İzmir’de caz rüzgarı

İzmir’de, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından 24'üncü kez düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivali İzmirlilerle 1 Mart Çarşamba günü buluştu. Festivalin açılış konserinde İtalyan piyanist Manuel Magrini sahne aldı.

Manuel Magrini sahnede (Fotoğraf: Onur Acımaz)

Magrini yaklaşık 1 saatlik performans sergiledi. Performansı büyük bir ilgiyle izlendi. Manuel Magrini ile kısa bir söyleşi yaptık.

Nasıl başladınız? Kariyerinizin dönüm noktasını ne olarak görüyorsunuz?

Manuel Magrini: 7,5–8 yaşlarında çocukken, klasik müzikle başladım. Aynı zamanda çaldığım parçaları süslemeye çalışıyordum, kendimden bir şeyler eklemeye çalışıyordum ama bu nasıl yapılır bilmiyordum. 13- 14 yaşımda kendi evimde iki CD kaydettim. Daha sonra Umbria’ da konservatuara başladım ve 10 yıl kadar klasik piyano çaldım. Benim dönüm noktam sanırım günümüz. Çünkü müziğimi her yerde yapabiliyorum. Konserler veriyorum.

Sizce cazın Türkiye’deki konumu nedir?

Açıkçası Türk caz sanatçılarını çok iyi bilmiyorum. Ama klasik piyano sanatçısı olan Fazıl Say’ı biliyorum. Kendimim bu konuda geliştirmem gerek.

24. İzmir Avrupa Caz Festivali

Festival yönetiminden ve İKSEV’in basın danışmalığını yapan Sirel Ekşi ile festival hakkında tüm detayları konuştuk.

Öncelikle, İzmir Avrupa Caz Festivalindeki Avrupa kısmını soralım. Neden “Avrupa” Caz Festivali?

Evet, adından da anlaşıldığı gibi Festival Avrupa cazı ile ilgili. Festival 24 yıldır Avrupa ülkelerinin Büyükelçilikleri, konsoloslukları ve Kültür Merkezinin işbirliğiyle yapılıyor. Türkiye’ nin Avrupa Birliği üyeliğinin sıkça konuşulmaya başlandığı dönemde İzmir Avrupa Caz Günleri olarak başlayan etkinlik, Gümrük Birliğine kabulümüzün ardından hızlanan süreç içinde kapsamı genişletilerek İzmir Avrupa Caz Festivali adını aldı. Festivalin amacı, Avrupa’nın ve Türkiye’nin kendi alanlarında önemli gelişmeler sağlamış caz sanatçılarını bir araya getirerek bu kültürü geniş kitlelere yaymak. Geçen 23 yıl içinde İtalya, Fransa, Avusturya ve Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinden gelen sanatçılar, Avrupa Cazındaki gelişmeleri, ulaştıkları noktaları İzmir’de verdikleri çok başarılı konserlerle yansıtıyorlar. Böylece caz sever orta kuşak izleyicinin yanı sıra çok sayıda genç izleyici Avrupa Cazını dinlemek, anlamak, öğrenmek ve sevmek fırsatını buluyor.

İKSEV’in yürüttüğü diğer çalışmalar neler?

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), İzmir’in ilk uluslararası festivallerini düzenleyen Vakıftır. 1987’de Uluslararası İzmir Festivalini, 1994’de de İzmir Avrupa Caz Festivalini düzenlemeye başlamıştır ve bu faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Aynı zamanda bir eğitim vakfı da olduğu için geleceğin sanatçılarını ve sanatseverlerini yetiştirmek amacıyla yurt içinden ve dışından alanlarında en iyi olan sanatçılarla atölye ve ustalık sınıfları düzenlemektedir. Alanında bir ilk olan MÜZİKSEV’de ise geleneksel çalgılarımız korunup tanıtılmakta ve geleneksel müziğimizle ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. İki yılda bir düzenlenen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması ile de genç bestecilerimizin yeni eserler vermesi sağlanmaktadır.

