Biraz Daha Hayallerin Peşinden

Melda Öztutgan, Ahrar Dalkılınç

Sıcak bir çay içmek, ama güzelinden. Arkadaşlarınızla kendinizi iyi hissettiğiniz bir yerde oturmak, ama evde değil… İşte tam da bu fikirden doğmuş bir kafe. İkinci Eskiciler. İsmini hem edebiyattan hem de retro konseptinden almış. İkinci Eskicileri, kafenin kurucusu Kâzım Başer’le konuştuk.

İkinci Eskiciler

Binlerce kitap, retro elbiseler ve antika daktilolar ile oyuncaklar… Zaman tüneli gibi bir kafe. İkinci Eskiciler 2014 yılında, İzmir Bornova’da, bir çıkmaz sokakta kurulmuş. Kafenin işletmecisi Kazım Başer, antika eşyalar ve raflar dolusu kitap arasında, bir “hayalin” peşinden giderek, burayı kendine nefes alabileceği bir yer yaratmak için açtığını ve bunu insanlarla paylaşmak istediğini söylüyor. Başer, “ Burada kâr gibi bir amacımız yok. Arkadaşlarımızla kendimize bir yaşam alanı oluşturmak istedik ve burayı açtık,” dedi. İlk zamanlarda bir çok maddi sıkıntıyla karşılaştığını söyleyen Başer, arkadaşlarının da desteğiyle aslında bu yaşamiş alanını ayakta tutmayı başarmış.

İkinci Eskicinin iki müdavimi ; Adıgüzel (solda) ve Çororo (sağda)

İkinci Eskiciler antikalar vitrini ve kütüphanesi.

İçeri girdiğinizde binlerce kitap ve yüzlerce antika eşya sizi karşılıyor. İkinci Eskiciler popüler kafeler gibi uğrak yerlerde değil. Hatta şehrin kalabağının yoruculuğundan uzak, bir çıkmaz sokakta. Ama ismini birinden duyup burayı bulamadığınızda, kafe sahibinin sizi almaya geldiği bir yerde.

İkinci Eskiciler sanki bir kütüphane gibi. İsterseniz raflardaki kitapların arasından birini seçip orada okuyabilir, ayracınızı koyup daha sonra devam edebilirsiniz. Aynı zamanda buradan beğendiğiniz kitapları da satın alabilirsiniz.

İkinci Eskiciler’de mezat etkinliği yapılırken.

Kafe, bu eskici ve sahaf konseptinin dışında birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Her hafta başka bir etkinlik yapılan kafede plak geceleri, antika eşya mezatları ve mitoloji günleri düzenleniyor. Plak gecelerinde nostaljiyi ve mezatlarda iste açık arttırma rekabetinin heyecanını yaşayabilirsiniz.

İkinci Eskiciler’de yapılan etkinlerin afişleri.