Project Treble, avagy jobb Android frissítések

Gabor Orosz
AppCraft
Published in
4 min readMay 15, 2017

Kétség kívül a frissítések jelentik az Android legnagyobb megoldandó problémát. Amennyire rendbe van ez a Google saját Pixel és Nexus eszközein, annyira nyögvenyelős a többin.

Ha Samsung, HTC, LG, Motorola, OnePlus vagy lényegében bármi más gyártó készüléke van a kezedben, akkor jobb esetben is hónapokat kell a frissítésekre várni, ha megérkezik egyáltalán.

Elosztott frissítés

Mielőtt tovább megyünk érdemes fejben elválasztani az iOS, a Windows és az Android frissítéseket, nagyon másképp működnek. Az előző kettőnél sokminden a nagy big bang frissítésekkel jön.

A HWSW digitális hasábjain írtam minderről hosszabban, itt és most csak röviden a lényeget foglalom össze.

Az Android esetében sokat dolgozotott a Google az elmúlt években, hogy feldarabolja és modulárisabbá tegye a rendszer egészét. Számos komponens külön a Play Storeon keresztül frissül:

  • Play Services,
  • Launcher, ami még cserelhető is,
  • Böngésző és webview,
  • Szinte az összes gyári app is a Storeban van, defaultok is cserélhetőek.

A Support Libraryvan számos új verziós képesség, és UI komponens is elérhetővé válik a régieken is, csak a projekthez kell fordítani.

Ezeknek a lépéseknek köszönhetően, amikor egy Android eszközök esetében sokkal kisebb az OS frissítések súlya, mint a másik két platformnál. A dolgok 80–90%-a így is elérhető lesz.

DE, a biztonsági frissítések helyzete mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Nagyon akadoznak, illetve sokszor egyáltalán nem is jönnek. Ez pedig hatalmas para.

Miért ennyire lassú a frissítés folyamata?

A frissítések elég kacifántos úton jutnak el a felhasználókhoz. Az egyes Android kiadások számos szereplőn mennek át.

Előbb a chip gyártók szabják rá alacsony szinten a rendszert az adott szilicium darabkára. Driverek, energia menedzsment, hasonlókra érdemes gondolni.

Majd a készülék gyártók jönnek több-kevesebb a felhasználók felé már látványosab és “egyedi” megoldással. Itt a leglátványosabb példa a Samsung TouchWiz felülete, ami mentségére legyen mondva, sokat fejlődött az elmúlt néhány évben. Pedig milyen mélyen volt, atya ég.

Végül a szolgáltatók tesztelnek, hogy a rendszer változatot a hálózatukra engedjék, és persze időnként saját dolgok is beszúródnak. Az alábbi szépen végig lehet követni a teljes folyamatot.

Csak ezután adják ki a gyártók a frissítéseket.

Ahol pedig ennyi szereplőnek kell együttműködnie, ott garantálható, hogy nyögvenyelősen fognak menni a dolgok.

Nem lehetne ezt egyszerűbben intézni?

Itt jön képbe a múlt hét végén bejelentett Project Treble. Aminek keretében aGoogle mérnökei egy komoly refactorálást hajtottak végre, annak érdekében, hogy az Android alapjait is modulárissá tegyék.

A jobb megértés érdekében induljunk ki az API-ból, ami az OS és az alkalmazások között a kezdetektől létezik. Tesztelten és garantáltan adott ez a felületet, amire stabilan építhetnek a fejlesztők. Lényegében egy hasonló absztakciós réteget építenek a gyártói részek tetejére. Amit egy új Vendor Test Suitval fognak tesztelni.

Erre azért volt szükség, mert az Androidban ezek a rétegek eddig rendesen össze voltak kócolva, egy frissítés kiadásához az Android számos részébe bele kellett nyúlniuk.

Ezután a gyártók, hogy választhatják azt az utat is, hogy anélkül adnak ki egy frissítést, hogy nem nyúlnak a hardveres részekhez. Nagyjából mint egy normális operációs rendszer esetében.

Utolsó gondolatok

A Project Treble az Android O változatával érkezik, felthetőleg a hét során még számos apró részlet fog kiderülni róla az I/O konferencia során.

A végleges kiadásra feltehetőleg augusztus / szeptember magasságáig még várnunk kell, illetve azt követően még legalább 3 évet, amíg az addigra közel 2.5-3 milliárd aktív készüléken elterjedjen. Nem érdemes tehát túl gyors lefolyásra számítani, de ezt már megszoktuk az Android esetében.

A folyamat tehát jelentősen egyszerűsödni fog, gyorsabban át fognak menni az egyes frissítések, csökkenhetnek a költségek. Ez jó, ezen a ponton válasszuk el két részre a további történéseket.

Egyrészt a biztonsági frissítéseket, egy részét legalábbis, nagy mértékben felgyorsíthatja, ami már magában is nagy előrelépés lenne.

Mésrészről az OEM-ek továbbra is pénzt akarnak majd csinálni, és a nagyobb frissítéseket feltehetőleg az új készülékekre adják majd ki először, vagy egyáltalán.

--

--