Android O işletim sistemi

Android O yeni olmasa da Google, işletim sisteminin yeni özelliklerinden bazılarını gösterdi. Yeni özellikler arasında çoklu görev olarak “resim içinde resim” modu,bir giriş ekranı uygulaması uyarı göstermek istediğinde ortaya çıkan “uyarı noktaları”,kopyalama ve yapıştırmayı kolaylaştıran ayarlamalar var.

Android O ayrıca android işletim sisteminin önde gelen sorunlarından biri olan ön yükleme ve açılış sürelerini de iyileştiriyor.Ayrıca Protect uygulaması ile telefonunuzu güvende tutmanızı sağlıyor.

Ön yükleme sürelerinde yenilikler yapıldığı gibi,bir çok uygulamanın cihazlarda yarattığı pil tüketimi ve güvenlik problemlerinin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

Android O, bilindiği üzere ilk olarak geliştiricilerin kullanımına sunulmuştu. Şu an ise tüm kullanıcılar için kullanılabilir hale geldi. Android O’nun en beğenilen özelliklerinden biri bildirimlere geldi. Kullanıcılar artık telefonlarına bildirim geldiğinde bildirimler uygulamaların kenarında bir nokta olarak belirecek ve bildirime uzun süre basıldığında daha detaylı oalrak bildirime ait bilgi ve detaya ulaşabileceksiniz.

Bir diğer yenilik ise, otomatik tamamlama özelliği. Yeni sürüm ile çok daha başarılı bir şekilde ne yazdığınızı tahmin edebilir duruma getirilmiş oldu.

Ayrıca akıllı seçim özelliği ile kullanıcılar bazı işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayacaklar.Bu özellik ile seçtiğiniz yazılar algılanarak size alternatif seçenekler sunulmakta.Örnek vermek gerekirse, bir metin içerisinde adres bilgisi seçiliyse bu akıllı seçim özelliği ile algılanıyor ve metni seçtiğinizde seçeneklerde size Google Maps’te açma tavsiyesinde bulunuyor.Ayrıca telefon numarası seçildiğinde arama ekranına vb.ekranlara aktarma işlemini yapmakta.

En önemli özelliklerden biri ise, “Resim içinde resim” özelliği.Android de en büyük sıkıntılardan biri olan aynı ekranda birden fazla işlem yapılamaması durumu bu özellik ile ortadan kaldırılacak. Bu özellik sayesinde artık mail atarken bir şeyler izleyebilir,birden fazla işlemi aynı ekranda rahat ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Son olarak Android O ile artık Android’in cihazlarda yarattığı pil tüketimi ve güvenlik problemlerinin tespit edilmesini sağlayan Vitals özelliği ile de artık bu sorunlar minimuma düşürülebilecek.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.