Sokak Fotoğrafçılığında Korkularınızı Nasıl Yenebilirsiniz?

Sokak fotoğrafında, modelinizin bakışlarını yakalamak fotoğrafa değer katan detaylardan birisi. Ancak fotoğrafını çektiğiniz insandan izin alma gibi bir lüksünüz de yok. Sorduğunuz anda sahne değişiyor, fotoğrafınız sokak fotoğrafı olmaktan çıkıp anı fotoğrafına dönüşüyor. Sormadan çektiğinizde de garip bir ortam oluşabiliyor. Hatta zaman zaman başınızı derde sokacak hale bile gelebiliyor.

Aşağıda, sokak fotoğrafı çekerken korkularınızı nasıl yenebileceğiniz konusunda kendi tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle fotoğraf çekmeye çıkmadan önce bir şeyler için. Evet biraz alkol alın. Örneğin bir bira sizi rahatlatacak, fotoğraf çekerken ve iletişim kurarken çok işinize yarayacaktır. Ama miktarı abartmayın.

Diğer fark ettiğim bir şey ise, fotoğrafını çekeceğiniz insanlara benzememek işinizi kolaylaştırıyor. Yani turist gibi görünün, farklı renkte kıyafetler, şapkalar, yelekler giyin. İnsanlar turistlerin fotoğraf çekmesine alışkınlar ve genelde bunu dert etmiyorlar.

Önemli bir nokta ise insanlara gülümseyin. Gülümsemek inanamayacağınız derecede faydalı ve etkili bir davranış. İnsanların fotoğrafını çektikten sonra selam verin ve onlara çektiğiniz fotoğraflarını gösterin. Kendinizi tanıtın, onlara sorular sorun, hatta bir daha ki ziyaretinizde çektiğiniz fotoğrafları bastırıp kendilerine hediye edin. Etkileşime girdikçe daha rahat fotoğraf çekmeye başlayacak ve korkunuzu yeneceksiniz.

Diğer bir önerim ise yavaş yürüyün ve yavaş hareket edin. Çünkü yürürken fotoğraf çekmek için aniden durmanız dikkat çekici oluyor ve herkes size bakıyor. Yavaş ve sakin hareketler insanların sizi fark etmelerine engel oluyor. Siz de işinizi daha rahat yapabiliyorsunuz.

Son olarak da, eğer insanlarla etkileşime geçmek sizi çok tedirgin ediyorsa göz teması kurmayın. Fotoğrafınızı çekin ve hiçbir şey yokmuş gibi etrafa bakmaya ve yürümeye devam edin (bkz. salağa yatmak). İnsanlar sizin tuhaf birisi olduğunuzu düşünecek ve size çok fazla sataşmayacaklardır.

Bu öneriler denenmiş olup sonuçlar garantili değildir.