Amit az iPhone bemutató előtt tudni érdemes

Gabor Orosz
AppCraft
Published in
8 min readSep 12, 2017

Néhány óra múlva kezdődik az Apple őszi keynoteja, menetrend szerint bejelentések egész sora várható. Természetesen idén is követhető lesz élőben, erre találod a live streamet.

A hangsúly bizonyosan az új iPhone-on lesz, de a források szerint nem állnak meg ennyinél, lesz új Watch, TV, AirPod és talán a Home-ból is mutatnak még néhány új infót.

Azonban még ha nem is pályázol az új készülékekre, viszont rendelkezel egy régebbi, mondjuk 3–4 évessel, a különböző OS és gyári alkalmazás frissétések hosszú sora jó eséllyel tartogat érdekességeket neked is.

Valamint a fejlesztők ismételten egy évre elég tanulnivalót nyernek, jön a sok részében alaposan újraírt XCode 9, Swift 4, valamint egy sor új Kit, élükön az ARKit-el.

Két apró érdekesség elöljáróban:

  • Idén 10 éves az iPhone, jubileumi kiadás érkezik.
  • Ez lesz az első keynote az Apple új anyahajóján, a Steve Jobs nagyteremben.

Ahogy azt a korábbi években már megszokhattátok, idén is összegyűjtöttem a leghitelesebbnek tűnő pletykákat és szivárogtatásokat.

Elsősorban Mark Gurman (Bloomberg) és Ming-Chi Kuo (KGI Securities) információira építek, mindketten kiváló iparági forrásokkal rendelkeznek. Ezen túl Twitterről van még sok infó, miután lelkes fejlesztők jól szétkapták GM release-t.

Figyelem a ponton túl már csak az folytassa, aki nem szeretné rontani a meglepetését.

iPhone

Sokakat érdeklő kérdésre kell választ adnia az Apple-nak, azaz képes-e a cég komoly innovációkat felmutatni, ismételten az élre állni, vagy csak inkrementális frissítések sorával követi le a konkurenciát.

Szinte minden pletyka három új készülék érkezését vetíti előre, iPhone 8 és 8 Plus, valamint az évfordulós X. Ez utóbbi lesz az igazán érdekes nekünk, ez lesz az igazán nagy dobás.

Emellett igazából nem is tudom miképp tervezik jól pozícionálni a másik kettőt. El kell hesegetni a vásárlók fejéből azt a kellemetlen érzést, miszerint előző generációs eszközt kap egy valag pénzért cserébe. Felteszem a rekord eladási számok érdekében ezt szeretnék igazán.

Tehát az évfordulós kiadás legszembetűnőbben abban tér el a többitől, hogy a készülék frontja egy 5.8"-es szinte keret nélküli OLED kijelző lesz. Ezt talán kizárólag a Samsung gyártja, képességeit tekintve a Galaxy Note 8 kijelzőjének szintjére kell számítani.

Az Apple kivárta, amíg a technológia minden gyerekbetegségét kinőtte, most bevetik, és számos jelentős előrelépést fog ez a lépésük magával hozni. Kontrasztosabb, dinamikusabb, avagy láthatóan szebb színek, ez kiváltképp a feketénél lesz jól összevethető.

Magasabb felbontás, a GM-el kiszivárgott háttérképek felbontása 1125×2436, szemben a Plus-ok 1080 x 1920-ával.

Az OLED technológiának köszönhetően a kijelző fogyasztás is jelentősen csökkenni fog, így fenti előnyökért nem kell az értékes aksiidővel fizetni.

Ahogy eltűnik a mostani vastag káva, úgy kapunk a Plusokénál nagyobb kijelzőt, hogy közben a készülék mérete csak egy hajszállal lesz nagyobb a sima 7-esnél.

Szinte keret nélküli a kijelző, viszont a status bar középső harmadában beékelődik egy vékonyka sziget, ahol a kamerák foglalnak helyet. Nem áll még készen a technológia, amivel ezeket a kijelző alá lehetne rejteni.

(Azonban azt legalább remélem, hogy az OLED kijelző gyönyörű feketéjének köszönhetően alig, vagy egyáltalán nem is lesz észrevehető az a sziget.)

Ez a lépés azzal a kompromisszummal járt, hogy kitöltötték a status bar közepének bő egyharmadát. Ez okból szoftver oldalról át kellett rendezni ezt a részt. Balra került az óra, jobbra a hálózati indikátor, az aksi, és az átalakított töltöttség jelző.

