Mindfulness meditáció

Az éber tudat forradalma

ginus
Mindfulness elmélet és a tudat működése

--

A világ legjobb sportolói gyakorolják. Ügyvédek, orvosok, vállalatvezetők. A Time magazin borítóján is szerepelt februárban. Mért lett ennyire érdekes? A pillanatban való tudatos jelenlét által lépnek a jó teljesítményt nyújtók a legjobbak közé. Tudományos bizonyíték van rá. Olvass tovább, ha téged is érdekel.

A mindfulness egy gyorsan fejlődő tudományos terület amit neurológiai kutatások is alátámasztanak. A buddhista pszichológiából ered és akadémiai kutatások által hódított teret magának a nyugati orvoslásban.[1] Több mint 40 évnyi tudományos tanulmányozás és számos felfedezés után a nemzetközi média is nagy érdeklődést mutat iránta. Bizonyítottan pozitív hatása van a depresszió és a szorongás kezelésében és segít a tökéletes vagyis Flow élmény elérésben az élet minden területén.[2]

Tibetből a hálószobádba

A Mindfulness szó jelentése

Amióta a mindfulness meditáció elterjedt a médiában, többféleképp is megpróbálták lefordítani magyarra: éber tudat, tudatos jelenlét, éber jelenlét, tudatos figyelem, éber figyelemezek a leggyakrabban használt megfelelők. Sokszor hallom a buddhista meditációt is emberektől, akik erre gondolnak. Azt mindjárt láthatjuk, hogy ezek a jelentések eltérnek az eredetitől. Az olvasóban persze felmerül a kérdés: mért nem bírnak megegyezni egy fordításon? A probléma abban rejlik talán, hogy a szó a világ nyugati részén másképp van értelmezve mint a keletin.

Én a mindfulness-t ‘éber tudatnak’ fordítom, mivel ez fejezi ki számomra a legjobban azt az állapotot, amire használják. Ahhoz, hogy megtudjuk mit is takarnak részleteiben pontosan ezek a kifejezések, érdemes megvizsgálni mi rejlik mögöttük.

A mindfulness (éberség) az öntudat (consciousness) egy minősége. Egy olyan képesség, amit bárki megtanulhat és fejleszthet. Éber tudatúnak (mindful) lenni azt jelenti, hogy az érdeklődésünket a jelen pillanatra irányítjuk és nem engedjük, hogy gondolataink átvegyék a hatalmat az elménk fölött. Nevezhetjük egy felsőbb tudati szintnek vagy megnövekedett éberségnek a körülöttünk történő eseményekkel kapcsolatban.[3]

Az éber tudat az elme és a figyelem egy olyan kapacitása, ami a jelen pillanat felé fordul, különböző mértékben található meg az egyénekben, tudományosan megfigyelhető és értékelhető, illetve független a spirituális, vallási vagy kulturális meggyőződéstől.”[4]

Minden ember éber és tudatos valamilyen mértékben. Az éber tudat azonban többet jelent a puszta fókuszálásnál. A figyelemmel sem teljesen azonos. Tudatában lehetsz egy dolognak anélkül is, hogy a figyelmed középpontjába helyeznéd.[3] Gondolj csak a légzésedre egy pillanatra. Tudod hogy történik, hogy lélegzel és hogy életben vagy, de mégsem koncentrálsz rá minden pillanatban. A légzésed regulálása a tudatalattidban történik.

A légzéssel kezdődik

Most próbáld meg érezni, hogyan lélegzel. Irányítsd figyelmed az orrodra és érezd, ahogyan a levegő ki- és bemegy az orrodon és finoman csiklandozza azt. Érezd, ahogyan a levegő lefelé halad a tüdődbe ami kitágul, aztán a hasadba, majd ahogyan elhagyja a tested. Ezzel az egyszerű feladattal máris elindultál az éberség felé: tudatosan elhatároztad, hogy fókuszálod a figyelmed és a légzésed tanulmányozod. Próbáld meg egy percig ezt végezni. Figyelmed legyen a légzésen, ahogy a levegő ki-be halad. Ha sikerül egy percig erre fókuszálni a figyelmed és nem gondolni semmire közben, akkor adj magadnak egy vállveregetést, mert ez nem is olyan egyszerű.

Lélegezz

“Az öntudat az éberséget használja a működéshez. Az éberség a radar a háttérben amely folyamatosan monitorozza a környezetet.” [3]

Figyelmesség a figyelmetlenség kontrasztjában

Amikor reggel felkelünk az ágyból és elkezdjük napi teendőinket, gyakran az úgynevezett auto-pilóta módban működünk. Dolgainkat szinte robotszerűen hatjuk végre, anélkül hogy igazában tudatában lennék mit és hogyan teszünk. Ezt nevezik ‘mindlessness’-nek ami figyelmetlenséget jelent.

Figyelmetlenség, de nem csak abban az értelemben, amikor például valaki leejt valamit. Sokkal inkább abban az értelemben, amikor valaki ugyan jelen van egy helyen testileg, de szellemileg máshol jár. A múltban vagy a jövőben, de nem a jelenben.

Figyelmetlenség az, amikor a tudat és az éberség szétszórt, mert különböző gondolatok, aggodalmak vagy emlékek zavart okoznak. Ezek a zavaró tényezők korlátozzák a jelen pillanatra való koncentrálás képességét.” [4]

A figyelmetlen állapotok sokkal gyakoribbak mint a figyelmesek. Ez a fókuszálatlan állapot vezet frusztrációhoz, stresszhez és rossz döntésekhez.

Amikor olyan gondolataid vannak, hogy „Én sosem kapom meg amit akarok!” „Nekem semmi sem sikerül!” vagy „Nem hiszem, hogy van értelme!” akkor bizony saját magad ellen dolgozol és szükségtelen stresszt okozol. Igazából nem csinálsz mást, mint ítélkezel saját magad felett.

Kérlek ne tedd ezt. Ne ítéld meg a gondolataid minőségét. Próbáld egyszerűen csak megfigyelni őket, milyen a természetük. Légy kedves és türelmes magadhoz. Beszélj kedvesen magaddal, mert ez az egyik legfontosabb lépés afelé, hogy elégedett lehess saját lényeddel és az élettel amit kaptál.

Referenciák

[1] Steve Ward, High Performance Global Ltd.
Mindful Awareness and Attention Training For Traders

[2] Keith A. Kaufman, Carol R. Glass, and Diane B. Arnkoff
Evaluation of Mindful Sport Performance Enhancement (MSPE): A New Approach to Promote Flow in Athletes

[3] Kirk Warren Brown and Richard M. Ryan
The Benefits of Being Present: Mindfulness and Its Role in Psychological Well-Being

[4] David S. Black
A Brief Definition of Mindfulness

--

--