Lider kadınların sesi

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) ve İçişleri Bakanlığı desteği ile ‘Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi’ projesi hayata geçti. Kadınlara birçok konuda eğitimler verilerek siyaset alanında ve sivil toplum kuruluşlarında lider kadınlar yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Bornova’da kadınları güçlendirmeyi amaçlayan eğitimden bir kare. ( Fotoğraf: DHA)

Günümüzde kadınların sayısı siyaset alanında erkeklere göre daha az. Bu sayıyı arttırmak amacıyla “Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi” projesi gerçekleştirildi. Sosyal hayatlarına engel olmaması için haftada bir gün saat 13:00–16:00 aralığında dersler veriliyor. Projeden her ilçe için otuz (30) kadın yararlanabiliyor. Eğitimleri akademisyenler, avukatlar ve uzmanlar veriyor. Derslerin olduğu günler iki ders veriliyor. Böylece derslerin sıkıcı olmasından kaçınılıyor. ‘Toplumsal cinsiyet, eşitlik’, ‘Tarihsel süreçte eşitlik mücadelesi’, ‘Kadına yönelik şiddet ve yasal haklar’, ‘Yerel yönetimler, görevleri, kent konseyleri, katılımcı belediyecilik ve mahalle’, ‘Hakların gelişimi ve hak temelli yurttaşlık’, ‘Kadın dostu kent’, ‘Etkili iletişim, dinleme, çatışma uzlaşma kültürü’, ‘Zaman yönetimi, verimli toplantı yapma, stresle başa çıkma, öfke kontrolü’ gibi konuları içeriyor.

Nasıl başvurulabilir?

Eğitimlere katılmak isteyen kadınlar Kent Konseylerine veya Belediyelere başvurabilirler. Ayrıca hiçbir ücret ödemeleri gerekmiyor. KADER Başkanı Fatma Tunç Köprülü “Eğitimlere her kadın başvurabilir. Ev hanımı olup siyasi çalışmalar yapmak isteyen kadınlar da olabilir. Amacımız kadınların aktif olarak sivil toplum kuruluşlarında ve siyasi partilerde çalışmalarda yolunu açmak.” dedi. Hayata geçirilen “Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi” projesi belirli amaçları olan, aldığı eğitimler doğrultusunda planları olan kadınlara hizmet veriyor. Bunlardan bir tanesi siyasi çalışmalar yapmayı amaçlayan kadınlar.

Kadın paydasında birleşmeyi hedefleyen dernek başkanı, siyasette kadınlara daha fazla yer verilmesi için çabaladıklarını belirtti. ( Fotoğraf: http://www.sivilsayfalar.org)

Her partiye eşit uzaklık

KADER Başkanı Köprülü, muhtar ve belediye meclis üyesi olmak isteyen girişimci kadınların sayısının arttığını belirtti. Köprülü “İzmir kadınları oldukça girişimci ve istekli. En fazla aday adayı İzmir’de görülür. Öğrenim görememiş olabilir, istekli ve cesaretli olması yeterli.” dedi. Ayrıca, partilerde çalışan kadınların sayısının fazla olduğunu belirten Köprülü, KA.DER’in tüm partilere eşit uzaklıkta olduğunu dile getirdi. Yönetim kurullarında her partiden kadın bulunuyor.