A másik változás azonban sokkal jelentősebb, az iEszközök ikonikus részének, a Home gombnak búcsút kell inteni. Ez pedig számos változással fog járni a készülék mindennapi kezelése szempontjából.

Az első a sorban a sokunk által jól megszokott Touch ID, ami a készülék feloldása mellett a fizetésben is fontos szerepet játszik. Ennek a sorsáról kapcsán három pletyka verzió keringett az elmúlt hónapokban:

  1. Az Apple előáll egy olyan megoldással, amivel a képernyő mögé képes rejteni az ujjlenyomat olvasót.
  2. Az Android eszközökhöz hasonlóan a hátlapra mozgatja, egy ügyes megoldással az Apple logó mögé rejtve.
  3. Elköszön a megoldástól a cég, mással váltja ki azt.

Nem egészen tiszta melyik megoldásra esett a megoldás, jelenleg úgy tűnik az utóbbi két megoldás lehet helytálló.

Ezzel párhuzamosan azonban új technológiát vezet be Face ID néven a készülék feloldásához és fizetéshez. (Így nem mellesleg a status bar közepén a kis sziget duplán hasznossá válik.)

Okos 3D arcletapogató technológiáról van szó, amit elvben nem lehet egy sima képpel átverni, valamint nem kell teljesen totálba belenézni. A háttérben feltehetőleg erősen építeni fognak majd az ARKit-re.

Bátor változtatás, a többi gyártó korábbi próbálkozásai nem működtek túl jól, meglátjuk az Apple képes-e minden szempontból jól kireszelt megoldást letenni az asztalra.

A Home gomb eltűnése számos más szempontból is érinteni fogja a készülék kezelését. Következőképp rendeződnek át a funkciók:

  • Ébresztés alvó állapotból: Sima tappolás a kijelzőre.
  • App váltás: Trükkösebb lesz, az iOS 11 iPad változata adhat néhány ötletet, már csak a konzekvens viselkedés miatt is. Megjelenik az alkalmazás dock, alatta pedig lesz egy gesztus érzékeny rész.
  • Siri: Az oldalsó sleep gombra költözik.
  • Accesibilty / Voice Over: Látássérülteknek sokat segít, most már a Home helyett a sleepet kell többször nyomni.
  • Voice to Siri: Elvben ez is a sleepre költözik, de kezd sok lenni a funkció. Kérdés mi lesz a sleep gomb korábbi funkcióival.

Érdekes lesz látni hogyan kezelik majd az inidkátorokat, ahogy az is, ahogy átszoktatjak a felhasználóikat ezekre az új gesztusokra.

Térjünk is rá a készülék oldalára:

  • Mindenek előtt a sleep gomb méretét megnövelik. Az új funkciók miatt is jobb, ha könnyebb eltalálni.
  • A hangerő gombokat nem érinti sok változás, a némítás is marad.
  • A jack dugó elment, már nem is jön vissza, béke poraira.
  • Feltehetőleg az iPad Pro-hoz hasonlóan a négy szélén négy hangszórót kap, így jelentősen hangosabb lesz.

Habár a forrásból kiolvashatóak az új készülék kapcsán az USB-C-re utaló jelek. Habár tök jó lenne, de ez nem feltétlen jelenti a lightning leváltását, talán csak jobb együttműködés lesz.

A hátulja is sokat változik, üveg vagy kerámia lesz, ezzel ismét a sokak által imádott iPhone 4-es szendvics designhoz lép vissza a cég. Erre egyébként szükség is lesz, mert a másik igazán jelentős újítás a vezeték nélküli töltés nem lenne megvalósítható fém háttal.

Kérdés mennyire játszanak szépen a többiekkel, használják-e a QI szabvány szerinti töltést, és ha igen melyik verziót? Még fontosabb kérdés, hogy ez része lesz-e a Made for iPhone programnak? Ez utóbbiért egyébként a 3rd party gyártóktól license díjat szednek.

Emellett a gyors töltés is számos alkalommal felmerült. Mivel több eszközénél már ma is használja ezt a technológiát az Apple, így itt se lenne túlzottan meglepő, ha bevetné.

A készülék hátuljánál maradva a kamera 90 fokkal el lesz forgatva, továbbra is a két optikás konstrukcióval.