1 Mart Çarşamba Manuel Magrini açılış konseriyle başladı. Konserleri ve isimleri nasıl belirliyorsunuz?

İzmir Avrupa Caz Festivali’ ni Avrupa ülkelerinin Büyükelçilikleri, konsoloslukları ve Kültür Merkezleri işbirliği ile yapıyoruz. İş birliği yaptığımız ortaklarımız diyelim o yıl kendi ülkelerinde öne çıkan sanatçı ve topluluklar arasından bir seçim yapıyor ve isimlerini bize iletiyor. Biz de Festivale katılacak Türk grup için Türkiye’de öne çıkmış, farklı bir proje üretmiş sanatçı ve gruplar arasından seçim yapıyoruz. İtalyan caz tarihçisi, gazeteci, yazar ve eğitimci Francesco Martinelli, Festivalimizin danışmanlığını yürütüyor. İsimlerin belirlenip programın oluştururken Martinelli’nin de görüş ve önerileri önemli rol oynuyor.

Bu yılın katılımcıları kimler?

24. İzmir Avrupa Caz Festivalinin programında yine sadece kendi ülkelerinde değil Avrupa hatta dünya çapında çok iyi işler yapmış sanatçılar var. Açılış konserinde İtalyan Cazının genç yeteneği Manuel Magrini’yi dinledik. Gelecekte çok önemli yerlere gelecek üstün yeteneğe sahip bir piyanist. Otto Hejnic Trio Slovakya’nın özgün sesini getiriyor Festivale. Avusturya’nın çok önemli isimleri Triple Ace — Colour in Jazz, çok olumlu eleştirilen alan Faces albümünü tanıtacak. Dünya kadınlar gününde güzel bir rastlantı olarak Fransa’nın en güçlü kadın caz vokallerinden Marie Mifsud Beşlisi ile sahnede olacak. Ardından World Music deyince akla gelen ilk isimlerden Masaa Grubu Almanya’yı temsilen katılacak ve Arap Şiirselliğini Cazla buluşturarak cazın çok uluslu, çok kültürlü yanını bir kez daha vurgulayacak. Polonya’nın Caz Büyükelçisi Arthur Dutkiewicz ve grubu yankı uyandıran Prana albümüyle Festivalde olacak. İsviçre Cazının temsilcileri Matthias Spillmann Mats- Up ve Romanya’nın özgün sesi Sorin Zlat.

Caz Afişi Yarışması’nda kazananlar belli oldu

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın açtığı “15. Caz Afişi Yarışması” sonuçlandı. Yarışmaya İstanbul’dan katılan grafik sanatçısı Suzan Kıryaman’nın çalışması 24. İzmir Avrupa Caz Festivalinin afişi olarak seçildi.

15. Caz Afişi yarışmasına Türkiye’nin hemen her yerinden 396 Afiş katıldı. Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurul, ikinciliği Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü son sınıf öğrencisi Emre Karacan’ın, üçüncülüğü ise Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Yüksek lisans öğrencisi Sevda Ateş’in çalışmasına verdi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Görsel İletişim tasarımı 3. Sınıf öğrencisi Çağkan Küçükdağaşan’ın afişi ise Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. 22 afiş şartnameye uymadığı gerekçesi ile diskalifiye edildi.Ödüllü afişlerle birlikte toplam 33 Afiş 24. İzmir Avrupa Caz Festivali süresince Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilendi. Ödüller ve katılım belgeleri festival’in açılış konserinden önce verildi.

Suzan Kıryaman kimdir?

Fethiye doğumlu Suzan Kıryaman, Yusuf İzzet Gökçe ilköğretim Okulu’ndan mezun oldu. Öğretmenlerinin yönlendirmesiyle girdiği Muğla Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavlarını kazandı ve burada dört yıl okudu. Daha sonra ilk tercihi olan İzmir 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi yetenek sınavlarını kazanarak Grafik Tasarım bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşen Kıryaman, çeşitli reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştı. Hala bu görevi sürdüren Suzan Kıryaman, freelance illustrator olarak da çalışıyor. İleride masal kitapları yazmak ve çizmek istediğini söylüyor. Ayrıca Türkiye’deki Ethem Onur Bilgiç, Kaan Bağcı, Sedat Girgin, Zafer Boz, Aykut Aydoğdu gibi çizerleri yakından takip ettiğini söyledi. Çizgisini çok sevdiğim biraz da geç tanıdığım Jeff Östberg için ise şöyle diyor: Çizgisini çok sevdiğim ama biraz geç tanıdığım Jeff Östberg’i ise kendime idol seçtim.

Birincilik Ödülü: Suzan Kıryaman

İkincilik Ödülü: Emre Karacan

Üçüncülük Ödülü: Sevda Ateş

Jüri Özel Ödülü — Çağkan Küçükdağaşan

Kaynak: İKSEV

Merve Alparslan

Manuel Magrini

Naz Göksoy