Herný dizajn — najmladší študijný program Filmovej a televíznej fakulty

Vysoká škola múzických umení
MÚZA
Published in
5 min readFeb 10, 2021
Prijímacie skúšky na študijné programy herný dizajn a Vizuálne efekty. Fotografia: Ľudovít Labík.

Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení v tomto akademickom roku otvorila nový študijný program, ktorý má sa venovať hernému dizajnu a tvorbe videohier. Reaguje tým na dlhodobý nedostatok kvalifikovaných profesionálov v tomto odvetví kreatívneho priemyslu, ktoré s filmovou tvorbou spája omnoho viac, než môže názov študijného programu Herný dizajn evokovať.

Zrod myšlienky ako reakcia na svetové trendy

Návrh otvoriť nový študijný program prvýkrát zaznel v období, keď vznikal študijný program Vizuálne efekty. Jeho výučba prebieha na fakulte od roku 2011 a študenti stihli so svojou tvorbou vo svete pozbierať viacero významných úspechov. Začiatky neboli jednoduché a podporu vo filmárskom i akademickom prostredí si musel získavať postupne. Vývoj možností vizuálneho spracúvania filmového obrazu preukázal opodstatnenosť programu, ktorého desiatky absolventov v súčasnosti pôsobia v praxi.

„Filozofia študijného programu Vizuálne efekty je a bola postavená na slobode umeleckej tvorby, v priebehu ďalších rokov u študentov začali pribúdať cvičenia, ale aj ročníkové práce, ktoré rozvíjali pôvodne definovaný študijný program o tvorivé postupy známe z virtuálnej a rozšírenej reality, alebo z oblasti počítačových hier,“ spomína prof. Ľudovít Labík, vedúci Ateliéru vizuálnych efektov.

Štandardnou súčasťou prijímacích pohovorov býva otázka o predstave vlastnej budúcnosti uchádzača o štúdium. Podľa Ľ. Labíka práve odpovede na túto otázku potvrdzujú existujúce svetové trendy. „Opakovane zaznieva, že študijný program Vizuálne efekty je na Slovensku najbližšie k možnosti uplatniť sa v oblasti herného priemyslu. Na tento trend bolo potrebné zareagovať a podľa možností čo najskôr.“

Priestory Ateliéru Herného dizajnu. Fotografia: Ľudovít Labík

Štúdium s obrovským potenciálom

Na úrovni pedagógov prebehla najskôr diskusia, či by malo dostať prednosť štúdium virtuálnej reality, alebo práve herného dizajnu. Rozhodujúcou sa stala úvaha o uplatniteľnosti absolventov, keďže je herný priestor na Slovensku personálne poddimenzovaný, pričom vo svete panuje podobný trend. Percento umelecky vzdelaných je medzi tvorcami hier veľmi nízke, pretože sa priemysel rozvíja prevažne z nadšenia fanúšikov a s podporou programátorov, teda umelecky needukovaných tvorcov. „Našťastie, diskusia, či do herného dizajnu vstupujú umelecké atribúty, je už v medzinárodnom kontexte prekonaná a aj na Slovensku sa pod týmto vplyvom otázka stáva okrajovou,“ hovorí profesor Labík.

Filozofia študijného programu Herný dizajn stavia na niekoľkých základných pilieroch. Užívateľov internetu pribúda, obrat svetového herného priemyslu rastie, rovnako ako význam umenia vytvoreného prostredníctvom počítačov. Podpora moderných technológií je kľúčová aj pre filmový priemysel a navzájom sa ovplyvňujú.

Napriek tomuto pokroku fenomén počítačových hier stále trpí stigmatizáciou spôsobenou strachom zo škodlivosti. Tatiana Zacharovská, jedna z pedagogičiek programu Herný dizajn, víta jeho otvorenie aj preto, že pomôže rozprúdiť diskusiu v tejto oblasti. „Myslím, že veľká časť paniky okolo škodlivosti počítačových hier je spojená s nedostatočnou informovanosťou, zanedbávaním miery hrania a výberu vhodných hier podľa obsahu alebo vekovej kategórie rodičmi detí, a tiež nerozlišovaním medzi excesívnym hraním a skutočnou závislosťou,“ hovorí a dodáva, že o pozitívach hier a ich využití vo vzdelávaní sa u nás hovorí zatiaľ veľmi málo. „Najmä nehráči preto často prehliadajú prínos hier, či už v rozvoji rôznych kognitívnych funkcií, tvorivosti, priestorovej predstavivosti, alebo v zmierňovaní napätia a stresu,“ zhŕňa T. Zacharovská, ktorá sa sama profesionálne venuje najmä dizajnu vzdelávacích hier, art direction a hernej grafike.

Bakalárske skúšky študijného programu Vizuálne efekty.

