Netflix ‘İkinci Defa’ Türkiye’de

Türkiye’deki ilk lansmanını Ocak 2016’da yapan yayıncılık devi, yerel içerik ve Türkçe dil desteğiyle bu sefer iddialı.

23 Eylül 2016

Netflix tüm dünyada kuralları değiştiren dev bir internet yayıncılığı platformu. Türkiye pazarına girişi ise biraz amatörce oldu. Ocak ayında birdenbire dünya lansmanı yaptı ve “Türkiye’de de varım” dedi. Ancak hazırlıksızdı, yetersiz içerik ve dil seçenekleri yüzünden önemsenecek sayıda izleyicinin güvenini sarsmış oldu.

Netflix, bu hafta kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Reed Hastings’in de katılımıyla ikinci Türkiye lansmanını yaptı. Yerel içerik hamlesiyle dikkat çektiler ve Türkçe dil seçeneği konusunda da iddialılar. Şu anda içeriğin yüzde 80’i Türkçe dublajlı veya altyazılı.

Türkiye’de Netflix’in potansiyel hedef kitlesi olabilecek ciddi sayıda izleyici var. Bu kitle, korsana rahat erişim yüzünden, bütün yapımları bedavaya Amerika’yla aynı gün izliyor. Beğeni eşiği de haliyle oldukça yüksek. Netflix’in Türkiye gibi zor bir pazarda tutunmak için önce korsanla rekabet edebilmesi gerekiyor, ancak hala bu noktada değiller. İçerikleri arasındaki pek çok önemli dizi hala yok, ya da eksik sezonlarla sunuluyor. Mesela Friends (1994 yapımı televizyon klasiği ABD’de Netflix içerikleri arasında olmasına rağmen Türkiye’de yok) ve Brooklyn Nine-Nine (2013’te başlayan dördüncü sezonundaki dizinin sadece ilk iki sezonu var).

Eksiklerin sebebi telif hakları ve bölge sınırlamaları. Netflix, telif haklarının küresel olarak düzenlenmesini ve bölge sınırlamalarının kaldırılmasını savunuyor. Amerika’daki stüdyo ve network’leri ikna ederek yanına çekebilmek için lobi yapıyor.

İnternet çağında coğrafi sınırlar anlamını çoktan yitirdi. Özellikle kültür, sanat ve yayıncılık alanlarında bu kısıtlamaları savunmanın artık mantıklı olmadığı bir gerçek. Talep olduğu sürece, engelleme çabaları sadece korsanın patlamasına sebep oluyor. HBO gözbebeği Game of Thrones’un bile yayın tarihinden önce internete sızmasını engelleyemedi.

Brooklyn Nine-Nine. 2013’te başlayan 4. sezonundaki dizinin Netflix Türkiye’de sadece ilk 2 sezonu var.

Netflix’in Türkiye’de yeni açıkladığı fiyatlar da rekabetçilikten uzak görünüyor. Kimsenin ilgilenmeyeceği SD üyelik fiyatında indirim yapmışlar ama (₺26’dan ₺15.99’a düşmüş), HD üyelik fiyatı Ocak’la aynı (₺27.99). Bu durumda Ocak’ta hevesle üye olan, ama aradığını bulamayarak küsüp gidenleri geri kazanmaları zor görünüyor. Evet, 1 ay bedava deneme süresi var ama, en azından sınırlı süre HD fiyatlarında da biraz indirim düşünülebilirdi. En büyük rakip korsan daha fazlasını “bedava”ya sunuyor çünkü ;)

Türkiye’de en çok zorlanacakları konulardan biri meşhur “AKK”. Yani “Adil Kullanım Hakkı”. Şu anda yürürlükte olan kotalarla internet üzerinden uzun sürelerde HD yayın izlemek neredeyse olanaksız. 1 saatlik HD yayın 3 GB veri tüketiyor. Ultra HD’de bu rakam saatte 7 GB’a ulaşıyor (Bilgiler Netflix’in kendi sitesinden: https://help.netflix.com/en/node/87 ). Türkiye’de aylık kotaların 50–200 GB aralığında olduğu düşünülürse Netflix’in işi zor. ABD’de bu konuda servis sağlayıcıları zorlayarak kotaları yükseltmeyi başardılar. Darısı başımıza.

Tekrar hoşgeldin Netflix. Umarım geldiğin gibi gitmez, başarılı ve kalıcı olursun :)

Like what you read? Give Örgüt Çaylı a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.