Android 8.0 Oreo Yenilikleri

Android Nougat sürümü bildiğiz gibi Ağustos 2016’da piyasaya sürülmüştü. Bundan kısa süre sonra ise Android dünyasında gelişmeler hızla devam etti. Bir yıl sonra şimdi Android Oreo’nun nihai son sürümü tüm dünyaya sunuldu ve Android 8.0 güncelleştirmesinin özellikleri açıklandı. Bu yazımda tüm özelliklere değinmeye çalışacağım.

Android 8.0 Oreo’nun sunumu, 21 Ağustos 2017'de New York’ta güneş tutulması sırasında gerçekleşiyor. Android’in websitesindeki eğlenceli video ile bu duruma değinilmiş.

Android Oreo çekirdek özellikleri

Android Oreo sayesinde güç tasarrufu

Kullanıcıların pil ömrünü ve performansını korumak için Google, Android Oreo’da uygulama arka planı etkinliklerine otomatik sınırlamalar getirdi. Bu arka plan sınırlamaları, örtük yayınları, arka plan servislerini ve konum güncellemelerini içermektedir. Kullanıcılar için bu, daha az enerji tüketimi ve eninde sonunda daha uzun pil ömrü anlamına gelir. Bu sayede Android Oreo ile kullanıcıların eskiden en büyük sorunlarından biri olan pil tasarrufunda iyileşmeler yapılmış oldu.

Android Oreo, en fazla pil gücü tüketen uygulamaların bulunmasını kolaylaştırır. Yalnızca Android Oreo’da, uygulamaların pilinizi arka plan etkinlikleri ile boşaltılıp tıkmadığını veya uygulamanın içerisindeyken pili kullanıp kullanmadığını görebilirsiniz.

•Project Treble

Project Treble, Android’in temellerine yapılan en büyük değişikliktir — teorik olarak, cihaz üreticileri için daha uzun süre yazılım güncellemeleri sunmayı kolaylaştıran ve daha hızlı hale getiren modüler bir mimaridir. Project Treble ile Android Oreo bir tedarikçi arayüzü alacak. Bu, Android’in daha modüler olacağı anlamına geliyor; bu sayede üreticiler dahili bileşen satıcılarından gelen uygulamalara erişmek için satıcı arayüzünü kullanabiliyorlar. Bu, Android güncellemelerinin daha kolay gerçekleşmesine olanak tanır, çünkü tüm işlem satıcı uygulamalardan bağımsız olarak yapılabilir. Fikir, süreci daha aerodinamik hale getirerek üreticilerin güncellemelerini hızlandırmaktır.

Project Treble’nin Faydası

Bugün resmi satıcı ara yüzü bulunmayan bir cihaz Android’in daha yeni bir sürümüne geçtiğinde, Android genelinde çok sayıda kodun güncellenmesi gerekiyordu.

Android’in donanıma özgü parçalarına erişimi olan istikrarlı bir satıcı arabirimi ile, aygıt üreticileri silikon üreticilerinden herhangi bir ek iş gerektirmeden yalnızca Android OS çerçevesini güncelleyerek tüketicilere yeni bir Android sürümüne geçmelerini sağlayabilirler.

Temelde OS’nin bütün çekirdeğini yeniden yapılandırdığından, hızlı güncellemelerde işe yarayacağından kimsenin şüphesi yok gibi gözüküyor. Treble ile çerçeve yonga üreticisinin katmanından bağımsız olarak güncellenebilir. Dolayısıyla, yonga üreticisi Qualcomm, her yeni Android sürümü için alt düzey yazılımlarının yeniden işlenmiş bir uygulamasını oluşturmak zorunda kalmıyor.

•Google Play Protect

Google Play Protect, kötü amaçlı yazılımları tespit etmek için uygulamaların davranışını analiz ederek Android’deki güvenliği optimize edecek ve güvenlik riski oluşturan uygulamaları telefonunuzdan ve Play Store’dan kaldıran bir arka plan hizmetidir.

Google ayrıca, uygulama geliştiricileri için uygulamanın performansını ve istikrarını artırmak için sert kurallar uygulamakta. Eğer uygulama performansı yüzde 25‘in altındaysa ve bunun sonucunda geliştirici tarafından iyileştirme olmazsa geliştirici uyarılacak ve Play Store’dan uygulaması kaldırılacak.

