12 . ‘Balkon’ ( 30 Yılıma 30‘şey’ )

Annemle balkonda oturup, çeşitli bitki çayları içtiğim zamanki mutluluğu hiçbir şekilde başka bir şeyde, başka bir ‘şey’le bulamadım.

Hayatta pek ender ve kıymetini varlığından alan anlardan biriydi. Rastgele başlayan, başlangıcındaki ilginç ve dikkat çekici yanlarında planlamaları ile gelen bir temaşaydı. Sabahlara dek varsa dahi hiçbir zaman ‘sabaha dek’ sürmesi planlanmazdı. 
 Mutlu olmak için sadece an’ın içinde olmanın yeterli olduğunu destekleyen sözlerin, cümleler olması süreciydi.
 
 Hayatın küçük, sevimli, dilde eriyen ama dişe dokunmasa da hissedilen tadıydı. Asla büyük iddialar ile başlamazdı. Hiç kimse, evde pijamaları ile oturan iki insanın, yüksek reytinge sahip bir TV programında konuşur veya yüksek tirajlı bir mecmuaya mülakat verir ciddiyette olacağını bekleyemezdi.
 
 Anne, anne gibi konuşmazdı. Bir dost, bir yaren, bir arkadaş gibiydi. Çünkü zamanın içinden dökülüp gelen gerçeklikleri en duru şekilde süzebildiği için de ayrı bir saygıyı hak ederdi oğlunun nazarında.
 
 Çözümsüzlüğün içinden çözüm yaratan gerçellemelerin ışığı, günden önce kavuşur ve doğardı, minik bostanlı balkona. Salıncağının salınımı gibi sessiz ve sakin ilerlerdi Annenin cümleleri. Karşı tarafa taban tabana zıt olsa bile saygı duymayı, sözünü dikkatle incelemeyi, sıkıldığında ayrıntıların arasından ustalıkla sıyrılabilmeyi öğreten kişinin o olduğunu hatırlatırdı oğluna.
 
 Ne de olsa, konuşmayı da öğreten oydu. Konuşabilmenin, ifade edebilmenin, öğrenmenin, öğretmenin, yaşamanın, anlamanın, yaşamlaşmanın kıymetini de öğretmişti.
 
 Tıpkı endüstriyel ve kimyasal kokan çaylar yerine, aktarlardan derleyip, kendi tarifleri ile çeşitlendirdiği güzellikleri sunabilmenin meziyeti anlattığı gibi.
 
 İşte ondandır belki, hayat kadar çok konu, konuşma, gündem ve yaşamak halinin geçtiği bu sohbetlerin tadı, hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hiçbir şeye ikame edilemedi.
 
 Anne ile balkon sohbetleri.. Aslolan.. Anne ile sohbetler..
 
 Yaşadığımı anladığım, ikna olduğum ve tepeden tırnağa hissettiğim haller..
 
Eylül 2018
ilgili paylaşımdan esinlenilmiştir:
30 yılıma 30‘şey’

Öykü akışının diğer ögeleri için :
1. Çay bardakları ( 30 yılıma 30‘şey’ ) 
2. Çamaşır Makinesi ( 30 Yılıma 30 ‘Şey’ )
3 . ‘Çeyrek Asır’ ( 30 Yılıma 30‘şey’ )
4. Militarizm ( 30 yılıma 30‘şey’ )
5 . ‘Aşk ‘( 30 Yılıma 30‘şey’ )
6 . ‘Yazmak’ ( 30 Yılıma 30‘şey’ )
7. ‘Sigara’ ( 30 yılıma 30‘şey’ )
8. ‘Yemek’ ( 30 yılıma 30 ‘şey’ )
9 . ‘Coğrafya‘ ( 30 Yılıma 30‘şey’ )
10 . ‘Aidiyet‘ ( 30 Yılıma 30‘şey’ )
11 . ‘Hayatın Anlamı ‘( 30 Yılıma 30‘şey’ )