Jak vznikl nápad na vzdělávací aplikaci Mentedy

Lukáš Vencálek
Mentedy
4 min readDec 26, 2018

--

Když jsem poprvé přišel s myšlenkou Mentedy, vůbec jsem netušil, co mě čeká. Rozsah projektu/vývoje, poskládání a následný management týmu, komunikace s investory a okolním světem a v neposlední řadě celková organizace práce. Jak myšlenka na vlastní startupový projekt vznikla?

Vše začalo u studenta

Kdysi můj kamarád rozjížděl webovou službu. Princip byl poměrně jednoduchý. Máš nápad na projekt a potřebuješ lidi? Popiš myšlenku a my tě spojíme s těmi, kteří ti pomůžou projekt realizovat.

Než službu oficiálně spustil, požádal mě, abych do aplikace zadal vzorový úkol. Vybral jsem projekt, který mi kdysi přišel zajímavý, ale po nějaké době budování jsem se na něj vykašlal. Nic jsem si od toho nesliboval a o to víc mě překvapilo, když se mi ozvali dva studenti se zájmem o spolupráci. Jeden z nich mě vážně zaujal.

Nešlo mu totiž ani tak o projekt samotný, chtěl hlavně spolupracovat a učit se od někoho zkušenějšího. Já jsem se k projektu neměl v plánu vrátit a celé to bylo jen pro test kamarádovy aplikace. Přesto mě myšlenka spolupráce s někým méně zkušeným dost lákala.

Mezitím co jsem se rozmýšlel, výše zmíněný student našel projekt, který naplnil jeho očekávání. Když jsem následně hledal místo, kde bych mohl s někým méně zkušeným spolupracovat, nenašel jsem ho. Resp. jsem nenašel koncept předávání znalosti, který mě zajímal. Zároveň jsem si uvědomoval, že kdybych měl možnost kontaktovat někoho zkušenějšího dřív, ušetřilo by mi to hromadu času a stresu při vlastním studiu a následném přechodu do praxe.

Tak jsem si řekl, že takové místo vytvořím — Mentedy.

Co je to Mentedy?

Už to bude více než rok, co s kamarády/kolegy vyvíjíme vzdělávací portál, kde (se) můžeš učit, ať jsi kdokoliv.

Představ si, že ti učitel nebo nadřízený zadá úkol, u kterého absolutně netušíš, co máš dělat. V ideálním případě se zeptáš kolegů, kamarádů, spolužáků nebo třeba rodičů. Chvíli společně přemýšlíte a je hotovo.

Jenže co když ti nikdo z nich není schopný poradit? Jsi odkázaný sám na sebe, vynaložíš spoustu energie a času tvorbou něčeho, u čeho do poslední chvíle nevíš, jestli bude fungovat.

Nebo si představ, že se chceš naučit anglicky. Jenže si nejsi jistý kvalitou lektorů ve svém okolí. Jinými slovy nemáš jistotu, že za svoje peníze dostaneš službu v takové kvalitě, jaké očekáváš. Nebo jsou ve tvém okolí pouze skupinové kurzy, a to tvému introvertnímu já také nemusí sedět.

Na druhou stranu, co když umíš něco, co druzí potřebují? Kde to nabídnout, prodat a zužitkovat? Je jedno, jestli jsi profesionální mentor, lektor, manager nebo člověk, kterého prostě jenom baví právo, vyšívání nebo auta. Když tě lidé nemají kde najít, nemůžeš jim nabídnout to, co umíš a v čem oni sami tápou.

A tohle vše řešíme. Tvoříme webovou aplikaci…

  • kde si najdeš sympatického mentora (kterým můžeš být i ty sám!), který tě buď něco naučí, nebo ti poradí s problémem, který momentálně řešíš
  • kam můžeš přijít a nabídnout svoji znalost, je jedno jestli jsi student nebo manager — ve chvíli kdy ji bude někdo potřebovat tak tě osloví
  • kde můžeš svoji znalost zužitkovat, vydělat si, navázat kontakt nebo získat dobrý pocit z toho, že pomáháš někomu kdo to potřebuje
  • kde budeš v bezpečí, nad vším budeme držet ochranou ruku a tím pádem vždy dostaneš to, co očekáváš
  • kde ti budou rozumět, protože ty sám rozhoduješ o tom, kdo tě učí nebo naopak, komu pomáháš

Chceme Mentedy otevřít všem, kteří mají chuť (se) učit. Takhle jednoduché to je. Bez ohledu na pohlaví, tituly, lokalitu nebo sociální status.

Na projektu makáme každým dnem. Věříme, že to nebude dlouho trvat a základní verzi brzy spustíme.

Detailněji Mentedy popíšeme v dalším článku. Ještě jednou představíme základní koncept a rozvineme dílčí principy, aby si tak každý dokázal představit, jak to bude fungovat. A tím pádem, na co se má těšit. :)

Tenhle blog chci pojmout jako osobní deníček aplikace Mentedy. Podělit se s vámi o to, co v rámci budování aplikace, brandu, firmy řešíme. Na jaké jsme narazili překážky nebo naopak co nám udělalo radost. Chci s vámi sdílet naši cestu, která by vám mohla pomoci při vašem vlastním cestování nebo osobním rozvoji. Upřímně a otevřeně. Jak by řekl náš copywriter Paťas, bez PR bullshitu.

Kdo dělá na Mentedy?

Lukáš Vencálek
Já jsem Lukáš a jsem zakladatel. Projektově Mentedy vedu, držím a rozvíjím jeho vizi, hledám příležitosti a partnery. Zároveň samotnou aplikaci navrhuji a vyvíjím. Mám dlouholetou praxi jako .NET a Angular vývojář.

David Jambor
David, product designer, je součástí projektu od samého začátku a je to ten kdo dává projektu reálnou tvář, zjišťuje potřeby uživatelů, validuje design, vymýšlí jednoduché user flow, interakce a je zodpovědný za celý vizuál Mentedy.

Michal Kortan
Michal je .NET a Angular vývojář a spolu se mnou přivádí jednotlivé části aplikace k životu.

Patrik Gajdoš
Patrik řeší copywriting, UX, analytiku a celkový marketing, který chceme momentálně nakopnout.

Za ten rok se nám hromada věcí povedla a hromádka nepovedla. Důležité je, že se hýbeme správným směrem. Že nám projekt roste před očima. Že nás to neuvěřitelně naplňuje a hlavně, že to baví lidi kolem nás — to je nejdůležitější. Jsme připraveni čelit všem výzvám, které přijdou. Jsme přesvědčeni o tom, že tvoříme něco opravdu velkého. Něco, co může změnit budoucnost nás všech. Buď u toho i ty.

Sleduj nás na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Brzy se podělíme o další střípky z naší cesty za jednodušším vzděláváním. :)

--

--

Lukáš Vencálek
Mentedy
Editor for

I’m founder of Mentedy and software developer. I truly respect great people and their work. Trying to follow their stories and create my own.