05/2018 — Barcelona

#7 Rekapitulace roku 2018 (gastronomie, cestování, hudba a další témata, která mě baví)

Rok 2018 byl zatím asi nejlepším rokem, jaký jsem zažil. Stejně jako každý i já mám hodně koníčků mimo práci/podnikání a ty převážně tvořily rok 2018. Rozdělil jsem je do různých kategorií a více či méně dlouze je rozepsal.

Cestování

Opět se mi dařilo dost cestovat a poprvé jsem se podíval na notoricky navštěvovaná Evropská města, která v mém bucketlistu nebyla zaškrtnutá jako Barcelona, Kodaň nebo Bologna. Na rok 2019 mám v plánu cestovat daleko méně, ale dát si mimo prodloužené víkendy konečně i nějakou delší dovolenou — zatím s přítelkyní přemýšlíme zda bude v Mexicu, Zanzibaru nebo na Srí Lance (kdo byl, poraďte!).

Gastronomie

Jedním z mých největších koníčků je gastronomie. Kdo mě zná, tak ví, že jsem schopen v restauracích strávit hodně času (a utratit hodně peněz). V roce 2018 jsme s přítelkyní obohatili náš TOP3 list rovnou o dvě nové restaurace: 108 a Hetta.

108 je nová Kodaňská restaurace Kristiana Baumanna, která snad hned během prvního (nebo druhého?) roku po otevření získala Michelinskou hvězdu. Sledoval jsem ji dle doporučení René Redzepiho od úplného počátku a pro přiblížení vaří takovou dánskou kuchyni s co největším focusem na kvalitu surovin a jejich nejšetrnější zpracování. Nečekejte složité omáčky a dlouho dušené hovězí, ale spíše fermentovanou zeleninu a čerstvou rybu. Podobně “odlehčeně” vypadá i důmyslný, otevřený interiér.

Hetta je oproti tomu útulná katalánská restaurace v samém srdci Barcelony. Kuchaři vaří v podstatě vedle vás (za sklem, které je jako jediná věc odděluje od vašeho stolu). Kuchyně je stejně jako ve 108 hodně o kvalitě jednotlivých surovin, jen jejich podání je o něco propracovanější a jde vidět, že namísto fermentace všeho kolem hlavní suroviny si tady hrajou více právě s tím, co hraje na talíři prim.

< Hetta | 108 >

Health/lifestyle

V roce 2017 jsem začal s běháním, se kterým jsem i letos pokračoval. Za rok jsem vyběhl 113krát, uběhl přes 500km a 19krát překonal svůj osobní rekord. Můj nejlepší výsledek, jakého jsem dosáhl, bylo tempo 3:51 /km při běhu na 5km, které bylo dost nad tím, co běhám normálně a přisuzuju to hlavně špatné náladě a vysokému příjmu sacharidů ten den (hah). V druhé polovině roku jsem zároveň začal cvičit pod vedením tady Dominika a nemůžu si to vynachválit. Snad budu do léta v lepším shapu, rád bych od 01/2019 začal cvičit častěji.

Stejně tak jsem někdy začátkem léta začal hrát amatérskou tenisovou ligu a chtěl bych si i příští rok odehrát pár turnajů.

Mimo to mě opět zase chytly lyže a tento rok jsme si jich s přítelkyní naplánovali více než loni — kdyby četl článek někdo, kdo se v lyžích vyzná, rád bych si teď upgradoval můj setup a nevím, kde začít :)

Music

Další můj obrovský koníček. Rok 2018 pokládám za jeden z těch nejvydařenějších, protože to množství kvalitních alb, které letos vyšly…nedokážu si představit, že by se mělo v následujících letech opakovat něco podobného. V rámci hudby jsem dost nevyhraněný a proto bych nejradši sestavil žebříček pro každý hudební styl — to by ale většinu vůbec nezajímalo, takže za mě top30 (měl jsem to původně zúženo na asi 55, těch 30 je fakt minimum, co dám): Nightmares on Wax — Shape the Future, Justin Timberlake — Man of the Woods, Ocean Wisdom — Wizville, George FitzGerald — All That Must Be, J.Cole — KOD, Jon Hopkins — Singularity, Shawn Mendes — Shawn Mendes, A$AP Rocky — Testing, Jonathan Davis — Black Labyrinth, Kid Cudi — Kids See Ghosts, Gorillaz — The Now Now, Dave Matthews Band — Come Tomorrow, Joey Badass — 1999, Damian Lazarus — Heart of Sky, Mac Miller — Swimming, Marlowe — Marlowe, Travis Scott — ASTROWORLD, Freddie Gibbs — Freddie, Eminem — Kamikaze, Bas — Milky Way, Maribou State — Kingdoms in Colour, Yotto — Hyperfall, Lil Wayne — The Carter V, Tom Misch — Geography, Rufus du Sol — Solace, Ty Nikdy — Akta X, Action Bronson — White Bronco, Grems — Sans le Titre, Mark Knopfler — Down the Road Wherever, The Black Eyed Peas — Masters of the Sun vol.1

Příští rok čekám nové album Slipknot, HVOB a těším se i na slovenského Gleba.

< Florence and the Machine | Tyler, The Creator >

Podnikání

Asi nejvíce času jsem stejně jako předchozích 5 let věnoval i tento rok podnikání. Narozdíl od roku 2017, kdy jsem opravdu hodně odpočíval a spíše hledal inspiraci, tento rok byl jiný. V polovině roku jsem se více rozepsal o tom, co děláme v Point FM a rád bych to v dohledné době updatoval.

V DevX plánujeme stavbu vlastních officů, v iPov revoluční mobilní appku, jeden projekt jsme tento rok koupili a zkrátka jsme toho zažili hodně. Konkrétnější budu právě v chystaném updatu — kdyby vás zajímalo něco specifickýho, napište mi :)

To vše je mou zásluhou jen z malé části, takže právě v oblasti podnikání jsem hrozně vděčný za mé společníky…díky Davide, Martine, Matěji za každodenní nasazení!

Přispívání

Příjde mi fajn zmínit i přispívání peněz různým nadacím či jednotlivcům. Myslím, že každý, kdo má tu možnost, by měl přispět. Netroufám si tvrdit kolik, protože to je velmi individuální, ale podle mě je fajn každá koruna/dobrý skutek. Osobně v tom budu pokračovat i v roce 2019 a rád bych si prošel, jaké jsou možnosti (co která nadace dělá, jak hospodaří apod.)

Z projektů, které se mi líbí: Patron Dětí, Ježískova Vnoučata, Nadace Care

Psaní/mluvení

A taková drobnost na závěr, začal jsem dělat podcast — už dlouhou dobu mě to lákalo a i zde byl největší problém překonat ten první krok — zjistit jaký mikrofon koupit, a jak episodu zpostprodukovat a kam ji nahrát. V příštím roce v tom plánuji pokračovat, tak snad na to bude dostatek času :) Už dnes jsem domluven s jednou hvězdou ze Silicon Valley, která má PhD v neuroscience a věnuje se tématu spánku.

Z podobného ranku zmíním i newsletter, ve kterém se snažím popisovat věci, které zrovna v Point FM řešíme. Kdybyste si nebyli jisti, jestli za to stojí, tak mrkněte do archivu — jsou tam uplynulé 3 maily.

A co příští rok? Zatím nevím, ale plánuju o tom občas něco napsat. Tak jako jsem to udělal před pár dny