Príbuzenský vzťah filmu a hier

Rozvoj herného priemyslu na Slovensku je mimoriadne rýchly a s ním rastie aj dopyt po edukovaných odborníkoch. Marián Ferko, prezident iniciatívy Slovak Game Developers Association, ktorý bol zapojený aj do formovania študijného programu, hovorí: „Formálne vzdelávanie v oblasti tvorby počítačových hier predovšetkým na vysokoškolskej úrovni je u nás niečo, čo tu už dlhé roky chýba a pociťujeme jeho akútny nedostatok. Preto plne podporujeme FTF VŠMU pri zakladaní tohto študijného programu, ktorý by v budúcnosti mal tento nedostatok na Slovensku napraviť a poskytnúť aj v tejto oblasti kvalitné vzdelanie desiatkam študentov.“

Viacero absolventov Filmovej a televíznej fakulty už v oblasti herného vývojárstva pôsobí na animátorských či produkčných pozíciách. Jediné medzinárodné videoherné podujatie na Slovensku, festival Game Days, je s filmovým priemyslom takisto úzko prepojené. Vzniklo pôvodne ako súčasť žilinského Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, než sa v roku 2019 osamostatnilo.

„Filmová a televízna fakulta je školou, na ktorej sa rozprávajú príbehy. Všetky študijné programy na nej smerujú k príbehu,“ hovorí profesor Labík, podľa ktorého je najväčšou výzvou prieniku filmu a počítačovej hry fungujúca interakcia diváka s príbehom. Pri ozrejmovaní možného budúceho smerovania audiovizuálneho storytellingu si pomáha príkladom známej filmovej adaptácie literárnej klasiky: „Sofiina voľba z filmu sa dá v hernom dizajne vyrozprávať na množstvo rôznych spôsobov a stále so zastúpením filozofie a eticko-morálneho poznania vyplývajúceho zo situácie. Takúto možnosť nám ponúka filmový príbeh rozprávaný pravidlami počítačovej hry.“

Vysokoškolské vzdelávanie v oblasti herného dizajnu však podľa jeho slov nezostane len doménou storytellingu a Filmovej a televíznej fakulty. Postupne vstúpi na viaceré vysoké školy pod rôznymi názvami a s rôznymi ďalšími cieľmi nielen u nás, ale aj vo zvyšku sveta. „V Poľsku majú už teraz napríklad skvelý študijný program herného dizajnu na ekonomickej škole. Edukačné schopnosti herného dizajnu sú veľkou možnosťou pre pedagogické školy, budúcnosť herného dizajnu je výzvou pre filozofické školy,“ dodáva a zdôrazňuje, že Vysoká škola múzických umení sa môže vďaka novootvorenému študijnému programu stať priekopníkom aj inšpiráciou.

Budúcnosť a široké možnosti uplatnenia

O budúcnosť absolventov sa nebojí ani Tatiana Zacharovská: „Podľa poslednej Správy o hernom priemysle na Slovensku, ktorú vydala Slovak Game Developers Association, je práve pozícia game dizajnéra druhou najťažšie naplniteľnou pracovnou pozíciou. Očakávam, že absolventi sa uplatnia najmä na špecializovaných pozíciách v oblasti game dizajnu, level dizajnu, storytellingu, ale aj vo výtvarnejšie zameraných oblastiach, akými sú tvorba herných prostredí, art direction, alebo ako tzv. technickí výtvarníci.“

Ľudovít Labík dodáva, že značná časť záujemcov o štúdium nového programu si prihlášku podáva s plným vedomím svojho budúceho smerovania: „Podobne ako aj pri iných študijných programoch Filmovej a televíznej fakulty, uchádzač sa musí zaujímať o herný dizajn niekoľko rokov. Rozhodnúť sa v poslednom roku štúdia strednej školy je neskoro.“ Situáciu prirovnáva k tej, ktorá je typická pre štúdium na Hudobnej a tanečnej fakulte — uchádzačom nemôže byť záujemca, ktorý vo fáze prijímacích skúšok nemá zvládnutú techniku nástroja, v tomto prípade počítača. „Zvládnutie techniky mnohých odborných softvérov je prvým predpokladom umeleckého snaženia. Na škole už nebude príliš veľa času ani priestoru na základné der, die, das,“ hovorí nadnesene a zdieľa Zacharovskej optimistickú víziu budúcnosti. Pedagogický zbor — zatiaľ — bakalárskeho študijného programu Herný dizajn je podľa jeho slov zložený zo skúsených odborníkov, ktorí sú pripravení sprevádzať študentov na ich ceste stať sa profesionálnymi tvorcami, opierajúcimi sa o silný základ umeleckého vzdelania.

— Peter Gašparík

--

--