Jak přemýšlet o udržitelnosti podnikání v nevýrobních firmách?
“My třídíme, přispíváme lidem na Multisport jednou ročně uklidíme odpadky. Tak jsme se přišli inspirovat, jak bychom se mohli chovat víc sustainable.”
Znáte to? Já až moc dobře. Bydlím a pracuji v Brně, kde hrdě říkáme, že máme “malé Sillicon Valley”, tedy místo plné moderních, IT a technologických firem. A tyto firmy intenzivně přemýšlejí o tom, jak být dobrými zaměstnavateli a sousedy. Jak snižovat svůj enviromentální dopad. A často jim chybí trocha nadhledu, co že ta udržitelnost může znamenat. Že je to víc než třídit.
Není se čemu divit. Když procházíte informace třeba o cirkulární ekonomice, většinou najdete inspiraci pro design produktu, někdy pro design služby, která se váže na produkt, ale málo kdy vidíte cirkulární ekonomiku uplatněnou ve světě IT, kde nic fyzického nevzniká a hlavním odpadem je teplo ze serverů a lógr z kafe.
Ráda bych tedy rozdělila a pojmenovala 5oblastí, ve kterých může firma přemýšlet o šetrnosti a udržitelnosti:
1. Core business a business model
Tedy, co vlastně dělám, vyrábím a jaký to má dopad na životní prostředí a společnost. Relevatní otázka tady podle mě není o tom, co můžeme dělat pro to, abychom neškodili, ale co můžeme dělat pro to, abychom pomáhali, aby díky nám příroda i společnost vzkvétala. Krásně se tu dá odkázat na SDG's, které pojmenovávají 17 cílů, ke kterým se může každý jedinec i třeba firma vztáhnout, vybrat si, co rezonuje se samou podstatou jejich existence a umocnit dopad a naplňování těchto cílů.
Například Pábení také nic nevyrábí a naše odpady tvoří hlavně post-it papírky a vypsané fixy. Pokud ale designujeme řešení pro klienta, aktivně hledáme, kde leží smysl jeho práce. Jak svojí činností pomáhá zbavovat svět balastu? Proto máme dveře otevřené pro neziskovky, které chtějí nastavit své služby na principech HCD a proto se šťouráme ve firemních hodnotách a vizích. Dává to totiž smysl.
2. Partneři, klienti a jejich dosah
Pokud děláte jako firma supportní business (programujete back end, databáze, analyzujete data, jste shared service centrum…), máte vždy klienty, kteří vaše řešení uplatňují v reálném světě. Otázka pak je, jak vaše služby pomáhají klientům a obchodním partnerům měnit svět k lepšímu, případně jaký mají enviromentální a společenský dopad.
Například firma, která programuje integrovaný systém pro kamionovou dopravu, může přemýšlet nad tím, jak její software v důsledku ušetří spotřebu paliva, usnadní přechod na obnovitelné zdroje pohonu atd. Ředitel armády programátorů dopad na životní prostředí sám nezařídí, ale jeho klienti, kteří budou software využívat, ano.
3. Zázemí , budova, majetek, zaměstnanci
Výraznou ekologickou stopu mají firmy i jako obyvatelé business parků. Studie zpracovaná pro město Brno říká, že emise C02 jsou až z 30% tvořeny soukromým sektorem. Budovy spotřebovávají energii a vodu, lidé jezdí do práce, vybavení se obnovuje a vyhazuje. Na všechno firemní zázemí se mohu dívat pohledem udržitelnosti a šetrnosti. Existují iniciativy jako Zero waste Hero od Envirostyl, které vám pomohou nastavit si kanceláře tak, aby byly co nejvíce šetrné k životnímu prostředí.
4. Moji dodavatelé
Moc důležité je uvědomit si, že jako firma nejenom vyrábím a prodávám, ale také nakupuji. Od koho a co je pak velká otázka, kde mohu volit peněženkou a upřednostňovat šetrnější řešení. Třeba čisté energie, nábytek s druhým životem nebo třeba sdílená auta pro moji flotilu obchodníků. Jistě navazujete businessová partnerství a dodavatelské vztahy pravidelně. Zajímavou designovou výzvou tedy je, jak bychom mohli skrze naše dodavatele vyvíjet pozitivní tlak na šetrnost a udržitelnost businessu.
5. Moji sousedé
Každá firma působí ať už vědomně nebo nevědomně v komunitě obyvatel města nebo vesnice. Je zcela na firmě nakolik chce být do života této obce zapojená. Co se nachází za branami našeho areálu? Jak můžeme ušetřit za logistiku? Co kdybychom se spojili s našimi sousedy a rozdělili se o náklady? Jaké firmy sídlí v našem okolí? Mohou to být naši partneři či klienti? A jak bychom mohli využít lokální zdroje — školy, neziskovky, místní suroviny… Nad podobným přemýšlením může pomoci procházka, schůzka na radnici nebo třeba interaktivní mapa Czechinvestu.
Ať už je jádrem vašeho podnikání cokoliv, zkuste přemýšlet nad tím, že váš enviromentální dopad se projevuje ve všech rozhodnutích, které děláte. Ať už okamžitě ve vašich odpadech, nebo nepřímo přes vaše klienty a partnery.
Chtěli byste si o udržitelnosti a vaší firmě popovídat? Zajímá vás, jaký dopad má vaše každodenní činnost na vaše prostředí a společnost? Ráda si poslechnu váš pohled.