Melnzemes darbi
Published in

Melnzemes darbi

Kāpēc kvinoja nevis kartupelis?

Kad pirms pāris dienām kādā sarunā, tuvi draugi uzjautāja: “kāpēc mazā zemes ĀBECĒ pie K burta ir kvinoja nevis kartupelis?” sapratu, ka ir pienācis laiks paskaidrot sīkāk.

Nelielam ievadam. Šajā pavasarī mazo bērnu grāmatu plauktos nonāca mazā zemes ĀBECE. Burtu grāmata, veidota no krāsainām un garšīgām lietām, kuras izaudzējamas tepat Latvijas zemē. Augļi, ogas, dārzeņi, garšaugi un zaļumi — pirmās garšas, ko iepazīst mazais cilvēkbērns, augot Latvijā.

Kad strādājām pie mazās zemes ĀBECES, pie katra burta piemeklējām lietas, kuras atbilst trim kritērijiem:

  • tās visas ir ēdamas,
  • izaudzējamas tepat pie mums Latvijā,
  • pēc iespējas dažādas un netipiskas.

Tāpēc pie burta G ir godži nevis gurķis, pie Z ir zīdkoks nevis zemene un pie T ir topinamburs nevis tomāts.

Mēs paši savu mīlestību uz zemi atklājām tieši caur šīm Latvijas dārziem netipiskajām lietām — arbūziem, sparģeļiem, fizāļiem, zīdkokiem un valriekstiem.

Šī mazā burtu grāmatu ir mūsu centiens šo mīlestību nodot tālāk gan pašiem mazākajiem, gan viņu vecākiem, tantēm un onkuļiem.

Kad mūsu ģimenē piedzima pirmais dēls Rūbenss, vēlējos viņam nodot šo brīnumaino atziņu, ka mūsu zeme spēj dot neticami krāšņu un bagātīgu ražu. Ja vien spējam ieklausīties, mācīties un atgriezties pie saknēm. Ielikt sēklu zemē, nedaudz aplaistīt un vērot, ka izaug prieks.

Šķiet, ka savu pirmo sparģeli apēdu, kad man bija stipri pāri divdesmit. Atbraukušu kaut kur no tālā Peru. Mūsu dēls Rūbenss — tiklīdz spēja sakožļāt. Pašu audzētu, nolauza turpat no dobes.

Šī ĀBECE ir kā pirmā pavāgrāmata pašiem mazākajiem. Burti veido teikumus tāpat kā ēdiena sastāvdaļas veido receptes. Apzinoties mūsu zemes bagātību, uz galda liktais ēdiens būs daudzveidīgāks un izsacītie teikumi sirsnīgāki.

Mazā zemes ĀBECE apvieno trīs mīlestības — uz bērniem, dizainu un dārzu. Šīs trīs lietas mūsu dzīvē ir ienesušas milzīgu daudzumu prieka un kvalitātes. Mūsu mērķis ir par šīm lietām (dārzu un labu dizainu) stāstīt bērniem jau no agras bērnības. Ar mazo zemes ĀBECI iespējams iepazīties www.zemesABECE.lv

--

--

--

Pilsētnieku pirmie soļi dārza darbos, audzējot un rokoties pa zemi

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Mikelis Bastiks

Mikelis Bastiks

«Asketic» brand design studio, co-founder. Weekend gardener.

More from Medium

International Day of Reflection on the 1994 Genocide against the Tutsi in Rwanda

Welcome to r/Coinbase | Support: support.coinbase.com | Official Coinbase phone number: 18444911714

“The unknown, change and otherness” — Darío Sztajnszrajber

6/27/2022