Popplet: když slova nestačí

Popplety jsou myšlenkové mapy, které využívají mimo slov (či celých vět), také obrázky, ručně kreslené náčrtky či videa. Vytvářejí tak rozsáhlou vizuální strukturu, pomocí které je možné zmapovat libovolné téma.

Popplety představují myšlenkové mapy poněkud komplexnějšího charakteru, jež možná více než mapu připomínají nástěnku, na kterou si člověk zapisuje vše, co potřebuje, nebo jej zajímá. Jako bonus pak může vytvářet různá spojení či cesty, které dávají jednotlivým zprávám kontext a souvislosti. Je navíc dovoleno vytvářet násobné vazby, takže takto koncipovaná nástěnka může obsahovat cykly a další „výstřednosti“, které myšlenkové mapy běžně nemají.

Pro tvorbu takových struktur slouží Popplet. Na jeho stránkách lze nalézt jak informace o ceně, tak také demoverzi. Zdarma je 5 Poppletů, Jestliže si jich chcete vytvořit více, je třeba zaplatit 3 USD za měsíc nebo 30 USD při roční platbě.

Ovládání je velice jednoduché — po spuštění aplikace stačí kliknout na libovolné místo a začít tvořit. Do jednotlivých bloků je možné vkládat obrázky (Flickr nebo vlastní počítač), videa (YouTube či Vimeo), kresby vlastní rukou nebo text. Do vloženého obrázku je možné kreslit, případně jej kombinovat s textem, takže výsledek se skutečně blíží tomu, co umožňuje běžná nástěnka. Nastavit si lze také barvu rámečků, pozadí a řadu dalších věcí. Zajímavostí je, že lze měnit velikost každého konkrétního rámečku, takže si lze celou strukturu nastavit přesně podle svých představ.

Užitečná je možnost zarovnávání příspěvků podle různých parametrů, bohužel vždy pouze dvou, což snižuje efektivitu této funkce. Výsledek lze exportovat do JPG či PNG, případně do PDF. Zajímavá je také spolupráce na Poppletu — stačí napsat seznam e-mailů a všichni pozvaní se mohou do procesu tvorby rychle zapojit.

Pokud hledáte nástroj, který bude méně restriktivní, než myšlenkové mapy, a umožní vytvářet multimediální koláže či nástěnky, pak lze Popplet jednoznačně doporučit. Jistě nejde o službu pro každého, ale jeho možnosti jsou velice zajímavé a výsledek až překvapivě funkční. Osobně se mi nejvíce líbí možnost kombinování různých forem — k textu lze vložit obrázek a na něm zakroužkovat či zvýraznit cokoli, co člověk potřebuje.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Michal Černý’s story.