İŞİ BİLENLERDEN GİRİŞİMCİLERE YOL GÖSTEREN TAVSİYELER

Girişimcilere belki de en büyük desteklerden biri yine girişimcilerden yada en azından benzer pozisyonlara sahip olan iş dünyasına yön veren isimlerden gelecektir. Girişimcilere verilen en önemli tavsiyelere bakmak gerekirse;

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın
“Kendi işini yapmak isteyen insanlar için en önemli şey tecrübedir. Çünkü tecrübe ile fiziki gücün kesiştiği nokta, sizin girişimciliğinizin patladığı nokta olacaktır. Ayrıca yeni nesil olarak sizlerin daha eğitimli, daha bilgili geldiğinizi kabul ediyoruz. Kendinizi geliştirmekten kaçınmayın. Mutlaka yabancı dil ve diller öğrenin. Çünkü, artık lokal değil uluslararası iş adamlarına ihtiyaç var.”
 
FIBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin
“Güçlü ve zayıf yönleriniz ile ilgili gerçekçi olun. Neyi bilmediğinizi bilin. Bunu bildiğiniz noktada ekibinizi zayıf 
yönlerinizi tamamlayacak kişiler ile güçlendirebilirsiniz, doğru mentorleri seçebilirsiniz.”
 
Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın
“Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir. Hedefiniz insanların yaşamlarına “Bu olmadan önce ne yapıyormuşuz?” dedirtecek şekilde dokunmak olsun. Hayallerinizin peşinden koşun, kendinize büyük hedefler koyun, engellerin çözümü, ararsan mutlaka var.”

G3 Platformu Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz
 “Girişimciliğin altın kuralının doğru iş planından geçtiğine inanıyorum. Girişimciler gelir ayağı ve pazarlama ayağı çok iyi tanımlanmış bir plan yapmalı. Girişimciler dogmaları sorgulayarak, kalıpları kırarak, ezber bozarak, yaptığı işe ve dünyaya bakarsa iş fırsatlarını daha iyi görebilirler. Bir fikir bir girişim başarısız olabilir ama senin olman için bir sebep yok, Denenmemişi deneyebilirsin, farklılaşarak öne çıkabilirsin. Neden olmasın?”

Doğan Online Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner
‘’Gelecekte iş yapış şekillerindeki değişimin en önemli belirleyicisi teknoloji olmaya devam edecek. Girişimcilerin teknolojideki gelişmelerin mümkün kıldığı yeni fikirleri kovalamak adına her zaman tetikte kalmalarında yarar görüyorum. Aynı zamanda neyi kaçırdıklarının muhasebesini de gerçek zamanlı olarak yapmaları gerekiyor. İşinde yenilik peşinde koşmayanların eninde sonunda rekabette geride kalacağı, yeni girişimlerin daha cazip vaatlerine tarihte hiç olmadığı kadar kısa bir sürede yenik düşeceği bir ‘global gerçeklik’ çağı yaşıyoruz. Bu dijital çağın kilit girişimci niteliklerinin ise yaratıcılığı beslemek, vasat ile yetinmemek ve sorgulayıcı ve araştırmacı beyinlerden olan ekiplerle çalışmak olduğu inancındayım.’’
 
Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras
“Kadın girişimciliğini artırmak için öncelikle kadının kendi önünde kendisinin engel olmaması gerekli. İddia ediyorum aynı zamanda hem çocuk emziren, hem yemek yapan, hem sunum yetiştiren, hem şirketin finansallarıyla uğraşan hem de telefona cevap veren kadın pek çok şeyi erkeklerden daha kolay yapabilir.

KAYNAKÇA