A kamerát megpakolták minden földi jóval. A hátlapi 12 megapixeles marad, 60 fps-sel 4K-s videót készít majd, 1080p-s videót pedig 240 fps-sel is tud. De egy 30 fps-es 1080p-s videót az előlapi, 7 megapixeles is simán rögzít.

Az AR téma tutira nagy szerepet kap majd a keynote során, nagy nyomulasra számítok. A saját appokban tuti mutatni fognak néhány példát az alkalmazására. Elsősorban a kamera és térkép alkalmazásokban számitok ilyenre.

Egy mókás megoldás, hogy kombinálják a Face ID-t az emojikkal, animálva utánozza majd az emoji az arcod. Tehát ez lesz az animoji.

Ezeken túl is tutira több 3rd party alkalmazást, vagy legalábbis demót be fognak mutatni. Nyakam rá, hogy egy dolog fog most beindulni!

A készülék belsejében is számos újdonság várható. Egyes források szerint az A11 igazi bestia lesz, 6-magos SOC-okról beszélnek, ha igaz valszeg 2 erősebb valamint 4 energia takarékos magra kell számítani.

Az AR, a 4K és a HDR tartalmak meghajtásához nem is fog ártani az extra kakaó.

Komoly előrelépés lesz, hogy ezek egyszerre is képesek lesznek üzemelni. A korábbi chip generációk nem engedték a két különböző magtípust egyszerre meghajtani.

Nincs semmi infó róla, de az utolsó PowerVR GPU-tól jelentős erősödést remélek, ezeket az új use-caseket és a hatalmas kijelzőt tökös egyaránt komoly munka lesz kiszolgálni. Pláne olyan elvárás mellett, hogy az aksiidő ne csökkenjen, hanem inkább növeljenek azon.

Érdekes lesz a sokat pletykált Machine Learningre dedikált chip, amiről egyelőre semmi infó nincs. Mindenképp érdekes csavar lenne, a többi szereplő ezeket a felhőben kínálja.

Ezeken túl a 3GB RAM, valamint a 64 / 256 / 512 GB-os opciók szinte kötelezőnek számítanak.

A nagy kérdés az, hogy mit kapnak meg ebből a sok jóból a kisebb modellek.

Már csak két kérdés van, mikor és mennyiért? Én nem hiszek a pletykáknak, amelyek komoly késésről beszélnek. Egyszerűen az Apple nem bukhatja be a karácsonyi szezont.

Az ár viszont olyan lesz, amitől sokan dobank majd egy s***est. Valahol 900 és 1000 dollár között fog kezdeni, ami egészen brutális. Habár a Note 8 950 dolláros ára mellett nem meglepő.

A többi eszköz

Ezekről csak röviden, nem várható igazán nagy fejlesztés hardver oldalon:

Apple Watch:

  • Talán némi pici design csiszolásnál megáll a dolog.
  • Lesz néhány új szín.
  • A digitális korona bizonyos verzióknál piros lesz.
  • Valamint LTE képes lesz a picike. Ez jelentős változás, önálló lehet a kicsike.
  • Persze a proci és az aksi fejlődés is dukál majd.

AirPod: Az se biztos, hogy ebből most lesz új verzió, ha igen, akkor is csak inkrementális fejlesztések.

Apple TV: Ellenben itt bőséggel lesz fejlesztés, helyre streaming / konzol eszközt varázsolnak belőle.

  • Sokkal erősebb vas. Megkapja az iPad Pro 10.5-ből ismert 3 magos A10X procit és mellé 3GB RAM-ot.
  • Támogatni fogja a 4K, HDR10 és Dolby Vision technológiákat.
  • Utóbbiak kapcsán a tartalomgyártókkal állitólag nem ment simán az egyezkedés.
  • A Siri Remote kap egy jó kis 3D Touch támogatást (haptic feedback).

A szoftver oldalról természetesen jön a rengeteg frissétés, OS és appok egyaránt. A fejlesztők a WWDC során megismerhették a rengeteg újdonságot, azokat most nem sorolnám fel újra.

Feltehetőleg pár napon belül ezek mind tölthetőek lesznek.

Összességében egy egészen hatalmas csomagot indít útnak a cég holnap, tuti nem fogunk unatkozni.

Előre is nagyon jó szórakozást kívánok hozzá!

--

--