A Firebase Analytics végre felnőtt a nagyokhoz (Google I/O 2017)

Ákos Fülöp
AppCraft
Published in
6 min readMay 22, 2017

Aki használja vagy netán csak követi a Firebase (a Google mobilos szolgáltatáscsomagjának) történéseit, az alaposan felkészült a Google I/O-ra. Egyrészt mert 1 éves lett a Firebase, másrészt, mert előre bejelentették, hogy itt és a Firebase konferencián fogják minden évben a nagy újdonságokat elsütni.

Első nagy bejelentés, hogy a név változik, (de állítólag az íze ugyanolyan marad) Google Analytics for Firebase-re, amivel kapásból beismerték, hogy a Google Analytics csapat van a Firebase analitikája mögött is, illetve kaptunk pár érdekes, előadásanyagba átkopizható számadatot.

Aztán beindult a buli.

Custom parameters

“We are launching custom parameter reporting in analytics”

Ez volt az első rész aminél örömömben bekönnyeztem, nem is kicsit. És nem csak a default eventekhez amikez a Firebase alapból ismer, nem ám, megkapják ezt a szuper funkciót a custom event-ek is! A fapados analitikájuk elindult egy nagyon jó irányba és csak az jutott eszembe, már csak az hiányzik, hogy Steve Ganem még elordítsa magát, hogy “ki mondd erre egy hallelúját???”.

De mit is jelent ez a gyakorlatban? Vegyünk egy konkrét példát, mondjuk egy webáruházat, vagy szexibb nevén, egy m-commerce app-ot. Szóval egy webáruházban vannak termékek és a rengeteg KPI között az egyik legfontosabb (igen, a vásárlást és a többit most kihagyjuk), a kosár gomb megnyomások száma. Ha ezt felvesszük event-ként, akkor látjuk, hogy hány kosárbarakás történt, ami nem rossz, de nem nagyon vagyunk vele előrébb. VISZONT! Ha paraméternek felvisszük a terméket (azonosító, név, bármi amivel felismerhetjük a Firebase console-ban majd utólag a terméket), akkor látjuk azt, hogy mik a slágertermékek, ha felküldjük emellé még mondjuk a termék kategóriáját, akkor láthatjuk például, hogy különböző időszakokban az emberek milyen kategóriákban vásárolnak leginkább. Trendeket készíthetünk és kiszámíthatóbbá válnak a különböző vásárlási periódusok.

Így néz ki szöveges paraméterekkel a parameters rész

Ez amúgy nem egy akkora innováció, mint amennyire a lelkesedésemből kitűnik, mert a Google Analytics, Localytics, stb… szolgáltatók már évek óta tudják, de ez volt az egyik olyan sarkalatos pont ami miatt nem tudtam őszinte szívvel a terméket csak magában ajánlani, más mérőeszközök nélkül. (Pontosítok kicsit itt, az SDK már pár hónapja tudja ezt a funkciót, csak frontend-re nem vezették ki, helyette próbáltak rászedni, hogy kössem össze a Firebase accountom a BigQuery-vel és a DataStudio-val.)

Automatic Screen Tracking

De szerencsére itt nem állt meg Steve Ganem, sőt, az előző bejelentés lendületével a másik nagy hiányosságot is bejelentette. Automatikus Screen Tracking-et a népnek!

Itt már éreztem, hogy a gyereknapot ők idén 2 héttel előrébb célozták be. És ismét nem egy nagy innovációval, hanem szintén egy más helyen alapnak számító funkcióval, de ez azt jelenti, hogy…

…hamarosan érkezik a behavior flow is!

De kicsit menjünk mélyebben bele, miért is jó ez? Eddig is lehetett screeneket mérni a Firebase-ben, de csak eventekkel, csúnyán, a legkevésbé sem kellemes módon, miközben mindenhol automatikusan csinálja ezt az SDK. Az oldalmegnevezések alapján látjuk azt a console felületén, hogy melyik oldalt hányszor nyitották meg, mennyi időt töltöttek el rajta, tehát melyek a legértékesebb oldalaink tartalmi szempontból.

