Başarıya giden yol: İşe Alım Stratejisi

Her firma için farklı lokasyon ve departmanlarda çalışacak, ve farklı yeteneklere sahip olan çalışanların seçilmesi zor bir iş olabilir.

Önemli olan firmanın, çalışanına kendisini rahat hissedebileceği bir çalışma ortamı sunması, aynı zamanda çalışanın temelde yaptığı işe olan katkılarını görmesidir. Aberdeen Grup’a göre işten ayrılmaların %20’si çalışma hayatının ilk 20 gününde oluyor. Bütün bunlar stratejik işe alım programları uygulandığı takdirde bu oranın azalacağına işaret ediyor.

Aynı zamanda sadece programı uygulamak yeterli olmuyor, programın başarı derecesi de önemli bir faktördür.

Eğer bütün çalışanların isteklerini tatmin edecek bir program tasarlamak istiyorsanız bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor

· Kısa dönemli tepkiler yerine uzun dönemli stratejilere odaklanın

· Ölçülebilir veriler belirlemeye çalışın

· İşe alım sürecini kişiye özel tasarlamaya çalışın

Stratejik işe alım süreci nedir?

Stratejik işe alım süreci işe yeni başlayan bir işçinin sadece firmanın misyon ve vizyonunu bilmesi demek değildir. Her firma çalışanını kaybetmemek için onlara verimli ve yüksek enerjili bir çalışma sağayacak motivasyonu, ve aynı zamanda sürekli katılım gösterebilecekleri ortamları sunmalıdır.

Mark Stein’e göre stratejik işe alım süreci çalışanlara belirli bir zaman içinde gerekli olan bilgileri öğrenme ve uygulayabilmeleri için tanınmış bir süreçdir.

Temelde uygulanabilir iki tip işe alım programı vardır :

1. “Buddy” programı genelde dönemsel çalışanlar veya işe yeni başlayanlar için uygulanır. “Buddy” çalışana firmadaki ilk günlerinde yardımcı olup yol göstermeye çalışır. Çalışanların firmada mutlu olmalarına ve ilk günlerindeki adaptasyon problemlerini hızlı bir şekilde çözmeye yönelik bir programdır. Bu program genelde çalışanları organizasyon kültürüne adapte etmek için kullanılır.
2. Genişletilmiş işe alım: Bu programda firma çalışanlarına edindikleri teorik bilgileri pekiştirmelerine ve uygulamalarına yardımcı olur. Bu gibi programlar çalışanların verimlilik derecelerini artırmakla birlikte onları firmada çalışma isteklerini de arttırır.

Ölçülebilirlik başarılı işe alım süreci için gereken önemli etkenlerden biridir. Ölçülebilirlik yöneticilere organizasyon içerisinde güvenilir bir program tasarlamalarına yardımcı olur ve doğru çalışanı doğru yerde kullanmayı hedefler.

Düzgün işe alım süreci çalışanın istekleriyle ölçülebilir verilerin birleşmesinden ortaya çıkar. Verimli bir program hazırlamak için belirtilen adımların uygulanması gerekir.

Öncelikle bütün organizasyon için uygulanabilir bir yapı oluşturulmalıdır. Bütün çalışanlarda eksik olan temel noktalar belirlenmeli ve bunun aradan kalkması için yollar araştırılmalıdır. Daha sonra her bir departmanın kuralları ve koşulları incelenmelidir. En sonda her göreve uygun kişiselleştirme çalışmaları yapılmalıdır.