iBranstorm: mezi nástěnkou a myšlenkovou mapou

iBranstorm je bezplatnou aplikací, kterou mohou využívat všichni uživatelé tabletů či telefonů od firmy Apple. Software dozrál do verze 3.0 a osobně si myslím, že patří k tomu nejzajímavějšímu, co pro zachycení myšlenek na tabletu člověk může použít. Jistě lze sáhnout po volném kreslení nebo po nástroji speciálně určeném pro tvorbu myšlenkových map, ale přesto si myslím, že má iBranstorm něco do sebe.

Tvorba může probíhat buď na prázdný papír, nebo na některé z předefinovaných pozadí. Na výběr jsou především různá hřiště (respektive jejich půdorysy), takže si člověk ze začátku může připadnout trochu jako basketbalový trenér nebo něco takového. Ač to nepůsobí logicky ani obvykle, tak na pozadí si lze poměrně rychle zvyknout a zvláště pokud zpracováváte poznámky s nějakou pravidelnou strukturou (třeba pětifázový model výuky nebo něco takového), tak si na celý systém člověk rychle navykne.

Primárně se na pracovní plochu umísťují lístečky, kterým lze nastavit barvu a něco do nich napsat pomocí klávesnice. Jejich rozložení je libovolné. Dále je možné na plochu libovolně kreslit rukou (nebo lze užít stylus), což může mít všestranné využití. Například já si kreslím vazby mezi papírky a jejich strukturu, případně si dopíšu jednoslovné poznámky či zvýraznění. Člověk tak dostane poměrně rychle přehlednou strukturu, ve které se lze dobře orientovat. To, že se na lístečky píšou klasickým textem, je poměrně šťastný nápad, neboť většinou není možné prstem psané struktury v jemnosti přečíst a hodí se spíše pro zkratky nebo jedno slovo.

Práce s aplikací je rychlá, příjemná a poměrně jednoduchá, výsledek je možné snadno sdílet s ostatními uživateli (k dispozici je kolaborativní mód) nebo mapu uložit do různých služeb. Bohužel ne jako obrázek, takže třeba v Evernote vám zřejmě bude poměrně k ničemu. Tím se dostáváme k drobným problémům — chybí například tlačítko zpět, takže když čáru nakreslíte nepěkně, tak ji musíte vygumovat. Což by nevadilo, pokud se vám zrovna s něčím nekříží, což se většinou ale stane. Absence exportu obrázku je druhý problém. Třetí souvisí s ovládáním — často ne zcela dobře funguje kreslení přes lístečky, takže člověk místo spojnice ukončí čáru a prstem někam odnese poznámku.

Přes tyto nedostatky považuji iBranstorm za výborného pomocníka především konzervativnějším uživatelům, kteří cítí, že jim lineární poznámky nevyhovují či nestačí a přitom na myšlenkové mapy si netroufají, nebo jim z nějakého důvodu nevyhovují. iBranstorm umožňuje rychle zachytit kontext, souvislosti a přitom pracuje nenucenou formou. Rozhoně jej — i vzhledem k ceně — doporučuji vyzkoušet.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Michal Černý’s story.