A WWDC keynote után…

Gabor Orosz
AppCraft
Published in
6 min readJun 6, 2017

Összességében még mindig vegyes érzéseim voltak a keynote után, de a tavalyi mélyrepülés után szerintem kifejezetten jobb volt az idei. Egy éve egyébként a keynote rengeteg jó dolgott mutattak be, és az összekép pozitív volt. Ezzel ellentétben már ma sem negatívan jöttem el.

Rengeteg a fejlesztés, magas szintről belekaptak részekbe, de tuti rengeteg kimaradt. Sőt, az elmúlt évek tapasztalatai alapján lesznek olyanok is, amelyeket csak szeptemberben az új iPhone mellett fognak bemutatni.

Röviden összefoglalva hardver és platform oldalról nézve még mindig szuper az Apple. Viszont az appokban már rég nem emelkednek magasan a többiek fölé. Felhőben pedig kizárólag a saját szolgáltatásokra koncentrálnak.

Merre megy az Apple?

A következő gondolatok fogalmazódtak meg bennem a keynote után:

  • Apple világában a deviceok vannak a középpontban, minden ott történik, az AI / ML funkciók is ott jelentek meg.
  • Erős consumer fókusz. Abemutattot saját appok és szolgáltatások mind erre mutattak. Lásd Music, iMessage illetve az iCloud-csomag.
  • A felhő a háttérbe került, kifejezetten kerülték a keynote során a témát. A szolgáltatásaik mögött persze ott van, ez nem is kérdés. Viszont a platform és infrastruktúra felhő szolgáltatásokat teljesen elengedték, illetve helyesebben átadták ezt a területet másoknak.
  • A hirdetéses alapú modell szóba se jön náluk. Helyette továbbra is inkább a vegyes fizetős felé mennek. Náluk meglehetősen kevés dolog van ingyen. Eszközök, app vásárlások, in-app vásárlások, tranzakciók és előfizetések.
  • Vitán felül gyűjtögetnek adatokat, csiszolják velük a saját szolgáltatásaikat és a saját AI-t. A többiekkel ellentétben nekik el tudom hinni, hogy nem adják át azt tovább pénzért.
  • Nagyon lassan oldják fel a zárakat, és vannak lock-in próbálkozások továbbra is.

Vannak kételyeim

Alapvetően elég bátor / botor választások ezek így együtt, az idő majd eldönti, mindeesetre meglehetősen szembe megy a többiek által követett stratégiával. Pár éve a privacy irány előre tolásával elég nehéz helyzetbe navigálták magukat, és most ki is tartanak vele. Veszélyes lehet.

Habár értem, hogy a cég fókuszáljon az erősségeire, de azért vakarom a fejemet, felhő kapcsán folyamatosan nő a lemaradás, az AI még nem egyértelmű, ott eléggé kaparnak, de ott is visszaüthet később. Ebből még fájdalmas lemaradás lehet később.

A saját appjaik ma már inkább középmezőnyösek, többségükre a konkurencia már kínál jobban működő megoldásokat. (Feltehetőleg a szolgáltatások negyedéves $7 milliárdjának a javát az App Store hozza be, eladásokból és in-app vásárlásokból. Utána a Music, az iCloud, majd az Apple Pay.)

Az App Store igazi alappillére a cégnek

Hatalmas erősségük azonban a tartalom, a rengeteg kiváló minőségű app, és az ezekbe foglalt szolgáltatások és minden, ami ezek mögött van.

Az App Store messze a konkurencia fölött van, hosszú évek óta tart a felzárkózás. Ezért is rendkívül fontos a mostani redesign.

Ugye webből persze mindenki kiveszi a jót, az Android lassan közeledget, a Windows nagyon messze van. A webből mint alkalmazás platformból pedig mindenki profitál. De ilyen szempontból továbbra sem lesz panasz erre a csomagra.

Tehát ha válnak be az alap appok, akkor ki lehet őket váltani. Facebook Messenger, Google Photos, Outlook, Dropbox, Google Maps van választék.

Ez pedig a bitang erős fejlesztő közösségnek köszönhető, akiket a kivételes vásárló erő továbbra is itt fog tartani. Ha az Apple nem kínál felhős szolgáltatásokat, akkor majd használják Amazon AWS-t vagy valamelyik konkurens megoldást.

AI és ML

Érdekes lesz látni, hogy az on-device AI / ML, Computer Vision és egyéb megoldások mit hoznak. Azért nem hülyeség ez, mert vannak olyan feladatok, amelyeket inkább on-device, másokat viszont hatékonyabb a felhőben számoltatni.

Nyilván kombinálni is fogják ezeket, és ez lesz az érdekes rész. Felteszem a felhő szolgáltatók rá fognak menni, hogy minnél egyszerű legyen ez a munka. Nekik is üzlet ez a rengeteg fejlesztő.

Külön érdekesség, hogy a CoreML nem csak az Apple modelleket képes futtatni.

Ez olyan téma, amire még vissza kell térni, még nagyon csak a felszínt kapargattuk.

