Nietypowa relacja z Brutal Assault XXI

Dotychczas na tym blogu bezapelacyjnie panował kolor brązowy. Dziś pole position zdobędzie piekielna czerń, ale brąz nie zostanie daleko w tyle, będzie jej sumiennym cieniem.

Brutal Assault to słynny metalowy festiwal odbywający się w Czechach, w malowniczym mieście Jaromer, który od naszej granicy jest o przysłowiowy rzut beretem. Areną tych muzyczno-ekstremalnych bezeceństw jest efektowna twierdza Josefow. Muzyczna wojna, perkusyjne blasty puszczane niczym serie z karabinów przypominają jej murom ich pierwotne przeznaczenie. Wrażliwe uszy nie przetrwają doby w tym kotle heretyckiego hałasu.

Wiedziałem czego się spodziewać, bo wybierałem się tam po raz drugi, po kilkuletniej przerwie. Tym razem na cały tydzień, co jawiło się jako misja w stylu kamikadze, ale znajomi zdecydowali, więc sru na front riffowej śmierci.

W metalu ugrzęzłem jak owad, który złapał się w lepką pułapkę żywicową i po 40 milionów lat lśni w przezroczystym sarkofagu, co przyjął piękną postać bursztynu. Tym się pocieszam, że metal zadziała jak żywica i też za 40 milionów lat przyjmę jakąś krasną postać.

W dodatku wielbię po cichutku Czeską Republikę. Pierwsze teledyski Vadera widziałem w Czeskiej Telewizji, w tejże widziałem pierwszy raz dzieła Kieślowskiego, filmy czeskie to dla mnie kwintesencja podejścia do tego typu sztuki (występujące w Polsce pejoratywne określenie „czeski film” jest tylko dowodem na niewielką bystrość rodzimych widzów), czeska muzyka typu: Krabathor, Cult of Fire czy XIII Stoleti przenosiła mnie w najmroczniejsze jaskinie umysłu i za to jej chwała, wysoki odsetek ateistów, a do tego chyba coś czego wielkości nikt nie jest w stanie zanegować — CZESKIE PIWO.

Ambrozja z Hospody u Josefa.

Słabość do tego ostatniego zwiastowała trudną przeprawę i sprawdzian dla siły woli, by przez przepojenie złocistym trunkiem bogów (z bogiem na bakier będących) nie łapać pod sceną energii od najlepszych kapel globu, tylko ciąć pijackiego komara w namiocie.

No i rzeczywiście pierwsze dwa dni stały pod znakiem smakowania cudnych napojów z chmielu zrodzonych, w sukurs przyszła polska tradycja picia wódy z gwinta, więc pole namiotowe rozbrzmiewało tylko wrzaskiem naszych pijackich dysput i śpiewaniem quasi muzycznych przeróbek spitych wystąpień Zbigniewa Stonogi.

Leżenie przy ścieżce z towarzyszem Franzem w południe z niedopitym piwem w ręku również było ujmujące, poza tym pod płaszczykiem przepojenia czeską ambrozją można było przyjąć dogodną pozycję do gapienia się na długie, zgrabne nogi Słowianek zmierzających z plecakami do rozbicia się na polu rozpustowym, to znaczy namiotowym.

A festiwalowe sceny wciąż spowite ciszą, niechybną burzę zwiastującą.

Metalową czerń wspomnianą na początku tego nieco chaotycznego wpisu podkreślały nie tylko rewelacyjne hordy reprezentujące śmierć metal na scenicznych deskach: Gruesome, Immolation, Aborted, Obituary czy Rebaelliun, ale też zdarzenie, które było pokłosiem tego, że tak aktywna osoba na zuckierbergowskim portalu mordoksiażkowym jak ja, nagle przepadła z jego łamów na gruby tydzień.

Otóż jeden kolega, też zresztą blogujący w bagnie Opolskiego Marginesu, stworzył mój nekrolog z mordą wykrzywioną jak w czasie ogarniania klopa po menelu Kaziku, z okwieconym odwróconym krzyżem i właściwymi cyframi oznajmującymi długość życiowej poniewierki. W efekcie błogie leżenie facjatą w jeszcze nie naruszonej niczyim moczem ani wymiotem zieleni, przerwało mi esemesowe natarcie pytań w stylu: „co jest, kurwa?!”; „co się stało?!”; „żyjesz ty w końcu, czy nie?!”

