Physical Web (Fiziksel Web) Nedir ?

Physical Web, nesneler ile iletişim kurmanızı sağlayan bir iBeacon aracıdır. Bu cihazlar çevrelerine sürekli olarak URL yani bir web sayfası linki yayarlar. Siz cep telefonlarınızdan bu linkleri alarak çevrenizdeki nesneler ile haberleşmiş olursunuz.

Bunu Barcode veya NFC teknolojileri ile’de yapabilirken neden Bluetooth ile yapmak isteyesiniz ki ?

Cevap çok basit. Barcode/NFC için etkileşime geçeceğiniz nesnenin 5–10 cm kadar yakınına gitmeniz. Barcode için Barcode uygulamanızı açmanız, Camera ile ilgili Barcode algılamanız gerekir. NFC’de de aynısı nesnenin çok yakınına gitmeniz gerekmektedir. Ayrıcı NFC her türlü cihazda bulunmamakta iPhone’larda sadece ödeme için ApplePay tarafından kullanılmaktadır.

Physical Web Beacon’ları ile 20–30 metre gibi mesafelerden Bluetooth ile iletişim kurabilirsiniz. Genelde tüm cep telefonlarında Bluetooth desteği ile geleceği için bu teknolojinin yaygınlaşacağı bir gerçek.

Intenet Of Things (Nesnelerin İnterneti) ile yakın bir gelecekte evimizdeki, ofisimizdeki, şehrimizdeki her tür nesne ile iletişime geçeceğiz. Basit bir örnek olarak aşağıdaki oyuncak video’su üzerinden olayı anlatacağım. Ama siz bunu çevrenizdeki Buzdolabı, Televizyon, Araba vb.. her türlü cihaz için düşünebilirsiniz.

Öncelikle video’yu izleyelim.

Oyuncak bir kaplumbağa. Bunun internet üzerinden kullanabileceğiniz bir REST apisi ve web sayfası bulunuyor. Siz bu sayfaya girerek bu oyuncağı yönetebiliyorsunuz. Değişik renklerde lambasının yanmasını sağlıyorsunuz.

Şimdi problemlerden birisi bu oyuncağa nasıl erişeceksiniz. Bu oyuncağın kontrol web sayfasına nasıl erişeceksiniz. İşte burada Physical Web devreye giriyor. Physical Web denen bu Beacon sürekli olarak bu oyuncağın Web Adresini Bluetooth üzerinden gönderiyor. Buna yakın olan telefonlar bu adresi telefonlarından açıp bu oyuncak ile etkileşime girebilirler.

Bunu diğer akıllı cihazlar lambalar, kahve makineleri, kapılar, arabalar, buzdolapları, fırınlar, çamaşır makineleri vb için düşünebilirsiniz.

Reklam amaçlı olarakda Physical Web iBeaconlarını kullanabilirsiniz. Bir postere, reklam afiş alanına bu Physical Web iBeaconlarını koyarak çevredeki insanlara bilet satış web adreslerine veya film fragmanlarına yönlendirebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse Physical Web Nesnelerin İnternetinin daha rahat ve etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlayacak URL bilgilerini Bluetooth Low Energy ile yayan küçük beacon cihazları.

Aşağıdaki adreslerden Physical Web cihazlarını satın alabilirsiniz.