Mozgolódnak az AR kapcsán

Az AR képességeket ennyi alapján nehéz megítélni, nem tűnik rossznak. Nyilván nem egy HoloLens, de sok felhasználás esetében ez már elég / jó lehet.

Ami pedig elgondolkoztató, hogy a Facebook mellett nekik lesz a legnagyobb AR platformjuk, amire rögtön rengeteg fejlesztőt fejlesztőt eresztenek majd rá. Ez később komoly előnyt hozhat nekik.

Ezen tudom, hogy lehet vitatkozni, de én személy szerint osztom egy kolléga véleményét. Kifejezetten örülök, hogy az Apple még nem szállt fel saját új sisak / szemüveg eszközzel a VR / AR hype vonatra.

Vállalati közegben rendben van néhány felhasználási terültre, de consumer esetében szerintem még nem érett. Egy kiforratlan termék több kárt okozna mint hasznot.

Nekem az álom eszköz még mindig olyasmi lenne mint a Google Glass volt jópár éve. Azaz rendes szemüveg méret, de olyasmi képességekkel, amit három hete a Google Lensben mutattak. De attól tartok, hogy hosszú évekre van ez még.

Baromi jó lett az új iPad

A keynote csúcspontja volt nekem. Igazán frankó produktív eszköz lett a ma bejelentett új képességekkel.

Évekig azt gondoltam, hogy egy ponton össze fog érni az iOS és az OSX, és egy OS lesznek. Végső soron össze is értek, egy kernelre épülnek, a file rendszer is közös. Az iPad most megörökölt sok jó funkciót a macOS-től, Dock, Finder, Mission Control.

Végre az appok ténylegesen együttműködnek, van rendes drag&drop, nem csak share sheeteken keresztül kommunikálnak. Valamint a Pencil funkciók is a helyükre kerültek.

Nem olvasztották össze a két OS-t, és nem is fogják. Egészen más pályán mozognak mint a Microsoft tette azt a Windows 10 esetében. Van ugye a régi nagy OS, sok legacyval, és a fiatal OS, már az új igényekre szabva. Külön tartják ezeket a különböző felhasználóknak.

Ezt kombinálva az aktív fejlesztői közösséggel elég versenyképes a csomag, már nem csak tartalom fogyasztásra, de a Surface Pro eszközök mellett produktív eszköznek is.

Különböznek még az erősségeik és a gyengeségeik, és mindenki eldöntheti a saját igényeihez melyik illeszkedik jobban.

Figyeltek a Mac-eket ért kritikákra

Most már egyértelműen kiérdemlik a Pro jelzőt. Sőt, az új csúcs iMac Pro már inkább egy asztali szuperszámítógép.

A frissített Macbook Pro kezdő ára rendben van, az iMac Pro viszont más kérdés. Nyilván ismerik azokat, akik ezeket a gépeket vásárolják (jellemzően inkább cégek, mint magánemberek), ehhez mérten áraznak, kár is ezen lovagolni.

Nekem továbbra sem hiányzik ezeknél a gépeknél az érintő kijelző. Ha valakinek az fontos, akkor más ajánlat után érdemesebb nézni.

HomePod

Érdekes új device lett a HomePod, épkézláb hangszóró kombinálva okos asszisztenssel. A $349-et sokallom, de nyilván egy Sonossal szemben ez elég baráti ajánlat. Van ugyan egy erős lock-in a többiek hasonló megoldásánál is, de itt még erősebben jelen van ez.

Sok múlik szerintem azon, hogy mennyire sikerült fejleszteni a Sirit. Kifejezetten érdekes, hogy inkább a hangszóró irányából közelítenek, és az asszisztens került a háttérbe.

Okos marketing trükk lenne, és így könnyebben átmegy majd az embereknék, vagy nem bíznek igazán Siriben?

Ennyit mostanra…

Ezek eddig inkább csak random gondolatok, verdikt sincs még, mert sok a nyitott kérdés, amire a hét során jön majd meg a válasz.

Itt hagyok néhányat ezek közül:

  • Hol tart most a Siri? Mennyit fejlődött? Mivel ez egy integrált és nem cserélhető rész, ezért ez fontos kérdés lesz.
  • Mennyire lesz okos és használható a watchOS 4-en található proaktív Siri ajánló? Amúgy okos, ez a kis felület így lesz igazán használható.
  • Milyen fejlesztéseken ment keresztül a Maps? A térkép pontosságával és a navigációval már rég nincs igazán probléma. A Placek kínálata már egy más terület, ott már inkább lesz küzdés.
  • Mit tesznek majd le a weben, milyen fejlesztéseket hoz a Safari?
  • Mely területeken lépett előre a Swift és főleg az XCode fejlesztés?
  • Milyen új integrációs pontokat kapunk?
  • Miképp fog működni az új App Store fejleszői oldalon? Hoz magával változások iTunes Connect szemptonból is? Mit jelent a rating reset
  • Miket reszeltek a lock screenen és az notificationökön?
  • Milyen lehetőségeket kínál majd a beépítettet QR kód olvasóval? Feltételezem össze lehet majd kötni natív appokkal is.
  • Mire lehet majd használni az NFC read mode-ot?
  • Mennyi új fejlesztést nem is említettek még?

--

--