Privátne 5G siete sú budúcnosť. Česko to pochopilo, Slovensko zatiaľ nie.

Marek Galinski
Marek Galinski
Published in
6 min readJul 10, 2023

Piata generácia mobilných sietí (5G) je často skloňovanou témou, väčšinou však iba na účely fantastických nadpisov o extrémnych rýchlostiach, alebo niektoré nové možnosti 5G sietí slúžia ako zdroj pre najdivokejšie konšpiračné teórie. Realita je ale úplne iná a je najvyšší čas o nej začať hovoriť.

Každá generácia mobilných sietí so sebou prináša nejakú prelomovú technologickú novinku. Aj keď diskusie u laickej verejnosti sa väčšinou zameriavajú na prenosové rýchlosti, tie sú iba malou časťou omnoho komplexnej skladačky možností, ktoré so sebou mobilné siete prinášajú.

Ak budeme hovoriť o natívnych 5G sieťach (tých, ktoré na Slovensku zatiaľ operátori ešte nespustili), upriamil by som pozornosť na dve kľúčové novinky:

  • Garantovaná kvalita služby — Pri 5G sieťach prvý krát môžeme hovoriť nie iba o “maximálnych” rýchlostiach a latenciách, ale môžeme sa baviť aj o garantovanej úrovni kvality služby. Môžeme teda nastaviť službu tak, aby 99% správ bolo doručených s nejakým konkrétnym oneskorením alebo s nejakou konkrétnou prenosovou rýchlosťou, ktorá bude garantovaná za každých okolností.
  • Možnosť stavať privátne 5G siete — práve vďaka pokročilým možnostiam manažmentu zariadení v mobilných sieťach a ich správaniu — a vďaka spomínanej možnosti garantovať kvalitu služby — získavajú mobilné siete výhodu oproti Wi-Fi sieťam. Pre modernú fabriku alebo priemyselný park je omnoho rozumnejšie postaviť si malú vlastnú mobilnú sieť, než pokrývať areál rozsiahlou Wi-Fi, ktorá nič negarantuje.

Súkromné 5G siete, ktoré si bude prevádzkovať súkromná firma na svoje vlastné účely, sú prelomovou technológiou pre často skloňovaný buzzword Industry 4.0. Postaviť si takúto sieť pritom vôbec nie je nejak extrémne zložité. V niektorých európskych krajinach, napr. v Nemecku, sú privátne 5G siete vo fabrikách, výrobných halách a priemyselných parkoch už nejaký čas realitou, na Slovensku v tomto ešte zaostávame.

Výrobná hala budúcnosti, tak ako si ju predstavuje umelá inteligencia Midjourney AI.

V Česku niekoľkomiliónová podpora, u nás ticho

Pár dní dozadu český portál Lupa.cz priniesol správu o tom, že štát vyčlenil 375 miliónov českých korún (približne 15 miliónov eur) na dotácie pre firmy a organizácie, ktoré majú záujem postaviť si privátnu 5G sieť, napríklad preto, aby si mohli vo svojich výrobných prevádzkach ľahšie nasadzovať plne digitalizované výrobné linky, ktoré spolu navzájom komunikujú. [1] Tieto peniaze sú v širšom kontexte určené na podporu inovatívnych aplikácií, ktoré na svoju činnosť využívajú mobilné siete 5G. Kompletné podklady k tejto výzve sú dostupné na stránkach českého Ministerstva priemyslu a obchodu. [2] Zdroj týchto peňazí? Plán obnovy.

Na Slovensku je to s podporou modernej infraštruktúry pre Industry 4.0 tak ako so všetkým. Podpora (zatiaľ) nie je. Gestorom Plánu obnovy na Slovensku je Kancelária podpredsedníčky vlády SR. Informácie a výzvy týkajúce sa plánu obnovy má na svojom webe Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), ktoré síce uvádza v dokumentoch k Plánu obnovy komponenty s názvom Konektivita a Digitálna ekonomika, v zozname aktuálnych výziev však neexistuje ani jedna, ktorá by tieto komponenty priamo podporovala.

Komponenty Konektivita a Digitálna ekonomika v Pláne obnovy a odolnosti. (Zdroj: MIRRI)

Čerešničkou na torte je to, že dnes už natívne 5G siete nie sú zázračným buzzwordom budúcnosti. Sú bežnou každodennou realitou v Číne, sú bežnou realitou v USA a sú bežnou realitou napr. v spomínanom Nemecku. Medzičasom Fínsko spolu s USA na jar tohoto roku deklarovali, že sa chcú stať svetovým lídrom v inováciach zameraných k šiestej generácii mobilných sietí (6G). Technologický vývoj ide dopredu. Nebude čakať na nikoho.

Slovensko je krajina, kde ekonomiku ťahá priemysel. V zozname TOP 10 platiteľov dane z príjmu sa nachádzajú výrobné spoločnosti ako napr. U.S. Steel, Slovnaft, Volkswagen Slovakia, Slovalco, Kia či Continental Matador. V zozname najväčších zamestnávateľov nájdeme opäť Volkswagen, U.S. Steel či Schaefller alebo Jaguar Land Rover. Na týchto priemyselných gigantov sú naviazané stovky malých výrobných závodov, ktoré sú ich dodávateľmi.

Investície do priamočiaro využiteľných aplikácii pre Industry 4.0 by mali byť prioritou, na ktorú by sme mali chcieť míňať peniaze z Plánu obnovy. Výzvy, ktoré však plán obnovy ponúka sa točia okolo dvoch iných buzzwordov — zelenej energie a umelej inteligencie. Akokoľvek sú dôležité, je to málo. Žalostne málo v krajine, ktorá ešte niekoľko rokov bude žiť najmä z výroby.

