Po dierach v Arizonskej púšti — Grand Canyon a Meteor Crater

Marek Galinski
Marek Galinski
Published in
6 min readMay 13, 2023

V roku 2018 sme sa rozhodli pre nezvyčajnú cestu cez arizonskú púšť, pričom hlavným cieľom bola totálna diera. Diera, ktorú vyhĺbil meteorit 50 000 rokov dozadu a teda aj dnes nesie názov Meteor Crater

V roku 2018 sme druhý krát cestovali po západnom pobreží USA, najmä po Kalifornii a okolí San Francisca. Ráno 15. mája sme však v San Franciscu vstávali už krátko po polnoci a presúvali sme sa na letisko. Čakal nás krátky, hodinový vnútroštatný let do Las Vegas. Hneď v príletovej hale McCarrenovho letiska na vás čakajú herné automaty. Na letisku sme si požičali auto a presunuli sme sa na najslávnejšiu ulicu vo Vegas — The Strip.

Vegas však nebola cieľová destinácia. Ani nás nijak extrémne nenadchlo. Keďže ma hazardné hry nikdy nezaujímali, cítil som vnútornú povinnosť vyskúšať to aspoň raz v živote, práve vo Vegas. Vliezli sme teda do svetoznámeho kasína Caesar Palace, kde som skúsil šťastie v rulete. Hneď pri prvej hre som z dvadsiatich dolárov vyrobil tridsať. V druhej hre som zasa z tridsiatich dolárov vyrobil nula. Uzavrel som to tak, že výhra miliónov dolárov mi vo Vegas nie je súdená a vybrali sme sa smerom do púšte.

Prirodzenú hranicu medzi Nevadou a Arizonou neďaleko Vegas tvorí rieka Colorado, ktorá je prehradená Hooverovou priehradou.

Diaľnica medzi Nevadou a Arizonou ponad rieku Colorado

Táto priehrada bola postavená medzi rokmi 1931 a 1936 a jej hlavným účelom bolo zabezpečiť stabilný zdroj vody pre poľnohospodárstvo a priemysel v tejto oblasti spojených štátov, ako aj produkciu elektrickej energie.

  • Celková dĺžka priehrady je 379 metrov a výška 221 metrov.
  • Pôvodným názvom Hooverovej priehrady bola Boulder Dam, ktorá bola prezývaná ako “stavba storočia” pre svoj obrovský rozsah a technologické pokroky, ktoré boli využité pri jej konštrukcii.
  • Priehrada vytvára obrovské jazero Lake Mead, ktoré má rozlohu viac ako 640 km² a je jedným z najväčších umelých jazier na svete.
  • Na stavbe priehrady pracovalo 21 000 robotníkov a stála viac ako 100 miliónov dolárov. (vtedajších)
  • Aj v súčasnosti je Hooverova priehrada dôležitým zdrojom elektrickej energie a vody pre mnoho oblastí západného pobrežia Spojených štátov.
Hooverová priehrada
Vstupné lieviky na vodu na jazernej strane priehrady

Po krátkej zastávke na Hooverovej priehrade sme sa vybrali do útrob Arizonskej púšte. Máte dve možnosti. Môžete ísť po diaľnici, alebo môžete z diaľnice zísť na historickú cestu, ktorá je viac než ikonická. Určite ste o nej už počuli, celý svet ju pozná pod názvom Route 66.

Na historickej Route 66

Táto cesta, tiež známa ako “Main Street of America” alebo “Mother Road”, bola jedna z prvých diaľnic v USA, ktorá spojila východné a západné pobrežie. Mala tiež významný vplyv na rozvoj automobilizmu a cestovného ruchu v Spojených štátoch.

Postavená bola v roku 1926 a pôvodne mala viac ako 2400 míľ (teda viac ako 3860 kilometrov). Začínala v Chicagu v štáte Illinois a končila v Santa Monice v Kalifornii. Cesta prechádzala cez osem štátov - Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia.

Okrem toho, že Route 66 sa stala populárnou cestou pre tisíce ľudí, ktorí hľadali prácu a nový začiatok počas Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Tiež bola dôležitá pre prepravu vojenských jednotiek počas druhej svetovej vojny.

Kým v 60. rokoch 20. storočia sa Route 66 stala jednou z najpopulárnejších ciest v krajine a prechádzali po nej tisíce turistov a cestovateľov každý rok, v 80. rokoch 20. storočia, keď bola nahradená modernými diaľnicami, začala strácať na svojom význame. V súčasnosti je mnoho úsekov Route 66 uzavretých alebo zdevastovaných, ale existujú úseky, ktoré sú stále zachované. Uznajte, že sme si ich nemohli nechať ujsť. Najmä keď sme boli tak blízko.

Route 66 v Arizonskej púšti.
Route 66 v Arizonskej púšti.