Brutal Assault zabija. Doświadczyłem tego na własnej skórze. A raczej na własnym koncie. Odstawienie internetu może skończyć się wysypem nekrologów, ale też nawet najbardziej wyizolowany człowiek może się dzięki temu przekonać, ilu osobom jednak na nim zależy, bo nie każdym pytającym mogła kierować zwykła ciekawskość.

Prawdziwy zgon nastąpił następnego dnia. Gloomy Wednesday . Kacowa zawierucha do spółki z ulewą atmosferyczną poczyniły kompletne zniszczenia wewnątrz i na zewnątrz. Senny głód nie pozwalał unieść iście doom metalowych powiek, a deszcz zalał buty, ubrania i uziemił w namiotowym getcie. Przez co docierał do mnie tylko pogłos koncertowych petard w postaci Dying Fetus (na poprzednim moim Brutalu najlepszy koncert), Vektor, Gruesome, Neurosis czy Mastodon. Deszcz do spółki z kacorem odpuścili dopiero, gdy meldował się na scenie zbieg z Immortala. Abbath jednak zrobił szoł, które bardziej niż brutalnością przekazu uderzało marnym, niezamierzonym komizmem. Chyba najbardziej emocjonalnie anorektyczny koncert jakie me gały w twierdzy widziały. Potem przez opisywane wcześniej rozjebanie cielesne i przyjebanie umysłowe nie zwróciłem uwagi, że będzie koncert Chelsea Wolfe. To kolejna niepowetowana strata. Bo to aktualnie chyba pierwsza dama mroku i ten koncert nawet z oddali przydawał plecom ciarek.

Zasłużone 10 godzin snu zrobiło swoje i w czwartek można było wejść na — że posłużę się poselską polszczyzną — pełnej piździe.

Tradycji stało się za dość i jak co dzień ruszyliśmy po przebudzeniu do fantastycznej hospody „u Josefa”, gdzie piwo lali czeskie jak diabli. Ale nie tylko wyborny smak browaru nas tam tak notorycznie sprowadzał.

I tu pojawia się w końcu miejsce na brąz. Brązowy determinizm układał dobę pod swoją modłę. Poranna kac kupa to nie przelewki.

Tak jak powiedział niedawno, występujący zresztą na tej edycji BA, pan Nergal:

To może nie najładniejsze porównanie, jakiego mógłbym dokonać, ale jest to bardzo organiczne. To jak gdy wstajesz rano i czujesz nadchodzącą kupę. W zasadzie tak samo jest z wykonywaniem i tworzeniem nowej muzyki. To całkiem dosłownie przypomina wydalanie. Masz to w sobie; musisz się tego pozbyć. Ale, oczywiście, srasz parę razy dziennie, a nowa muzyka przychodzi, kiedy przychodzi i nie mogę tego sam wymusić. Więc po prostu to czuję — czuję to w jajach, czuję to w kościach. I gdy jest gotowe do wyjścia, jakoś to z siebie wydobywam. Powiedziałbym, że chodzi o odpowiedni moment…”

No właśnie. Na BA też odpowiedni moment na wstanie i ruszenie tyłka do gospody warunkowało ciśnienie w jelitach. Festiwalowe toi-toie swym odorem-mordorem i licznymi naocznymi świadectwami nie trafień do wiadomego otworu intensyfikowały tęsknotę za wypieszczonymi własnymi rencami klopikami w dworcowych głębinach. Nie o to się przecież rozchodzi w urlopie, by uwierał brak miejsca pracy, więc ruszanie się do gospody było idealnym wyjściem zarówno dla spragnionego gardła, jak i zapchanej dupy. Oczywiście standard czeskiego klopa był daleki od idylli, ale i tak dawał niekłamaną radość pozbywania się niestrawionego balastu dnia poprzedniego.

A po drodze do Hospody znajdowało się na chodniku takie piękne kwiatki, pokazujące, że ustawienie sterty darmowych toi-toi nie rozwiązuje problemu publicznej defekacji.

Pasażer na gapę na Brutal Assault XXI
Widok jaki raczył zaspane oczęta po przebudzeniu.

Potem emocje koncertowe już tylko rosły, tak jak codziennie rosła wielka KUPA śmieci przy naszym namiocie. Parę kiełbas i wszelkich butelek, których w amoku alkoholowym nie zdążyło się uprzątnąć, z każdym kolejnym dniem przeistaczało się w pierwsze dzikie wysypisko festiwalu. Leżąc obok na śpiworze, można było tylko liczyć kolejne butelki rzucane pod drzewo, bo tuż obok było wejście na festyn.

