Hünkarbeğenmedi

Bir burgeri en azından ‘kötü yapmamak’ ne kadar zor olabilir?

16 Ekim 2017

Şimdi afedersiniz bir gurme değilim ama gavuristanlarda pek çok yemek yemişliğim vardır. Malumunuz, insan her yerde insan, acıkıyor mecburen. En dandik yere de gitseniz, mesela Los Angeles’ta vasat bir burgerciye, kötü birşey yeme ihtimaliniz yüzde üç filandır. Ortalama bir standardı tutturur herkes ve ödediğinizin karşılığını alırsınız. Ve fakat güzel ülkemizin, yüce gönüllü insanlarının çalıştırdığı işletmelerde, yediğim herşeyin tadı yaklaşık yüzde seksen sekiz bok gibi. En havalı semtin, en pahalı ve havalı mekanında da böyle, en ucuz ve salaş yerlerde de. Elbette az da olsa lezzet-kalite-fiyat dengesini tutturan iyi yerler var, bilmeden gittiğiniz ve şansınızı denediğiniz yerlerden bahsediyorum.

Bir burgeri en azından kötü yapmamak ne kadar zor olabilir? Yani gerçekten fazla birşey beklemiyorum, işin bu yahu, yemek satıyorsun. İnsanın bütün hücrelerinde kötülük tohumu taşıması gerek becerememek için. Lentilles vertes du Puy et caviar, délicate gelée d’anguille fumée istesem ne yapacaktın kim bilir?

Nice diyarlarda gezdim, yüzlerce kez burger yedim, kötü köfteye ve bayat ekmeğe hiç rastlamadım, belki de çok şanslıydım. Dün akşam Nişantaşı’nda bir yerde gurme burger yedim. Aldıkları para gurme parası, ama önüme gelen şey bayat ekmekli ve donmuş köfteli bir bokburger. İmkansızı başarmışlar, köftenin ve ekmeğin tadı tamamen aynıydı. Genellikle en azından tabaktaki görünümü güzel olur bu bokburgerlerin, bunun görüntüsü bile sefalet içindeydi. Les Misérables Burger.

İstanbul’da döner satan her on yerin dokuzunun döneri rezalet. İyi döner bulmak, çok az sayıda insanın bildiği bir sırra vakıf olmak gibi birşey. Cannes’da rasgele hiç bilmediğim bir yere girip döner almıştım ve hayatımda yediğim en güzel dönerlerden biriydi. İskender denen şey, önceki günden kalan satamadığın pideleri, ısıtıp sosa bulayarak bana iteklemen için icat edilmedi be kasap dönerci kardeşim. Yavuz İskenderoğlu her gün mezarında ters dönüyor senin yüzünden.

Keyiflenmek için bir mojito içeyim dersin, adam senden bir şişe rom parası alıp, önüne limonlu şekerli soda koyar. Absolut istersin, Absolut parası alır, ama cenazene Binboa gelir. En iyi ihtimal İstanblue.

Neyse ki Starbucks ve takipçisi hamster –pardon hipster – kahveciler geldi de, kahve meselesinde yırttık. Öncesini hatırlayın, bir kafeye oturduğunuzda “Neleriniz var kahve olaraktan?” derdiniz, garson “Bok var içer misin?” der gibi suratınıza bakar ve “Bizde sadece neskafe var yalnız, sütlü mü sade mi?” derdi.

Yani nasıl bir milletimsin lan Türk milleti? Neden yaptığın hiçbir işe saygın yok? Neden hayattan bu kadar nefret ediyorsun? Ne istiyorsun benden? Hasbelkader bu ülkede doğmuş olmaktan başka ne suçum var?

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.