Harvard University, Boston — Zdroj: Wikipedia

Prečo ísť študovať na Harvard?

Podľa Mateja Sapáka je na Slovensku veľa mladých ľudí, ktorí by sa na Harvard dostali, ale ani to neskúsia.

Pred pár rokmi sa uskutočnila prednáška Laciho Kossára z Providy, Rasťa Kulicha z Googlu a Mateja Sapáka, ktorý aktuálne pracuje na zakladaní medzinárodnej školy LEAF.

Všetci páni absolvovali prestížnu Harvardskú univerzitu a so študentmi sa podelili o skúsenosti so svojimi cestami na elitné školy. V nasledujúcej serii sa dozvieš ako to môžeš dosiahnuť aj ty.


Harvardská univerzita a Ivy League školy sú v niečom iné ako ostatné súkromné školy. Tu sú si všetci rovní, na jednej štartovacej čiare.

Áno, sú tu významní, bohatí aj géniovia, ale akonáhle si raz medzi nimi, je na tebe, kam sa vypracuješ.

Aké sú konkrétne veci, v ktorých ťa Harvard a iné prestížne školy obohatia?

1.) Otvoria ti oči, obzory a dvere

V prvom rade pochopíš, čo všetko sa dá robiť a odkiaľ sa to dá robiť. Skúsenosť štúdia vo svete za hranicami ti ukáže potenciál, ktorý budeš vedieť využiť ďalej v živote.

Príkladom je Laci Kossár, zakladateľ neziskovej organizácie Provida, ktorý prácuje s mladými ľuďmi:

Po piatich rokoch štúdia práva, tu po troch mesiacoch zistíte, že určite nechcete byť právnikom — a to je prúser, vážení.

Harvard College funguje ako oťukávacie miesto tvojich záujmov. College je miesto, ktoré ti umožní nájsť sa. Bakalársky (undergraduate) program si vyberáš zo 164 ponúkaných možností.

Môžeš si napríklad vyskladať rok z najrôznejších predmetov a ich kombinácia ti ukáže, ako sa ďalej uberať. Chceš skusiť ekonómiu spolu s dejinami umenia, či hudbou?

Tu máš príležitosť ako málokde.

Zdroj: caroincali
Harvard vám otvorí obzory. Zoznámi vás zo skúsenosťami, ľuďmi, situáciami a technologiámi, ktoré rozšíria vaše možnosti. Čokoľvek, čo dokáže robiť človek z Poľska, Nemecka, Kene, možete spraviť aj vy— od hocikiaľ. — Matej Sapák

Nie je to len o obsahu. Obsah a kurzy aj z najlepších škôl na svete (edX) dnes môžeš nájsť dostupné na webe. Čo potrebuješ je základná angličtina a pripojenie na internet.

Stačí vytiahnuť notes a začať študovať akýkoľvek smer na americkej, či inej prestížnej škole.

Ak chcete robiť medicínu, musíte vyštudovať medicínu. Ak chcete robiť právo, musíte vyštudovať právo. Dá sa to aj na Slovensku, ale v týchto prípadoch to inak nejde. Ak chcete robiť biznis, nemusíte vyštudovať nič.
Ale popravde, s tým Harvardom to ide ľahšie. — RK

Naviac, Harvard ti otvorí dvere. To bude len začiatok tvojej kariéry. Umožní ti, úplne na rovinu, preskočiť prvé kolá pohovorov, pretože bude zrejmé, že máš niečo zaujímavé za sebou.

Harvard a iné Ivy League školy sú v tomto zmysle akýsi symbol kvality — pečať, ktorá otvára príležitosti.

2.) Prinesú ti vzácne stretnutia a kontakty

Nie je len o obsahu. Ivy League školy, rovnako ako Oxford a Cambridge formujú osobnosť, potenciál, a to je pre mnohých ľudí výzva.

Na Harvard, Oxford, Cambridge idú šikovní, inteligentní, schopní, špička v odbore, najlepší z ročníka — proste ľudia zvyknutí byť top. Zrazu sa stane, že z 1600 okolo vás je 1599 zvyknutých byť ten najlepší. Predstavte si to napätie. Vy ste s tým na začiatku samozrejme okej, nie ste prízemní predsa.
Dôkazom kultúry excelentnosti je 150 rokov trvajúca tradícia veslárskych pretekov medzi dvoma najstaršími a najprestižnejšími školami v USA, Harvard-Yale regatta. Zdroj:Wikimedia

Prínos takejto školy je 90% o ľuďoch a len 10% o obsahu. Na druhej strane, ak študuješ na top výskumnej univerzite, môže sa stať, že ťa ekonómiu bude učiť nositeľ Nobelovej ceny, napríklad Al Roth.

Najmä vďaka náročnému príjmaciemu procesu sa na škole väčšinou stretneš s výraznými osobnosťami. Profil študentov môže byť špecifický alebo veľmi široký.

Príklad z aktuálne končiaceho ročníka 2016 predstavuje Chen. V 2011 sa umiestnil tretí v Siemens súťaži Matematiky, Vied a Technologií, venuje sa štúdiu matematiky a ekonómie, hrá na husle a klavír, pôsobí ako analytik a konzultant pre neziskovú organizáciu, a je súčasťou speváckeho klubu.

Úplne bežný set koníčkov, že?

Harvard je škola vytvorená za jediným cieľom: aby produkovala úspešných ľudí.

3.) Spoznáš inú kultúru a naučíš sa pokore

Ako vyzerá taká skúška na Harvarde?

Hodnotenie počas roka prebieha odlišne, a to dvoma spôsobmi:

  • Prvým spôsobom sú pravidelné eseje na zadané témy. 
    Skúša sa tvoje kritické myslenie.
  • Druhým sú zadania a príklady, ktoré riešiš počas semestra.
Rozdiel nájdete aj v kultúre. Budete to cítiť všade okolo. Po zotmení, keď zhasnú všetky školy na Slovensku, tam to žije v kaviarničkach, učebniach, knižniciach. Študenti diskutujú, riešia zadania, rozprávajú sa na campuse do noci. — MS

Záverečnému hodnoteniu predchádza “Reading Week”, voľný čas na dohnanie strateného, a záverečná skúška. Možno vyzerá aj takto:

Dostanete 1 príklad a máte osem hodín času. Možete využiť celú knižnicu, môžete jesť, piť, dať si kávu. Ale po 4 hodinách potu zrejme zistíte, že máte v hlave len základnú architektúru riešenia. Možno vás to položí, ale aj to vás mnohému naučí. Bude to jeden obrovský aha-moment vo vašom živote. Najmä keď ostatní to budú zvládať úplne v pohode. — LK

Stretnutie a spolupráca s ľuďmi šikovnejšími ako ty ťa naučí pokore a neskutočne ťa posunie.

Nie je to len energia, ale aj priateľstvá, rady a spoločné výzvy. Oplatí sa to zažiť na vlastnej koži.

— spracoval Matus Zahradnik a Zuzana “grochalka” Grochalová


NABUDÚCE sa pozrieme ako sa na Harvard a iné prestížne školy prihlásiť, a skutočne dostať, a tiež kde čerpať zdroje na zaplatenie podobnej školy.

Napíš mi, ak sa ti článok páčil a rád by si ho doplnil, alebo máš zaujímavý nápad na ďalší na matus.zahradnik@nexteria.sk.
Ďakujem

P.S. Aké 3 pozitívne veci prinieslo štúdium/pobyt v zahraničí tebe? V prípade, že si štúdium na zahraničnej škole zažil, podeľ sa do komentára, prosím, so svojou skúsenosťou s ostatnými.