Kicsit eldugták, de legalább bent van (amikor ezt írom, épp le van hallva a dashboardon az engagement kártya… )

Szóval, most, hogy az elmúlt 1 év alatt tényleg felhasználói visszajelzések alapján kifaszázták a rendszert, most már nyugodtan tudom azt mondani, hogy akár önállóan is megállja a helyét egy termékben. De azért sosem árt ha van még 1 mérőkódod, abból sosem elég…

Real-time Analytics

Utolsó témának, ami még ide tartozik, a mester bedobta a real-time analitika témáját. Kíváncsi voltam mit hoz ki belőle, de sok újdonság nincs.

A StreamView, a Firebase térképes real-time nézete, amit még novemberben mutattak be már mindenki számára elérhető és megkapta az összes újdonságot. Egyrészről már nem csak eventek-re lehet szűrni, hanem event paraméterekre is és nem csak országokra, hanem városokra is. Sokkal szofisztikáltabban láthatjuk, hogy épp mi is történik az appunkkal a világban.

StreamView

Valamint ha már az élő nézeteket említjük, akkor a DebugView-t is meg kell említeni, ahol pedig azt nézhetjük, hogy az emberek, hogyan használják az alkalmazásunkat valós időben, pl app megnyitás, pár másodperc szünet, oldal megnyitás, visszalépés, stb… Nagyjából, mint az Appsee esetében, csak itt videó nélkül, csak az eventek és a screenek. Feltételezem nem véletlen, ahogy az Appsee árazása sem és ez bizony valami olyan erőforrásigényes dolog lenne amit a Google se vállal be ingyen.

DebugView (StreamView snapshot-ként)

Végül jött egy kis vakítás a BigQuery-vel és a Data Studio-val, de nem volt igazán sok értelme ezzel húzni az időt… Tényleg könnyű formátumot meg nevet átírni benne, de azt nem említi meg, hogy egy minőségi custom dashboard összerakása nem 2 perc, hanem minimum 1 nap mindennel együtt. Kezdtem úgy érezni, hogy ennél több érzelmet még Barbara Macdonald-el a színpadon sem tudnak kiszedni belőlem. Tévedtem.

Nem bírtam kihagyni…

AdMob, AdWords, Growth témák

A végső kegyelemdöfést végül Krista Seiden adta meg (nem ő van még véletlenül sem a felső képen), aki a hirdetési és “growth” témát tudta olyan szinten lehozni, ahogy még egyik kollégájától sem hallottam. Bár csak 7 kemény percet kapott a 39 perces előadásból, azt ki is maxolta, az egy percre jutó állkoppanások száma kiemelkedő volt.

Kezdte azzal, hogy mostantól még egyszerűbb lesz az élet az Universal Ad Campaign-nek hála, mert csak meg kell adnunk, hogy melyik appot szeretnénk reklámozni, mennyit tudunk fizetni telepítésenként, plusz pár “apróság”, leírás stb… és ők egy adag machine learning-gel megtámogatva kidobják nekünk, hogy hol tudjuk a pénzünkért a legtöbb felhasználót elérni a különböző csatornákon.

Persze a mennyiség egy dolog, de a minőséggel szoktak a gondok lenni, így azzal a lendülettel folytatta is, hogy nem elég, hogy sok felhasználót fognak hozni nekünk, de ezek high-value userek lesznek az AdWords-nek köszönhetően. Ha csak a fele igaz, már nagyon jól járunk.

Zárás előtt még gondolt a nagyobb hirdetésekkel foglalkozó ügynökségekre is, számukra a DoubleClick lesz a megoldás, hogy integrálhassák a Firebase-t a rendszerükbe, valamint ők is több más céghez hasonlóan kiépítették a partneri hálózatukat, kezdetnek 50+ elérhető céggel pl: Applift, Applovin, stb…

Összegzés:

1 év alatt felhúzták az analitikát odáig, hogy az már tényleg önállóan is használható legyen és összekapcsolták mindennel amit csak házon belül találtak, aminek a legnagyobb nyertesei mi vagyunk. Izgalmas év előtt állunk, ugyanis most, hogy ezek megvannak, koncentrálhatnak a srácok azokra az igazán ütős funkciókra, amikre csak a Google képes.

Demo projekt

Ha pedig szeretnétek kipróbálni az új funkciókat (vagy épp a meglévőket), de még nincs bekötve a Firebase egyik alkalmazásotokba sem, akkor irány a Demo projekt, amit itt érhettek el:

A projekt hozzáadása alatt “Explore a demo project”

--

--

Ákos Fülöp
AppCraft

UX Strategist #UX #productstrategy #research #data #analytics