbálni. De pont ettől izgalmas ez a hely, hogy ezeket ki kell kísérletezni.

A végére már eléggé beállt a lábam

A hét végét egy 2 napos verseny is zárja, ahol csak bőrruhában lehet elindulni. Ebben az időszakban elsősorban csak versenyzők használhatják a pályát, és ilyenkor lehetőség van arra, hogy kifigyeljük ők hogyan veszik a kanyarokat. Tavaly egy elég durva előzésnek voltunk szemtanui a döntőben. Videó végén slo-mo:

Ezen a helyen már tavaly is két event volt. A másik a hegy másik fele a Vulcan track, ahol idén már IDF versenyt fognak tartani. Na az egy brutális hegy, 110km/h-s végsebeséggel és iszonyat meredekséggel. Arra még egy picit gyúrni kell:)

Alpenrauschen

Ezen az eseményen már nagyon javasolt a bőrruha. Ez sokmindent el is mond az eventről. Itt már vannak olyan sikánok ahol jobb nem viccelni. Pl. az ember jobb ha nem csapódik bele az alagút falába 70-nél. A pályán a gyors részeket izgalmas sikánok és hatalmas visszafordítók szakítják meg.

Az összes tábor közül ez fekszik a legmagasabban, innen aztán tényleg mehetnek a #epicview képek. Gurulás közben olyan panoráma tárul eléd, hogy az bármelyik longboardos csoport cover képének elmenne. Érdemes 1–2x nem picit lightosabban lemenni és azt is megcsodálni. Persze egy ilyen helyen kihagyni 1 menetet vétek lenne. 4 nap kevés ezen a helyen.

Ez az esemény nem csak egy király deszkázás ahol jó gyorsan lehet veretni. Természetesen a pálya a lényeg, hiszen 11-től 5-ig le-föl mész folyamatosan. De az esemény egésze egy csodálatos élmény. 2000m magason egy hangulatos hotelben ébredsz. A vajas-mézes kalácsot, kávédat a már napsütötte félcsőben fekve tudod elfogyasztani, és közben gyönyörködhetsz a lenyűgöző kilátásban, hegyi levegőt lélegezve. Ez a szezon indító a ridereknek, akik a Föld minden pontjáról érkeznek. Az európai versenyzők közül rengetegen ellátogatnak ide, hogy legyen egy kis warm up King’s Gate előtt. A csapat fele downhill a másik freeride stilusban csapatja. A pálya osztrák pontossággal húzza az íveket, amelyeket leírhatatlan élmény bevenni deszkával. 4nap alatt többet fejlődtem mint itthon egy teljes szezon alatt. Nincs mit tenni, elkell menni, azt csá.

Abasári Downhill Verseny

  • Magyarország —Abasár (90km, kb. 1óra kocsival Budapesttől)
  • 1 napos event valamikor tavasszal
  • 1.5km- 7 hajtűkanyar
  • ezt még nem mértük le — max sebesség
  • Downhill, freeride

Próbálunk szervezni mi is egy lezárt utas gurulást Abasárra tavasszal. Még elég sok dolog képlékeny, de ha feliratkozol az eseményre, akkor tuti nem maradsz le semmiről. Facebook Event: https://www.facebook.com/events/1644968348858271/

Az abasári kígyó

Ez egy mezőgazdasági út fel az abasári szőlősbe, így viszonylag alacsony a forgalom. Az eseményre megpróbáljuk teljesen lezárni, de ha esetleg időközben ide mész, akkor érdemes valakit a nagyobb kanyarokba állítani, és feltartani a forgalmat, vagy jelezni a többieknek. Már csak azért is mert az aszfalt elég keskeny, és sok helyen koszos is tud lenni így tartogathat meglepetéseket.
Nézzétek meg a helyszínbeszámolót:

Még több infót az európai eventekről itt találhattok:
http://www.longboardmagazine.eu/category/events/

Még több jó longboard spotot Magyarországon pedig itt:

Kövess minket youtube-on:

--

--