Wstęp do Chatfuela. Poradnik #1

Poniższy tekst jest wprowadzeniem do narzędzia Chatfuel.

👉 Znajdziesz mnie w sieci: Facebook | Twitter | Instagram | YouTube | Blog


Narzędzie do budowy botów: https://chatfuel.com/

Chatfuel

Launch a full-featured chatbot in 7 minutes.

Ten komunikat kusi i jest prawdziwy. Rekomenduję jednak, abyś zaczął swoją przygodę z tym narzędziem od poznania całego interfejsu. Dzięki temu budowa botów będzie przebiegała sprawniej.

No i przy okazji poznasz wszystkie funkcje :)

Logowanie i rejestracja

Po kliknięciu Get Started For Free zostaniesz poproszony o autoryzację swoim profilem na Facebooku. Jest to niezbędne, ponieważ narzędzie potrzebuje dostępu do Twoich fanpage’y.

Boty działają tylko i wyłącznie na profilach firmowych.
Tworzenie konta w Chatfuel’u

Widok panelu głównego

Po zalogowaniu do Chatfuel’a ukaże Ci się widok, gdzie możesz tworzyć nowe lub edytować gotowe boty.

Widok dashboardu w narzędziu Chatfuel.

Dashboard — to tu zbudujesz bota

Całość jest podzielona na trzy elementy. Z lewej strony znajdziesz Menu odpowiedzialne za poszczególne sekcje. Znajdziesz tam ustawienia sekcji AI, dostęp do analizy, konfiguracji menu głównego. To właśnie tam znajduje się Broadcast, sekcja odpowiedzialna za wysyłkę treści.

Lewe Menu w narzędziu Chatfuel.

O poszczególnych sekcjach powstaną osobne teksty. Ten ma za zadanie Cię wprowadzić w cały interfejs. Idziemy do najważniejszego, serca Twojego bota.

Twój szkielet bota

W tym miejscu możemy w tym miejscu wyróżnić kilka elementów. Ich zadaniem jest porządkowanie poszczególnych elementów, składających się całość. Możesz tu spotkać:

  • Blok — pojedynczy element, który pełni funkcję jednej akcji w Twoim bocie. Możesz tam umieścić format tekstowy, stworzyć integrację, osadzić pluginy. Twój bot będzie się składał z bloków.
  • Grupa — to nic innego jak zbiór bloków, które możesz posegregować ze względu na funkcję, czy poziom zagnieżdżenia w strukturze.
  • Sekwencje — to pewnego rodzaju scenariusz, który składa się z bloków, gdzie każdy kolejny jest wyzwalany w określonym opóźnieniem. O możliwościach tej automatyzacji pisałem tutaj.
To w tym miejscu znajdują się poszczególne bloki, które tworzą Twojego bota.

Tworzenie nowego bloku

Jeżeli chcesz stworzyć nowy blok to wystarczy, że klikniesz na znaczek ,,+”.


Welcome Message oraz Default Answer

Pierwszy test na spostrzegawczość. Sporo osób zaczyna klikać i tworzyć nowe bloki, potem publikuje bota i okazuje się, że widzi:

No trudno. Zdarza się ;)

Na samej górze znajdują się dwa bloki, które są elementami stałymi.

Nie możesz ich usunąć, ani zmienić lokalizacji.
Welcome Message — w tym bloku edytujesz treść wiadomości, którą zobaczy każdy z użytkowników, który uruchomi Twojego bota. Jest to wiadomość, która jest wyświetlana po kliknięciu przycisku Rozpocznij.
Default Answer — jest to blok, który odpowiada za niestandardowe odpowiedzi. Jest on wykorzystywany wtedy, gdy bot nie rozpozna komendy wprowadzonej przez użytkownika. Innymi słowy, jest to wiadomość, którą zobaczy użytkownik, gdy Twój bot nie zrozumie co użytkownik chce zrobić.
Jednym z rozwiązań jest umieszczenie tam pluginu live chat, o którym pisałem tutaj.

Budowa pojedynczego bloku

W jaki sposób umieścić treść, przyciski oraz gdzie znaleźć dodatkowe integracje?

To Twoje centrum dowodzenia. Tutaj możesz zobaczyć z jakich elementów składa się poszczególny blok.

Nazwa Twojego bloku

Jest to nazwa, która jest widoczna tylko dla Ciebie. Ma służyć przede wszystkim Tobie. Na jej podstawie jest generowany specjalny reflink za pomocą, którego możesz kierować np. za pomocą Facebook Ads ludzi do tego konkretnego bloku.

Edycja nazwy poszczególnego bloku.

Edytor, czyli centrum możliwości

To tu znajdują się wszystkie dodatkowe integracje oraz formaty, które możesz wykorzystać w swoim bocie. Warto sprawdzić i poznać każdą z form. W tym tekście jednak nie będę omawiał każdej z niej. Chciałem tylko zaznaczyć, gdzie możesz je znaleźć. Kolejne poradniki będą je opisywały dokładnie.

To właśnie w tym miejscu znajdziesz wszystkie integracje, które sprawią, że Twój bot będzie jeszcze silniejszy.

Najczęściej wykorzystywane formaty są wyciągnięte bezpośrednio do dolnego menu. Wystarczy, że klikniesz na Text, Typing, czy Image. Za pomocą suwaka, który znajduje się po lewej stronie każdego z elementów możesz decydować o kolejności ich wyświetlania w Messenderze.

Zasada zawsze jest ta sama: od góry do dołu. W takiej kolejności są wyświetlane elementy dla użytkownika.

PRO TIP: Niekiedy gify, czy obrazki umieszczone na samej górze ładują się dłużej niż tekst, który jest pod nim. Może się wtedy zdarzyć, że tekst zostanie wyświetlony jako pierwszy. 
Co zrobić?
Osadzać lekkie grafiki. To narzędzie Ci pomoże: https://kraken.io

Testowanie własnego bota. Bez potrzeby fanpage’a.

Wiem po sobie, że przed podłączeniem bota do swojego profilu sprawdzałem wszystko sto razy. Na szczęście Chatfuel umożliwia funkcję testowania bez konieczności podłączenia go do naszego, często firmowego profilu.

Wystarczy, że klikniesz Test This Chatbot, a na Facebooku będzie czekała na Ciebie wiadomość.

To pierwszy tekst z serii poradników na temat Chatfuela. Zakładam, że uda mi się opisać każdą z funkcji. W ten sposób powstanie kompletny przewodnik w formie tekstowej, podzielony na konkretne funkcje i obszary Messengera.


Jeżeli interesuje Cię Messenger i jego wykorzystanie to wpadaj do naszej grupy na Facebooku.

Dołącz do największej społeczności Messengera: https://www.facebook.com/groups/1866377306946393/