O projektu

Michal Černý
Myšlenkové mapy
Published in
3 min readFeb 25, 2017

Web vznikl jako náhrada za zaniklý projekt myslenkove-mapy.cz, který vydával Biz books. Přišlo mi najednou škoda mít v šuplíku spoustu textů, které se již někde objevily a již nejsou dostupné. Pokusím se vybrat to, co může být zajímavé a psal jsem já a dát sem. A také přidat něco nového, aktuálního, co bude rozvíjet něco, co je zajímavé. Třeba to někoho potěší.

Postupně zde najdete nápady na to, jak dělat a využívat myšlenkové mapy, ale také na práci s poznámkami a některé seberozvojové články, které se týkají kreativity a kreativního myšlení. Zvláště by mohl posloužit studentům kurzu Kreativní práce s informacemi, na jehož provozu se podílím.

Aktuálně jde o projekt, který je součástí mích aktivit na Kabinetu knihovnictví a informačních studií na FF MU v Brně.

Všechny starší články najdete v seznamu vydaných článků.

Můj web najdete na Wordpressu.

Tématické knihy

Myšlenkové mapy pro studenty

Schopnost učit se efektivně a pamatovat si spoustu informací můžete stále zlepšovat. Myšlenkové mapy jsou výborným nástrojem pro studenty, protože rozvíjí kreativitu a zajišťují přechod od memorování k pochopení učiva. Neslouží primárně k tomu, aby se člověk dobře naučil na zkoušky, ale měly by rozvíjet myšlení jako takové. Schopnost rychlé analýzy, hledání systému a souvislostí nebo třeba práce s asociacemi jsou důležité pro život a práci po škole. Kniha bude zdrojem inspirace pro každého, kdo se rozhodne myšlenkové mapy na vysoké škole využívat.

Efektivní učení

Ve škole se jen velice málo prostoru věnuje tomu, jak se skutečně učit. Místo schopnosti aktivně samostatně poznávat a popisovat svět se těžiště výuky stále orientuje na znalosti a dovednosti odborného charakteru. Tato kniha se snaží být průvodcem všem, kdo by se rádi naučili učit se, a nevědí, jak na to. Snaží se klást důraz na schopnost číst a psát kritickým způsobem, kreativně myslet a organizovat svůj svět i čas.

Jak učit sám sebe

Vzdělávání není činnost, která má končit za školními dveřmi. Naopak možnosti osobního rozvoje, studia toho, co je pro člověka skutečně zajímavé a důležité často začíná až tehdy, kdy má čas a možnost organizovat si učení se po svém. Ve škole se sice učíme spoustu zajímavých a důležitých věcí, ale samotnému procesu učení a různým technikám vzdělávání se, věnuje formální průprava velice malou pozornost. Kniha se nesnaží být teoretickým úvodem do vzdělávání dospělých nebo do celoživotního učení. Je spíše pečlivě vybraným souborem 69 metod či přístupů, které při učení sebe sama lze použít. Na velice krátkém prostoru se přitom seznámíte se základním významem dané aktivity, možnostmi jak s ní pracovat a často také s technologiemi, které takovou formu učení podporují. Právě důraz na technologie, online služby nebo různé zdroje a nástroje technického rázu dělají z knihy praktického průvodce pro vzdělávání se v informační společnosti, která právě na technologiích a schopnosti pracovat s informacemi počítá.

Unlisted

--

--

Michal Černý
Myšlenkové mapy

Vysokoškolský pedagog edTechu a publicista, učitel na KISKu, filosof, experimentátor, snílek.