Fotoğrafta Geometrik Kompozisyon Denemeleri

Son bir kaç gündür fotoğraf arşivimi yedeklemeye çalışıyorum. Genelde raw olarak çektiğim için ciddi anlamda yer kaplamaya başladılar. Bu nedenle yedekleme işi de zahmetli ve masraflı olmaya başladı. Ben de en azından yerden kazanmak için ciddi bir temizliğe girdim.

Her geçen gün bir önceki çektiklerini beğenmemeye başlıyor insan. Bu nedenle temizlik işi kolaylaşıyor. Bu sırada geçmiş yıllarda çekmiş olduğum aşağıdaki fotoğraflarım geçti elime. Arşivde kaybolmadan burada paylaşmak istedim.

Gelelim fotoğrafta bu tarz grafik etkilere. Lisede psikoloji dersi falan aldıysanız veya biraz merakınız olduysa bilirsiniz. İnsanın (ve diğer gelişmiş canlıların) çevresindeki dünyayı algılarken gruplama, düzenleme, kategorize etme eğilimi var. Böyle olunca da dizilmiş, gruplanmış, çizilmiş görseller insanda bir miktar sempati uyandırıyor. Sanırım beynimiz: “hazır gruplanmış görseller, her şey yolunda, oh ne kadar güzel” diye düşünüyor.


Yukarıdaki fotoğraf Bursa’da çektiğim bir çatı. Arada bir kafamızı kaldırıp yukarıya baksanız neler gördüğünüze şaşarsınız.

Bu kuş ise bir “karatavuk””. Ters ışık sayesinde duvarların oluşturduğu “Z”yi görünce çok sevinmiştim.

Burası da Dolmabahçe Sarayının odalarından birisinin tavanı. Az önce bahsettiğim “biraz kafamızı kaldırmamız lazım”ın örneklerinden birisi.


Yukarıdaki fotoğraf Gediz deltasında çekildi. Ters ışığın etkisi ile durgun denizin yüzeyi tamamen parladığı için iskele kalıntıları ve yansıması boşlukta yüzüyormuş gibi görünüyorlar.

Burası da yine Dolmabahçe Sarayın banyosunun tavanı. Yukarıdan vuran sert güneş ışığı diğer alanın tamamen karanlık çıkmasına neden oldu. Bu da dantel benzeri bir görüntü oluşturdu.