Czasem było tego i 20 na 2 minuty.

Koncertowo zmiotła mnie z powierzchni ziemi Antigama. Swojska horda w niezwykle nowoczesny sposób łączy death metal i grind-core. Taki koncert ma ten plus, że tłumy jeszcze ładują alkoholowe baterie w namiotach, czy barach i można swobodnie, nie jak sardynka, wbić się pod scenę i dostawać serią muzycznych batów po mordzie. Ten zespół to absolutna krajowa czołówka, tylko pod względem popularności znacznie ustępujący Behemotowi czy Mgle.

Po chwili odpoczynku człowiek dopierdolił sobie jeszcze jatką, jaką niewątpliwie nazywać koncerty Aborted. Ten zespół jeńców nie bierze, wpycha tłum do blendera i uroczo patrzy jak się rozbryzguje na wszystkie strony. Inne podejście do death/grindu od Antigamy, pod względem intensywności płyt i brzmienia na żywo Belgowie to półka najwyższa, koncert wynagrodził w pełni niewidzianego Dying Fetus. Gdziekolwiek i za ile będą grali, zawsze warto ruszyć dupsko.

Następnym bandem na który swe cztery litery ruszyłem, napojony absyntem, był Immolation. Mimo braku drugiego gitarzysty ten zespół to po prostu kwintesencja death metalu. Niczym nieskrępowana moc, przekrojowy set, aż dziw, że dotychczas ich nie widziałem na żywo, w odróżnieniu od innych im podobnych. Po tym koncercie wiedziałem, że szyja nazajutrz nie będzie pierwszej świeżości, delikatnie mówiąc.

Trzeba się streszczać bo wpis robi się niebezpiecznie długi, a takie zniechęcają wszelkich czytelników, szczególnie tych co nie wiedzą co to za zespoły opisywane z taką ekscytacją.

No to potem poszedł gig Exodus, jednej z ulubionych kapel thrashowych, no i nie zawiedli. Tak to się powinno robić, przy takim gigu czeski browar smakuje najlepiej. Podobnie było zapewne z jeszcze bardziej technicznym Coronerem, na który się trafić nie udało, ale nowej płyty i koncertu klubowego w Polszy wyczekuję bardzo.

No i Gojira. Zespół kompletny. Nie można ich pomylić z nikim innym. Zaangażowani w sprawy matki Ziemi, a że jej kondycja pod władzą człeka jest mizerna, to dawali Francuzi wyraz swemu wkurwieniu, detonując niesamowicie energetyczną bombę. Kawałki z nowej płyty Magma wypadły znakomicie, wcześniejsze dokonania to już kompletny Meksyk pod sceną. Jak uwielbiam Meshuggah, to pod względem koncertowym Gojira ich przerosła. Tak, Gojira to gigowa Godzilla.

Kiedy zmęczenie podpowiadało, że to koniec koncertowych emocji tego dnia, to wykrzesałem resztkę sił na scenę orientalną. Tam grał zespół, którego wielbię od lat, a mimo wielu prób na żywo jeszcze go nie zlustrowałem. Zespół, który ni w ząb do tego festiwalu nie pasował mi. Japońskie Mono. Ikona post-rocka. Klimatyczne delicje. Czarny koń festiwalu. Zaczarowali mnie tak, że grali w mej głowie jeszcze we śnie. Niepozorni Japończycy są istnymi gigantami, wirtuozami kreowania magii scenicznej. Cudowne harmonie, mozolne budowanie napięcia w kawałkach i zapierające dech wyładowania tych napięć. Pasjonujący set niezmącony linią wokalną. Warto było ich słuchać od 10 lat. Nie da się opisać, trzeba przeżyć.

Przykład nostalgicznej aury jaką kreuje na płytach Mono.

Piątek rozpoczęły kultowe już świniaki z Jig Ai. O jak to pięknie pobudziło do kolejnej walki o przeżycie w brudzie i smrodzie, do alkoholowej poniewierki. Ze sceny pyszny jak surowa golona grind core , a pod nią ludzie przebrani za banany, grubasy w stroju Borata, co rusz wystrzelające nie wiadomo skąd confetti. Jak się bawić, rozbawić i ponapierdalać naraz to tylko grind-core i chwalenie Wielkiego Knura.

Czyżby w przyszłym roku Obscene Extreme w tych samych Czechach?

Później kolejne picie, zapoznawanie nowych ludzi, Włoch śpiewający ochoczo Vadera i już sam nie pamiętam co jeszcze.