5G Lab na FIIT STU

V posledných týždňoch sa politici a gestori inovácii stále ozývajú, že treba viac a viac podporovať spoluprácu vysokých škôl s priemyslom. S tým môžeme iba súhlasiť. A za naše laboratórium Automotive Innovation Lab, ktoré pôsobí na FIIT STU a na SjF STU môžeme dodať aj to, že nečakáme na to, kým sa štátna podpora zobudí. Na spoluprácu sme pripravení — a nie s prázdnymi rukami. Počas posledného roka sme rozvinuli v oblasti 5G sietí niekoľko spoluprác vysokej školy s priemyslom. So spoločnosťou Orange Slovensko sme boli prví, kto začal testovať použitie 5G sietí v reálnych podmienkach pre automatizovanú dopravu. [3] (Tu majú hlavný podiel práce kolegovia zo Strojníckej fakulty STU). Na FIIT STU sme zasa v spolupráci so spoločnosťou Ericsson Slovakia postavili základ fyzického 5G laboratória, kde máme privátnu 5G sieť nakonfigurovanú a v prevádzke. [4] Obrovskú odbornú pomoc nám poskytol Juraj Eliaš zo spoločnosti O2 Networks.

Všetky tieto projekty sme realizovali v podstate bez akýchkoľvek európskych peňazí, z menších výskumných grantov v rámci iných projektov a z interných zdrojov fakúlt. A z ústretovosti spomínaných spoločností, ktoré s touto spoluprácou tiež majú svoje náklady, ale chápu jej dôležitosť.

Jednu rozumnú spoluprácu so štátom sme predsalen mali — s Ministerstvom dopravy sme urobili spoločný projekt, kde sme podrobili slovenské cesty senzorickej čitateľnosti a celkovej pripravenosti na nástup inteligentnej dopravy. [5] Kompletný dataset bude zverejnený v najbližších týždňoch a prvé výstupy meraní a pozorovaní postupne zverejňujeme vo vedeckých databázach. [6] Postupne budú všetky výsledky verejné (pretože sme to robili za verejné peniaze), naše časové kapacity sú značne obmedzené, trvá to dlhšie, ako by sme chceli. Nie je to veda, za ktorú by niekto raz mal dostať Nobelovu cenu. Je to ale začiatok. Rozbiehame aktivity, ktoré by sme ako krajina mali robiť v omnoho väčšej mierke. S omnoho väčšou podporou štátu.

Naše aktivity, úzko zamerané na inteligentnú dopravu sú len kvapkou v oceáne aktivít, ktoré je potrebné urobiť, ak chceme priemysel na Slovensku posunúť k skutočnému Industry 4.0. Podpora privátnych 5G sietí pre priemysel je krásnym príkladom toho, ako môžeme pomôcť priemyslu pripraviť si základnú infraštruktúru na to, aby mohli ďalej inovovať.

Plán obnovy poskytuje príležitosť pre jednotlivé krajiny EU firmám pomôcť. Výrazne. Každá inovácia stojí nemalé peniaze. V Česku to zjavne pochopili. Aj k nám prenikajú signály, že sa možno dočkáme. Veríme tomu, že rozumné výzvy prídu a peniaze z Plánu obnovy sa naozaj budú dať použiť na posúvanie Slovenska dopredu, aj čo sa týka digitálnej a komunikačnej infraštruktúry. Je to príležitosť, ktorú si ako krajina nesmieme dovoliť premárniť.

Nemení to však nič na tom, že naši susedia na tom už pracujú, kým my ešte čakéme. Potom budeme znova prekvapení, že v rebríčkoch inovácii sme na chvoste. A ako to už u nás býva zvykom, budeme hľadať vinníka, ale žiadneho nenájdeme. Život pôjde ďalej…

Autor je odborným asistentom na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako vedúci Automotive Innovation Lab @ FIIT STU. Laboratórium je zamerané na bezdrôtovú komunikáciu najmä pre aplikácie prepojenej a automatizovanej mobility. Viac informácií o laboratóriu nájdete tu: https://ail.sk/

Referencie

[1] https://www.lupa.cz/aktuality/postavte-si-vlastni-privatni-sit-5g-stat-na-to-vypsal-dotace-ve-vysi-375-milionu/

[2] https://www.mpo.cz/cz/podnikani/narodni-plan-obnovy/vyzvy/investice-c--8-demonstrativni-projekty-rozvoje-aplikaci-pro-prumyslove-oblasti-za-pouziti-siti-5g--275331/

[3] https://zive.aktuality.sk/clanok/ngyevm2/orange-ukazal-spojenie-elektromobilu-s-5g-spolupracuje-s-stu/

[4] https://ail.sk/2023/06/05/fiit-stu-is-building-5g-standalone-lab-with-ericsson-slovakia/

[5] https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/fiit-stu-otestuje-pre-ministerstvo-dopravy-pripravenost-ciest-na-inteligentnu-dopravu.html?page_id=14891

[6] Janeba, M., Galinski, M., Lehoczky, P., Milesich, T., Danko, J., Magdolen, L. (2023). Evaluating Slovak Roads for Vehicle-to-Everything Communication 3GPP Requirements. In: Pawelczyk, M., Bismor, D., Ogonowski, S., Kacprzyk, J. (eds) Advanced, Contemporary Control. PCC 2023. Lecture Notes in Networks and Systems, vol 709. Springer, Cham. https://doi.org/10.1007/978-3-031-35173-0_39

--

--

Marek Galinski
Marek Galinski

PhD @ Applied Informatics; Associate Professor @ STU; Co-Founder @ Regex Ltd.; Entrepreneur and tech enthusiast. Living day by day. Bratislava, Slovakia.