A Facebook csöndben böngésző lett

Gabor Orosz
AppCraft
Published in
2 min readApr 18, 2017

Elsőre meglehetősen sokkoló látványt nyújthat a Flurry alábbi ábrája. Emésztgetnem kellett egy darabig, amikor először jött velem szembe.

(Ezt a postot eredetileg a budapest.mobile csoportba írtam.)

Eszerint a mobil használati idő 90%-át app-okban töltik az amerikaiak, böngészőben mindösszesen 10%-ot. Így nézve meglehetősen kevésnek tűnik.

Annyiban sántíthat azonban a dolog, hogy a böngészők ez esetben nagyon is a hagyományos értelemben vannak kezelve. Ezzel azt akarom mondani, hogy az appon belüli böngészési időket itt nem bontják ki külön, pedig jelentős eltérést mutatna.

Legutóbb még nem volt a kezemben a másik ábra, ami segíthet, ha csak nagy vonalakban is, de kontextusba helyezni a számokat.

A Scientia MOVR elemzése szerint a Facebook beépített böngészője mindkét platformon jelentős részt hasít ki magának.

(Fontos látni, hogy nem lesz teljesen pontos most se, az egyik oldalról ugye az eltöltött időt, a másikról viszont a forgalmat veszik alapul az ábrák. Nem találtam olyan ábrát, ami alapján ezeket valamilyen össze lehetne vetni. Egyszerűsítés, ezt tudom, de ezúttal ezeket arányosnak tekintem.)

A másik ábra szerint iOS-en a böngészők fej-fej mellett 48%-on állnak. Android esetében azért még szélesebb az olló, 62–34. Elképszető mértékben nyert teret a Facebook, az internetes böngészések harmadát, felét behúzta. Sőt, talán még annál is többet, az Instant Article-ökkel még számolni kell ezen felül.

Jó ideje megragadt a fejemben egy gondolat, sokszor hangoztattam is: “rengeteg embernek a Facebook lett az internet új kezdőoldala”. Annyival egészíteném ki, hogy sokan azt sem tudják (már / még) mi az internet.

Meg vagyok azonban lepődve, hogy mindkét platform esetében csak 4%-on állnak a többiek, mint a Twitter, Feedly, és még jópár másik appra gondolok. Habár jópár lépéssel később kezdték az in-app böngészők bevezetését, ez torzíthatja, és sima böngészőnek számolják ezeket.

A világnak ezen a felén a Facebook a kínai WeChat-hez hasonló befolyást szerzett, és szépen csöndben egyúttal böngésző is lett. A meta-platformok komolyan utat törnek maguknak.

Talán mi leszünk az utolsó generáció, akik a böngészőket a jelen formájukban ismerjük / ismertük.

--

--