Procrastination - Erteleme Hastalığı

Ahrar Dalkılınç

Kaynak: www.linkedin.com

Yapılacak bir çok işim var ama zaman o kadar hızlı akıyor ki… Mesela şimdi olduğu gibi. Ben Ahrar Dalkılınç. İzmir Ekonomi Üniversitesinde Medya ve İletişim öğrencisiyim. Bu yazıyı stüdyodaki ödevim için yazıyorum. Şu an 29 Ekim Pazar ve saat 14.41. Ödeve ise cuma günü saat 19.00 da başladım. Yani ben de bir “procrastnator”ım :). Acaba “Procrastination” yani Türkçesiyle “Erteleme Hastalığı” nedir?

İngilizcedeki karşılığı ‘Procrastination’ olan ‘Erteleme Hastalığı’. İsmi yüzünden bir hastalık zannedilse de, aslında erteleme hastalığı bir sendrom… Ve çağımızın hastalığı sayılan bu sendromun en kötü tarafı ise, erteleyicilerin kendi kendilerini sabote etmeleri ve performanslarının düşmesine sebep olmaları… Kronik erteleme hastalığı uzun vadede insanın sağlığına, kariyerine, eğitimine mal oluyor. Ertelemek aslında herkeste görülen bir alışkanlık ama bu durum alışkanlıktan çıkarak bir sendrom haline geldiyse, hayatınızı daha da etkilemeden tedaviye ihtiyacınız var demektir.

Hastalığının belli başlı nedenleri:

  • Mükemmeliyetçilik
  • Motivasyon Eksikliği
  • Kişiye uygun olmayan proje, ödev, iş seçimi
  • Başarısızlık şeması, yani “zaten başaramam” inancı
Aslında daha önce de başlayabilirdim ama bu ödev mükemmel olmalı (Mükemmel olmayacaksa ne anlamı var ki?) . Bu yüzden bütün şartlar uygun olmalıydı. Bu ödeve 3 gün boyunca sayısız kez başlama girişimi ve bu sabahtan itibaren tam 5 kez bilgisayarı açıp biraz Google da tarama yapıp Youtube da birkaç ilginç video izleyip “Kendimi tam olarak hazır hissedeyim, başayacağım.) deyip kapattım ve 6 saatin sonunda ancak (!) başlayabildim. Ve sadece 3 paragraf yazmış olmama rağmen saat 18.29…

Erteleyicilik ve tembellik aynı şeyler değildir. İkisinin tek ortak noktası bir işi yapması gerekirken günün sonunda ikisinin bir ürün ortaya çıkartmış olmamasıdır. Tembeller, yapmaları gerektiği şeyleri yapmadıkları zaman her hangi bir vicdan azabı veya üzüntü çekmezler. Ama erteleyiciler, tüm plan ve programı önceden yapıp, daha sonra bunları yapamadıkları için kendilerini kötü hissederler. Eğer siz de kendinizde bu tip durumlarda hissediyorsanız, siz de bir erteleyici olabilirsiniz.

Peki hastalığın tedavisi var mı? Psikologlara göre bu durumun tedavisinden ziyade kontrolü tamamen kendimizde… Erteleyici kişiliğe sahip olan birine ‘işlerini vaktinde bitir’ demek, çok hasta birine ‘hadi dışarı çıkalım’ demek gibi bir şey!

O yüzden kişi olarak bu sorunu öncelikle bu sorunu kabullenin ve hayatınızda küçük değişiklikler yapın. En azından başlayın. :)

Bunun için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Bu linkten bazı yöntemlere ulaşabilirsiniz. Bunların dışında Pomodoro Tekniğini de kullanabilirsiniz.

Son olarak şu an saat 02.02 ve yazımı tam 3 gün 12 saat içinde tamamlayabildim…
Umarım ben de bu illetten kurtulabilirim…