Alman filmleri Türkiye’de

German Films ve Goethe-Institut, Türkiye’de Alman filmlerine olan ilginin artmasını amaçlayarak en yeni ve öne çıkan Alman filmlerini KINO 2016 etkinliği kapsamında, Türkiye’nin beş büyük kentinde seyirciyle buluşturdu.

Kino 2016 Diyarbakır (Fotoğraf: Twitter)

İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ve Diyarbakır’da gerçekleştirilen gösterimlerde, uzun metrajlı sinema filmlerinin yanı sıra kısa filmler ve belgesel gösterimleri de yer aldı. Büyük bir kısmı uluslararası festivallerde gösterilen bu filmlerin pek çoğu çeşitli uluslararası ödüller de kazandı. Pek çok oyuncu ve yönetmenin katıldığı etkinliğin İzmir gösteriminde, DJ ve müzik prodüktörü Mark Reeder da bulundu.

Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü için yarışan ve büyük beğeni toplayan “24 Hafta”, geçen yıl Kosova’nın Oscar adayı olan bol ödüllü “Babam”, iki kadın karakterin yolculukları aracılığıyla günümüz Avrupasının siyasi ve ekonomik hali üzerine seyirciyi düşünmeye çağıran “Bir Nefes” de Kino 2016 programında yer alıyor. Festival kapsamında gösterilen diğer filmler şu şekilde sıralanıyor : “Ansızın”, “Ben ve Kaminski”, “Vahşi”, “Happy Hour”, “Ölümcül Yalanlar”, “Herşey Yoluna Girecek”, “Küvet”, “Sadakat”, “Toni Erdmann”, “Frantz”.

Goethe-Institut sinema ve film programları sorumlusu Fügen Uğur “Kino 2016” etkinliğine gösterilen ilgi bizi cesaretlendirdi. Salonlar birkaç film dışında tam olarak dolmasa da ilgi beklediğimizin çok üzerindeydi. Büyük ihtimalle “Kino 2017" etkinliğinde tekrar seyircilerimizle bir araya gelmeyi düşünüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.