•Wi-Fi Aware

Wi-Fi Aware, temel olarak, uyumlu donanıma sahip cihazların, Wi-Fi Aware aracılığıyla, İnternet bağlantısını kullanmaya gerek kalmadan birbirlerine yakın oldukları an iletişim kurabilmelerni sağlar.

Son dönemin popüler trendi yakındaki cihaz ve servislerin tanınması artık WiFi yongaları ile de mümkün olacak. WiFi Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, yakındaki cihaz ve servislerin iletişimine imkan tanıyacak Wi-Fi Aware standardı kullanıma sunuluyor.

Standardı taşıyan WiFi yongaları nabız atımına benzeyen aralıklı bir sinyal yayımı ile sürekli çevresini tarayacak ve uyumlu servisleri bulmaya çalışacak. Bir servis bulduğunda ise tam kapasiteye geçerek kullanıcısını uyaracak.

Noktadan noktaya iletişim esasına dayanan Wi-Fi Aware ile içerik paylaşacak, oyun oynayacak veya konum bilgilerine ulaşabilecek. Yakındaki ürün ve servisler için ise uyarılar alabilecek. Ayrıca uyumlu uygulamalar da bu standardı kullanarak yakındaki servislere bağlanacak ve temel anlamda veri değişimi yapabilecek. Kullanıcılar gizlilik ayarlarını kendisi belirleyebilecek.

Bir cihazın örneğin bir mağazaya girdiğinde yakınlık sensörleri tarafından algılanalarak çeşitli promosyon veya reklam fırsatlarının gönderilmesi gibi işlemler pazarlama sektörünün geleceği açısından önem taşıyor. Ayrıca müzelerde ziyaretçilerin bilgilendirilmesi de bu kapsam dahilinde.

•AutoFill

Google, Android Oreo’ya sistem genelinde bir Otomatik Doldurma API’si getiriyor ve tüm şifrelerinizin merkezi bir yerde yönetilmesini sağlıyor. Bu, kullanıcı adlarını ve şifreleri artık kopyalamak / yapıştırmak gibi herhangi bir işleme gerek kalmayacağı için, uygulamalara giriş yaparken ve formları doldururken kolaylık ve güvenlik sağlayacağa benziyor.

Bu özellik önceki sürümlerde de bulunuyordu ancak bu defa Android Oreo’da Otomatik Tamamlama API’si daha hızlı.

Android Oreo ile Twitter, Facebook, Instagram ve şifre gerektiren tüm mobil uygulamalar ve web siteleri artık daha hızlı akıllı ve güvenli şekilde otomatik metin kullanıcı adı ve şifre doldurma fonksiyonları gerçekleşecek. Android 8.0 Oreo kullanıcıları daha güvenli ve hızlı Autofill özelliği ile internette daha hızlı dolaşabilecekler.

Rescue Party

Rescue Party, cep telefonları için büyük sorunlardan biri olan bootloops’tan kaçınmaya yardımcı olacak. Çekirdek sistem bileşenleri çöktüğünde, Android bu durumu fark edecek ve cihazı kurtarmak için gerekli adımları atacaktır. Son çare olarak, Kurtarma Modu’nda yeniden başlatılacak ve aygıtı fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği sunulacak. Bu özellik varsayılan olarak etkinleştirilecek ve yalnızca Android Oreo çalıştıran telefonlar için özel bir donanım gerektirmeyecek.

Android Oreo donanım desteği

HDR ekranlar resmen destekleniyor

HDR ilginç bir özellik, ancak sistem tarafında az destek veriliyordu. Artık, uygulamalar, görüntü kaynaklarını çok çeşitli renklerle nasıl kaydedileceğini ve gösterebileceğini tanımlayabilir duruma geldi. Google bunun özellikle resim işleme uygulamaları ile alakalı olduğunu söylüyor.

