Kdy bude Brewtime káva v USA?

Přes Brewtime prodáváme vlastní kávu cca 3 týdny. Držíme se v rámci představ, co se objemu týče. Díky systému, který za tím máme, vyžaduje prodej/mkt/shipping pouze pár hodin denně a tak mi zbývá čas přemýšlet nad dalšími kroky. Popíšu ve zkratce, co právě řeším, třeba to někoho bude zajímat.

  1. Čeština vs. angličtina — to je jedna z věcí, se kterými jsem se donedávna pral. Aplikace funguje po celém světě (40% USA, 30% ČR, 15% UK, 10% Čína…), ale prodej kávy je dostupný pouze v ČR. Dává tedy smysl psát texty na socials, do e-mailů a nebo ve Facebook Messengeru česky? Nebo netrávit čas překladem, protože naši zákazníci jsou s angličtinou comfy. Mj. díky domluvě logistiky pro USA jsem se rozhodl ponechat socials v ENG. Nejaktivnější jsme teď na Instagramu. Jestli vás káva baví, budu rád za follow :)
  2. Výkonnostní reklama— včera jsme nastavili Ads na Facebooku a začínáme tahat český traffic na náš agregátor nejlepších blogů o kávě “MAG”. Jsem zvědav, jak nám budou Češi reagovat na eng texty. Je dost možné, že tohle během měsíce vypneme, protože to nebude mít žádnou hodnotu. Stejně tak se od včerejška soustředíme na “Install App Ads”, které by nám mohly přitáhnout nové users, později i zákazníky — o výsledky se rád podělím, až nějaké budou. Celkově se ale výkonnostnímu marketingu budeme věnovat daleko více, až bude venku prodej kávy na US trhu.
  3. Analytika v aplikaci — nejhorší je, že jsem zatím pořád docela slepý, protože u uživatelů trackujeme jen pravidelnost využívání aplikace. Naštěstí už máme vytvořeno zadání pro implementaci trochu sofistikovanějšího trackingu a nově tak budeme vědět, které Ads nám fungují a přináší nákupy nebo kteří uživatelé (z jakých Ads) u nás utrácí kolik peněz.
  4. Notifikace — podle mě kapitola, kterou stojí za to nepodcenit. Retence uživatelů je u aplikace jako Brewtime klíčová. Hodně přemýšlím nad tím, jak dělat notifikace chytře. Tak, aby nikoho neobtěžovaly, ale zároveň, aby se uživateli zobrazily v momentě, kdy je rád uvidí. Zatím mám vymyšlené pouze dva typy notifikací, ale postupně jich implementujeme více — s tím, že týdenní strop bych chtěl udržet na 2–5 notifikacích. Nejzdůležitější budou notifikace, které budou uživatelům připomínat, že jim dochází káva.

Expanze do USA — jak jsem nastínil v prvním bodě, podařilo se nám vyřešit logistiku v rámci USA a tím pádem je dost možné, že brzy začneme prodávat kávu i tam. Říká se “neříkej hop, dokud nepřeskočíš”. Já to právě udělal, protože jsme teprve ve fázi domlouvání, ale pokud vše klapne, nastíním celý proces v dalším blogpostu. Taky si uvědomuji, že prodávat cokoli v USA bude daleko složitější než tady, ale věřím, že pokud bude mít aplikace více přínosného obsahu pro uživatele, i prodeje budou organicky růst.


One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.