Pozdĺž zachovaných úsekov historickej Route 66 sa stále nájdu malé sídla, ktoré slúžili najmä ako základné služby pre motoristov. Čerpacie stanice, motoresty, reštaurácie. Dnes sú to prevažne reštaurácie pre turistov a suvenír shopy. Spleen časov najväčšej slávy si stále zachovali a atmosféra v týchto púštných oázach pre motoristov má svoje nezameniteľné čaro.

Motoristická oáza na historickej Route 66

Po asi pol dni cestovania cez arizonskú púšť prichádzame na miesto, kde na prvý pohľad nič nie je. Iba nejaké budovy a parkovisko uprostred púšte. Ak si kladiete otázku, čo za dieru to musí byť, odpoveď je jednoduchá — jedna z najväčších dier v púšti na svete. Meteor Crater.

Meteor Crater v Arizonskej púšti

Tento kráter, tiež známy ako Barringer Crater, bol vytvorený pred viac ako 50 000 rokmi dopadom meteoritu na povrch Zeme. Nachádza sa asi 40 km východne od mesta Flagstaff na severe Arizony. Je to jedna z najlepšie zachovaných impaktných štruktúr na svete. Kráter má priemer 1,2 kilometra a hĺbku približne 170 metrov. Jeho obvod je asi 4,2 kilometra. Naozaj obrovská diera v zemi.

Meteorit, ktorý spôsobil tvorbu krátera, bol veľkosti asi 50 metrov a mohol mať hmotnosť až 300 000 ton. Kráter bol objavený v roku 1891 geológom Danielom Barringerom, ktorý si uvedomil, že kráter musel byť vytvorený dopadom meteoritu. V kráteri boli nájdené fragmenty železného meteoritu, ktoré sa rozložili počas dopadu. Tieto fragmenty sa dodnes používajú na výskum a štúdium pôvodu slnečnej sústavy a planét. Meteor Crater bol vyhlásený za národnú historickú pamiatku v roku 1967 a dnes je to populárne turistické miesto, kde môžete vidieť výstavbu modelov meteoritov, pozerať si film o histórii krátera a prechádzať sa po návštevnej trase s výhľadmi na kráter.

Najväčší zachovaný fragment meteoritu, ktorý vytvoril Meteor Crater
Ďalekohľady, ktorými môžete skúmať rôzne detaily Meteor Crateru

Od Meteor Crateru sa presúvame do Flagstaffu, kde prespíme jednu noc. Ďalší deň nás čaká cesta naspäť do Vegas, kde opäť nastúpime na vnútroštátny let naspäť do San Francisca. Aj počas spiatočnej cesty nás však čaká jedna diera v zemi.

Keď sme sa vybrali z Vegas, zastavili sme sa pri rieke Colorado pri spomínanej Hooverovej priehrade. Dnes sa znova v púšti vyberieme práve k rieke Colorado. Práve v tejto púšti v Arizone vytvorila rieka najväčší riečný kaňon na svete, vy ho určite poznáte pod názvom Grand Canyon. V USA má štatút národného parku.

V blízkosti Grand Canyonu uprostred suchej púšte rastú stromy.
Výhľad na Grand Canyon

Grand Canyon má dĺžku okolo 446 kilometrov a jeho šírka sa môže pohybovať na rôznych miestach od 6 až do 29 kilometrov. Hĺbka Grand Canyonu je približne 1,6 kilometra. V Grand Canyone sú viditeľné rôzne vrstvy hornín, ktoré môžu byť staré až 2 miliardy rokov. Grand Canyon je domovom mnohých druhom zvierat a rastlín, stretnúť tu môžete napríklad aj medveďa grizzly!

Výhľad na Grand Canyon

Turistického vyžitia tu nájdete neúrekom. Môžete sa prechádzať okolo kaňonu, môžete si kúpiť prelet helikoptérou, alebo môžete kaňon zlaňovať či raftovať na rieke Colorado. Neodporúča sa fotiť sa na hrane kaňonu, lebo to môže byť nebezpečné. V praxi z toho vyplýva, že to tam robia všetci.

Na hrane kaňonu.
Rozmer Grand Canyonu sa nedá opísať ani pochopiť, kým nestojíte pri ňom.

Okrem prírodných úkazov je v okolí Grand Canyonu aj niekoľko kultúrnych pamiatok. Táto oblasť USA bola napríklad historicky domovom príslušníkov kmeňa Navajo.

Posledná momentka z Arizonskej púšte. Križovatka diaľnice a Route 66.

Naše cestovanie po dierach v arizonskej púšti trvalo iba 2 dni. A napriek tomu bola cesta neustále ikonická, monumentálna a nezabudnuteľná. Ak sa niekedy ocitnete vo Vegas a budete mať dva dni voľného času, vykašlite sa na kasína. Požičajte si auto a vyberte sa do púšte. Stojí to za to.

--

--

Marek Galinski
Marek Galinski

PhD @ Applied Informatics; Associate Professor @ STU; Co-Founder @ Regex Ltd.; Entrepreneur and tech enthusiast. Living day by day. Bratislava, Slovakia.