Daha iyi Bluetooth desteği

Android Oreo, LDAC gibi yüksek kaliteli Bluetooth ses ve codec bileşenlerini destekler. Sony, LDAC ses kablosuz teknolojisinin geliştirilmesinde Google’a yardımcı oluyor. Şirkete göre LDAC, 990 kbps’den daha yüksek bir bit hızıyla Bluetooth aracılığıyla daha büyük bir veri hacmi aktarabilir. Başka bir deyişle, bu, Android Oreo ile çalışan cihazlar için daha iyi ses kalitesi anlamına gelir. Ayrıca, yüksek performanslı, düşük gecikmeli ses kalitesi gerektiren uygulamalar için tasarlanmış yeni bir Android yerli API olan AAudio da mevcuttur. AAudio’yu kullanan uygulamalar, verileri akış yoluyla okuyabilir ve kaydedebilir.

Android Oreo yüzey özellikleri

Yeni yuvarlak emoji

Bu özellik ile Whatsapp,Facebook vb. Tüm sohbet içeren uygulamalrda kullanılan emojiler düz halden yuvarlak haline getirilerek tasarımsal anlamda zenginlik kazanmış oldu.

Uyarlanabilir simgeler

Uygulama simgeleri otomatik olarak üreticinin kullanıcı arayüzüne uyarlanır. Uygulama simgelerinin görünümü, Android çalıştıran cihazların geniş yelpazesinde farklılık gösterir. Dolayısıyla, bir uygulamanın simgesi bir cihazın başlatıcısında dairesel ve diğerinde ise kare şeklinde görünebilir.Oreo ile bu durum dairesel şekle gelmiş oldu. Simgeler artık solda belirtildiği gibi farklı biçimlerde olabilir.

•Bildirim kanalları ve noktaları

Google, Bildirim Kanalları ve Bildirim Noktalarının kullanımıyla bir kez daha bildirimlerde değişiklikler getiriyor. Oreo ile bir uygulamaya bildirim geldiğinde o uygulamanın ikonu’nun üst kısmında bildiri geldiğine dair bilgi gözükmekte ve buna basılı tutulduğunda bildirimin önizlemesi gözükmektedir.

New battery stats

Çeşitli ayarları derinden incelerseniz, bir çok yeni özelliği fark edeceksiniz. Pil bölümüne geçildiğinde, bu bölümde artık size kalan yüzdeyi ve telefonun ne kadar süre daha açık kalacağını yani beklenen sürenin olduğunu gösteren büyük bir grafik var. Ayrıca, son tam şarjın ne zaman ve o zamandan bu yana ne kadar zaman aldığınızı gösteren bilgileri de öğrenmiş olacaksınız.

Widget’ların entegrasyonu daha kolaydır

Oreo ile Artık widget’leri ana ekranınıza entegre etmek daha kolay. Android’in önceki sürümlerinde olduğu gibi widget alfabetik listesini araştırmaktan ziyade, artık widget istediğiniz uygulamanın simgesine uzun süre basabilir ve ardından mevcut widget’lerinden birini seçebilirsiniz.

Uygulama bilgisi arayın ve bulun

Android Lollipop’tan bu yana, Ayarlar menüsünde bir arama fonksiyonu vardı. Android Oreo güncellemesi ile arama yeni bir özellik kazanıyor. Yüklü uygulamalar için arama sonuçlarında uygulama bilgisi görünür. Dolayısıyla, uygulamayı kapatmak, önbelleğini silmek veya izinlerini yönetmek için bir uygulamanın Uygulama bilgisi menüsüne hızlıca erişebilirsiniz.

Picture-in-picture

Picture-in-picture modu ile çoklu görev daha da kolaylaşıyor. Normal bir çoklu pencere modunda başka bir uygulamayla yan yana göstermek yerine, bir uygulamayı YouTube uygulamasında halihazırda yapabileceğiniz gibi açık bir şekilde küçük bir pencerede açabilir veya oynatabilirsiniz. Bu yol daha esnektir ve YouTube, Netflix, Haritalar, Duo ve daha pek çok uygulama da dahil olmak üzere yakında bunu destekleyecek birkaç uygulama olacaktır.

5 new features of Android Oreo

Android Oreo’nun yüzeysel fonksiyonlarından olan smart text selection,picture in picture,auto fill,notification dots özelliklerini detaylı içeren videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.