Geliştirilen yüzü ile Google Asistan

Siri, Cortana ve Alexa rakibi olarak geliştirilen Google’ın yapay zeka ve sanal asistan çözümü olan Google Asistan, I/O’da tanıtıldı. Birkaç farklı alanda seviye atlayan Google Assistant, artık iPhone’da da var.

Google Assistant, Apple’ın Siri’sinin yerini almak için iPhone’a geliyor desem, buna çoğu kişinin pek inanası gelmiyor ki gerçekten de öyle. Assistant’ın, Siri’yi iPhone kullanımında geçemeyeceğini herkes bilmekte. Asistan, Android cihazlarda olduğu gibi tam olarak iPhone’larda çalışmayacak. Google, API kısıtlamaları olduğu için iOS’taki Google Asistan uygulamasını iMessage üzerinden mesaj göndermek veya Spotify’dan bir şarkı açmak gibi genel aktiviteler için kullanılabilecek.

Google Asistan, hatırlatmak gerekirse Google’ın masaüstü sanal asistanı olan Google Home’a da destek veriyor. Google Asistan, sorulan sorulara cevap vermekten tutun da takviminizi düzenlemeye kadar pek çok yeteneğe sahip.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Asistan, ayrıca Google Home’a da destek vermekte. I/O’ da bahsedilen Google Home’da bir dizi yeni yeteneğe kavuştu. Kişiler artık hiçbir şeye dokunmadan arama yapabilecekler. Bu hoparlör, komutlarınızla firmaları ve kişilerinizi arayabiliyor. Bluetooth desteği sunmaya başlayan Google Home, içerikleri telefonunuzdaki Google uygulamalarına gönderebiliyor ve artık Spotify’nin reklam tabanlı, ücretsiz müzik hizmetini de destekliyor.

Ayrıca Chromecast ile Google Home artık birbirine daha yakın çalışıyor. Google Home’a takviminizi sorduğunuzda cevap TV’nizde gösteriliyor. Chromecast’e Home üzerinden komut vermeniz, Youtube önerilerini çaldırıp, TV’nizi kapatmanız bile mümkün...

Google Home’u daha yakından tanımak isterseniz aşağıdaki videoya bir göz atmanızı öneririm.

Like what you read? Give Ömer Akkuş a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.