Referanduma 3 kala: “OHAL sandık müşahitliğine engel değil”

16 Nisan’da yapılacak halk oylaması için partilerin yürüttüğü kampanyalarda son viraja girildi. “İzmir’in Sandıkları” sözcüsü Semih Taşcan ile sandık güvenliği için yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini konuştuk.

Referanduma sadece üç gün kaldı. Betül Aydoğan Ünal, Aljazeera Türk’te yayımlanan yazısında, sandıktan çıkan sonucu, sandığa gitmeyenlerin ve sahip oldukları büyük seçmen kitleleriyle büyükşehirlerin belirleyeceğini ifade ediyor. Bu belirleyici etki oyların güvenliği için daha büyük önem arz ediyor. İzmir’in Sandıkları tam da bu sebeple İzmirlileri hem oy vermeye hem de seçimin adil şartlarda gerçekleşmesi için sandık başında nöbet tutmaya çağırıyor.

İzmir’in Sandıkları, bu halk oylamasında Oy ve Ötesi’nin yarattığı boşluğu mu doldurmayı hedefliyor?

Öyle olduğu söylenebilir, referandumda sandık güvenliği için çalışmak isteyen ama gönüllü müşahit organizasyonu yapacağını ilan eden bir girişimin ortaya çıkmaması üzerine bir araya gelen gönüllüler olarak bu işe giriştik. Ama Oy ve Ötesi, ülkenin her yerinde organizasyon yapan bir dernekti, biz kalan süreyi de göz önünde bulundurarak sadece İzmir için çalışma yapmak için yola çıktık. Kuruluşun ardından yaptığımız açıklamalarda da diğer şehirlerdeki yerel girişimlerle sitemizin altyapısını ve eğitim materyallerimizi paylaşabileceğimizi beyan ettik.

“En çok başvuruyu Karşıyaka, Konak, Bornova, Güzelbahçe gibi merkez ilçelerden alırken en az başvuru Ödemiş, Tire, Karaburun gibi uzak ilçelerden aldık.”

Platform çok az bir zaman önce kuruldu. Bu kısa sürede istediğiniz çalışmaları yapabildiniz mi? Süreç nasıl ilerliyor?

Kurulalı iki ay bile olmadı. Kuruluşta hedefi büyük tutarak her sandıkta bir müşahit, her mahallede bir avukat görevlendirmeyi hedeflemiştik. Ama sürenin azlığı nedeniyle bunun için gereken gönüllü sayısına ulaşamadık. Avukat hedefimize ise İzmir Barosu’nun da desteğiyle büyük oranda yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Şu anda merkez ilçelerdeki her binada birkaç gönüllü müşahit ve ortalama 10 gönüllüye karşılık bir avukat görevlendirmesi yapmış durumdayız.

İzmir’in Sandıkları, İzmirlileri oylarına sahip çıkmaya çağırıyor. (Görsel: https://www.facebook.com/izmirsandik )

İzmir’in tüm ilçelerinde sandık güvenliği için çalışıyorsunuz. En çok başvuruyu en az ve en çok hangi ilçelerden aldınız?

En çok başvuruyu Karşıyaka, Konak, Bornova, Güzelbahçe gibi merkez ilçelerden alırken en az başvuru Ödemiş, Tire, Karaburun gibi uzak ilçelerden aldık, Menderes ve Torbalı gibi nüfusu nispeten fazla olan ilçelerden gelen başvuruların ise nüfusa oranla az olduğunu söyleyebiliriz.

İçinde bulunduğumuz bu son hafta içinde neler yapacaksınız? Hala ihtiyaç olan ilçeler için gönüllü başvuruları devam ediyor mu?

Son güne kadar tüm ilçelerden başvuru almaya ve eğitimlere devam etmeyi planlıyoruz.

16 Nisan’dan sonraki seçimlerde de çalışmaya devam etmeyi planlıyor musunuz?

Kısa sürede güzel işler başarmış böyle bir organizasyonun devam etmesini elbette isteriz ama bu konuda gönüllülerimizle bir araya gelip karar vermemiz gerek.

İzmir’in Sandıkları, verdiği eğitimlerle gönüllere 16 Nisan’da neler yapacaklarıyla ilgili yol gösterdi. Müşahitlik başvuruları referandum gününe kadar devam ediyor. (Görsel: Facebook/ İzmirin Sandıkları)

OHAL döneminde ilk kez sandığa gidiyoruz. Bunun bu süreçte yarattığı, seçim günü yaratacğı değişiklikler var mı?

OHAL’de referanduma gidilmesi pek çok kişinin kafasında gönüllü müşahitlik konusunda çekince doğuruyor. Şu bilinmeli ki, OHAL doğal afet ya da genel güvenlik tehlikesi gibi durumlarda hızlıca kararlar alınıp uygulanması için öngörülmüş bir yasal durum. Dolayısıyla OHAL Kanunu’nda seçim mevzuatında değişiklik yapan, seçim sürecinde farklılık doğuran bir hüküm yok. Bu konuda geniş kapsamlı olarak yazılmış bir makale internet sitemizde mevcut.

Oluşumunuzda İzmir Barosu’nun da desteğini alıyorsunuz. Avukatlar, çalışmalarınızda nasıl bir rol üstleniyor?

Avukatlar sandık başındaki müşahitlere hukuki destek vermek, müşahitlerin karşılaşacakları bir sorunda iletişime geçerek ya da gerektiğinde sandık başına gidip kurulla görüşerek seçim sürecinin düzenli olarak yürümesi için çalışacaklar. Sandık başında gelişebilecek sorunlarda gerekli şikayet ve itirazlar da avukatlar aracılığıyla yapılacak.