Sokak Fotoğrafçılığı İçin Hangi Lensi Kullanmalı?

Bu iş çok geniş ve tartışmalı bir konu. Ben de kendi tercihimi ve görüşlerimi iki başlıkta yazmaya çalıştım.

Geniş açılı lens

Yaygın bir söz vardır; lens seçimi tarzınızı belirler. Sokak fotoğrafında amaç (adından da anlaşılabileceği gibi) sokağı, yani hayatı fotoğraflamaktır. Bu nedenle modelinizi çekerken, içinde bulunduğu çevreyle ilişkisini göstermeniz istenen bir şeydir.

Tele lenslerle çekeceğiniz bir portre ise kişiyi çevresinden soyutlayacaktır. Kötü mü olur? Tabii ki değil ama bu sokak fotoğrafçılığında tercih edilen bir durum değil.

Bu konuyu biraz araştırırsanız sokak fotoğrafçılığı için 50mm lens açısının da sıkça tavsiye edildiğini görürsünüz. Ancak ben bu açının sokak fotoğrafçılığı için çok dar kaldığını düşünüyorum. Hatta daha ileri gideyim; bu tavsiyeyi, 28mm veya 35mm lenslere bütçesi yetmeyenlerin uydurduğunu düşünüyorum :)


Sabit odaklı lens

Sabit odak size hız kazandırır, ileri geri “zoom”lamalarla kompozisyon yakalayacağım diyerek zaman kaybetmezsiniz. Ayrıca kullandıkça bu lense o kadar alışacaksınız ki gözünüz gibi olacak, vizöre veya ekrana bakmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Bu şekilde insanların dikkatini çekmeden çalışabilirsiniz.

Ben, son dönemde ağırlıklı olarak makinem boynumda asılıyken ve ekrana bakmadan çekim yapmayı tercih ediyorum.

Not: Yazdıklarımın tam tersini yapan ve çok başarılı olan sokak fotoğrafçıların olduğunu da belirtmek isterim.