Septic Flesh widziałem przez chwilę, akurat grali petardę w postaci Communion. Trzeba było jednak oddać hołd Lemmiemu, podobno zmarłemu, ale raczej poszedł drogą Elvisa, jeśli chodzi o przywiązanie do grobu.

Saint Lemmy

Efektowna Temple of Lemmy w ciemnych murach, z ołtarzem ku czci króla, a potem w sali kinowej pola horrorom oddał film dokumentalny o liderze Motorhead. Zszokowany byłem że obok kina odbywają się imprezy ambientowe. Brutal zadowoli wszystkich.

Nie będę już pisał na czym nie udało się być, bo nie ma miejsca i po co rozdrapywać rany. Udało się posłuchać połowę Year of no Light. Kapela naprawdę ciorotwórcza. Ale nie dla każdego. Post metal najwyższych lotów, cudnie skomponowane kolosy. Potem jeden z głównych creme de la creme. Brazylijski Rebaeliun wrócił po latach. Latynoskiego death metalu nie sposób nie lubić dzikość jedyna w swoim rodzaju. A u tych Brazylijczyków dodatkowo najwyższej próby warsztat. Nowa płyta nie porwała na miarę klasyków. Ale w tym przykrótkim secie wszystko mnie porwało. Solówki wiercili najlepiej na całym feście (z tego co widziałem), a ponad sceną słychać było w przerwach tylko rodzime „napierdalać!”.

Albumowy przykład zezwierzęcenia Brazylijczyków.

Satyricon to wielka firma, ich płyta „Now, Diabolical” była głównym soundtrackiem samochodowej podróży do Jaromera. Na żywo po Rebaeliun wydali mi się nudni i wtórni. Satyr zachęcał ze sceny publikę do żywiołowych reakcji, ale te rozpętały się najbardziej w czasie hymnu „Mother North”. Oglądało się ciekawie, słuchało dość ambiwalentnie.

Przez co dałem dyla przed końcem na scenę orientalną. Tam kolejni ulubieni Japońce. Sigh są niepowtarzalni, łączą black metal z muzyką filmową, dziwami wszelkimi, gość śpiewa, kobita growluje, ale na żywo stojąc daleko od sceny nie porywało, więc czym prędzej pobiegłem na Taake, by doznać w końcu totalnego black metalowego zniszczenia. I takoż było. Ideał prawdziwie nordyckiego blacku. Czysta wściekłość. Muzyczny taran. Niczego bym nie zmienił, dobrze że są jeszcze kapele hołdujące takiej rzezi, bez zbędnych kombinacji.

Potem znajomi porwali mnie na jeden kawałek Arch Enemy, ale bez Angeli to już nie to. Rozpoczęło się grubsze picie, w między czasie padł łupem jeszcze koncert Dark Funeral, ale bardziej człek się koncentrował na konsumowaniu wniesionej na teren whiskey. Ale piło się dobrze, więc chyba koncert ok. Takie wrażenie po dziś dzień.

Sobota miała stać pod znakiem gigów wagi ciężkiej. Angelcorpse, Agnostic Front, Destruction, Behemoth czy Mgła. Podjarka była, ale proza życia sprawiła, że trzeba było wracać do opolskich pieleszy.

Brutalna góra rosła szybciej niż chińskie PKB.

Nacieszyć ostatni raz oczy widokiem rosnącej jak na drożdżach góry śmieci. Wypić pyszne piwo u Josefa. Podziwiać kolejne ekskrementy na chodnikach, leżakujące sobie błogo w słoneczku bez towarzystwa papieru jakiegokolwiek — to było dopiero zastanawiające…

W drodze powrotnej poza rozczarowaniem brakiem ostatnich strzałów koncertowych, uderzyło jak błogo zareagowały małżowiny i reszta uszu na czeski pop z radia. Brak ciężkich riffów i nawałnicy blastów, darcia mordy dla Szatana był już tak przesyty, że Jaromir Nohavica jawił się jako rycerz wybawca na białym koniu. I szybka refleksja po przekroczeniu polskiej granicy, gdzie już torpedują informacje o zamachach terrorystycznych, że dobrze było się odciąć od informacyjnego szumu, medialnej nagonki.

Czechy, metal, piwo, zabawa. Nic więcej.

Ale i tak górowała nad wszystkim tęsknota za własnym łóżkiem. I czystymi jak kolumbijska koka kibelkami.